LineageOS to system, który jest następcą niezwykle popularnego niegdyś CyanogenModa. Jest to bardzo dobra odsłona Androida, która zaawansowanym użytkownikom jest w stale zaoferować naprawdę wiele dodatkowych funkcji, takich jak możliwość edycji plików systemowych, bądź obsługa zaawansowanych motywów. Niestety w jednej z ostatnich aktualizacji systemu twórcy postanowili dodać spóźniony żart na Prima Aprillis, który na dodatek okazał się naprawdę nieśmieszny.  

Żart twórców LineageOS imituje poważny problem

Użytkownicy najnowszych wersji systemu LineageOS od kilku dni na pasku powiadomień mogą zauważyć niepokojący komunikat, który informuje właściciela, że jego urządzenie może być ofiarą fałszowania oprogramowania. W tym celu „aby zapobiec wykorzystywaniu zasobów smartfona przez złośliwe oprogramowanie”, użytkownik informowany jest, że na jego telefonie wydobywania będzie kryptowaluta o nazwie LOSCoins. Opisany przeze mnie proces możecie zobaczyć na poniższych zrzutach ekranu.

Na samym dole wyświetlonego komunikatu zobaczyć możemy trzy opcje – „No” (Nie), „Accept” (Zaakceptuj) oraz „Learn More” (Dowiedz się więcej). Dwa ostatnie przyciski powodują zamknięcie wyświetlonego okna, jednak powiadomienie nie zostaje usunięte z paska i może zostać tam nawet na zawsze – w kolejnym akapicie przedstawię Wam, jak pozbyć się niechcianego, a na dodatek nieprawdziwego komunikatu. Opcja „Learn More” przenosi użytkownika na stronę LineageOS, na której rozpisane zostały najnowsze zmiany w systemie – dopiero po przeczytaniu wielu linijek właściciel smartfona informowany jest, że jego urządzenie tak naprawdę jest bezpieczne. Niesamowicie zabawne. 

Zobacz też: Przejrzyj najśmieszniejsze żarty z okazji Prima Aprillis. 

Zatem jak pozbyć się niechcianego powiadomienia, które nie chce zniknąć? Wcale nie jest to proste – należy uruchomić konsolę z uprawnieniami roota, a następnie skorzystać z następującej komendy: setprop persist.lineage.nofool true. Po restarcie smartfona nie ujrzycie już nigdy więcej tegorocznego żartu od ekipy LineageOS. 

W systemie znajduje się również portfel do waluty LOSCoins

Skoro teoretycznie waluta kopana jest na naszym urządzeniu, to przecież musi gdzieś trafiać – w tym celu dodana została nowa aplikacja o nazwie Wallet – LOSCoins. Po otwarciu programu wyświetlana jest strona logowania do konta, jednak wystarczy wpisać losowy ciąg znaków w polach na login i hasło, by przejść do kolejnego ekranu. Tam wyświetlona zostaje ilość zebranych monet (domyślnie jest to 2000 LOSCoins). Użytkownik może je oczywiście wydawać we wbudowanym sklepie, gdzie przykładowo zakupić można naprawę losowego błędu, piwo czy darmowe pieniądze. Muszę przyznać, że od tej strony żart wygląda naprawdę dobrze – temat kryptowalut jest aktualnie bardzo popularny, więc kawał jest nieszkodliwy. Gdyby tylko obyło się bez straszenia niczego nieświadomych użytkowników…

Co myślicie o tegorocznym żarcie od ekipy LineageOS? Czy uważacie, że jest on udany?

Źródło: LineageOS

 

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.