Afery z Facebookiem ciąg dalszy – firma zbierała informacje o rozmowach i SMS-ach

Kacper Kościański Artykuły 2018-03-26

Mark Zuckerberg ma wiele do wytłumaczenia. Internet wrze. Afera z Facebookiem już chyliła się ku końcowi, ale dziś dotarły do nas nowe informacje, które mogą wywołać kolejną falę nienawiści w kierunku amerykańskiego giganta.

O co chodzi?

Facebook zbierał wrażliwe dane użytkowników smartfonów z Androidem. W ich skład wchodziły informacje o rozmowach i SMS-ach. Firma wie, o której miały miejsce, do kogo wysłaliśmy SMS-a / z kim rozmawialiśmy, ile trwało połączenie oraz czy odrzuciliśmy bądź odebraliśmy telefon. Poniższy obrazek pokazuje jak wyglądają nasze dane oczami Facebooka.

Facebook zbierane dane

Zobacz także: Po co trzeci aparat w Huaweiu P20 Pro?

Szokującego odkrycia dokonał obywatel Nowej Zelandii, który pobrał dane zebrane przez Facebooka w ciągu ostatnich dwóch lat na temat jego osoby (gromadzenie wyżej wymienionych informacji zakończyło się pod koniec 2017 roku). Inni użytkownicy, którzy ściągnęli plik ZIP ze swoimi danymi także złapali się za głowę.

Rzecznik Facebooka skomentował całą sprawę mówiąc, że zbieranie takich danych jest powszechną praktyką wszystkich tego typu portali, po to, by łatwiej znaleźć na nich swoich znajomych.

Rzecznik dodał jeszcze, że zezwolenie na dostęp do kontaktów jest opcjonalne, ale jak wszyscy wiemy – nie jest. Facebook wymaga tej opcji by możliwe było korzystanie z jego aplikacji.

Jak sprawdzić, jakie dane przechowuje o nas Facebook?

Każdy użytkownik największego portalu społecznościowego na świecie w każdej chwili może zażądać udostępnienia przechowywanych o sobie danych. Aby tego dokonać należy zalogować się na swoje konto przez stronę na komputery, a następnie przejść do ustawień, wybrać opcję „Pobierz kopię swoich danych z Facebooka” i kliknąć „Uruchom moje archiwum”. Zaraz po tym na podany przy rejestracji adres e-mail zostanie wysłany plik ZIP zawierający wszystkie dane, które zebrał o nas Facebook.

Mark Zuckeberg wpakował się w niezłe tarapaty. Ostatnie poczynania Facebooka nie spotkały się z aprobatą jego użytkowaników, czego efektem jest akcja #deletefacebook, której założeniem jest usuwanie kont z tego portalu. Wypływ dzisiejszych informacji gigant z pewnością odczuje.

Źródło: phonearena • adam8804

  Nigdy nie miałem aplikacji FB ani Messengera na telefonie, bo od zawsze wiedziałem, że zasysają SMS-y, kontakty, prywatne pliki i podsłuchują rozmowy. Skąd to wiedziałem? Bo przy próbie instalacji tychże aplikacji ze sklepu Play trzeba pozwolić im na dostęp do plików, SMSów, kontaktów, historii rozmów i MIKROFONU.

 • haVoc vulTure

  Najbardziej przekichane maja ci ktorzy urzywaja telefonu z androidem wraz z przegladarka samsunga, launcherem od m$ i zestawem zbukowym (fejzbuk, messenger, whatsapp i instagram). Doja ich najbardziej pazerne na dane firmy – google, samsung, m$ i fejzbuk.

 • sirrah777

  Nie wiem jak jest aktualnie, ale jeszcze jakiś czas temu apka do FB przy instalacji prosiła o pełny dostęp do telefonu. Instalacja równa się z wyrażeniem zgody. W związku z tym każdy kto zainstalował Facebooka upoważnił aplikację do pełnego dostępu do swojego urządzenia. Przy instalacji aplikacji w Sklepie Play zawsze wyskakuje komunikat co jej będzie wolno. Jak się nie czyta tylko w ciemno instaluje takie aplikacje to potem można mieć pretensje tylko do samego siebie, że nagle na serwerach facebooka znajdują się nasze prywatne rzeczy jak smsy czy historia połączeń.
  Dodatkowo nowsze wersje Androida pozwalają blokować uprawnienia już po zainstalowaniu aplikacji, więc także można było bez problemu odmówić facebookowi dostępu do smsów, książki adresowej czy nawet mikrofonu i kamery.

 • Pabliell

  Od lat nie korzystam z Facebooka, ale sprawdziłem z ciekawości, co na mnie mają. O ile rozumiem dawne wiadomości, to nie mam pojęcia w jaki sposób mają moją lokalizację sprzed kilku miesięcy i wiedzą jakie reklamy ostatnio kliknąłem… Zaiste ciekawe.

 • cwaniak

  Dziwi mnie, że dopiero teraz się o tym mówi. Przecież można było się domyślić, że numer telefonu jest używany do inwigilacji pod pretekstem weryfikacji konta, czy odszukiwania znajomych. Dobrze, że teraz mówi się o tym głośno, lepiej późno niż wcale…

 • KLIN

  gdy 3 lata temu o tym mowiłem to się śmiali wszyscy 🙂 poczytajcie swoje porno smsy na faceboku 🙂 i kto wie co jeszcze 😉

 • Szamajama_Okutasi

  A kto normalny wysyła sms-y przy pomocy messengera? Kto normalny w ogóle podaje facebookowi swój nr telefonu?

  • haker69

   Nr telefonu podawany jest w celu weryfikacji konta. Zamieszanie z tym „wyciekiem” uważam za nieco naciągane, ponieważ używając apek w telefonie wyrażamy zgody na dostęp do książki telefonicznej, sms….

   • Szamajama_Okutasi

    Nie wiem jak jest teraz, ale ja jak zakładałem konto na FB prawie 9 lat temu, to żadnego nr telefonu podawać nie musiałem i do tej pory nie podałem. 😉

  • Bart

   Wydaje mi się, że on nie dzwonił przez FB, więc to tyczy się też Ciebie.

   • Szamajama_Okutasi

    Mnie się to nie tyczy, ponieważ nigdy im nie podałem swojego nr telefonu, a aplikacji Facebook, ani Messenger też na telefonie nie używam. Z FB na telefonie łączę się tylko przez przeglądarkę, która do takich danych jak moje kontakty na telefonie i mój nr telefonu dostępu nie ma. 😉

  • Pelargonia

   Nigdy nie podałam numeru telefonu przy rejestracji/weryfikacji. Nigdy też nie wysłałam smsów przez Messengera i nie był on połączony z aplikacją Wiadomości. Mimo to za lata 2015-2016 Facebook ma wszystkie numery telefonów, spis połączeń i smsów. I dla mnie najbardziej zatrważające ma listę z wszystkimi adresami mailowymi z jakimikolwiek kiedykolwiek pisałam przez swoją skrzynkę pocztową. Dodatkowo do części ma przypisane ich numery telefonów. To jest po prostu chore. Jak tylko skończę studia, a to już niedługo, kasuję profil.
   PS. Zawsze zwracałam uwagę jakie uprawnienia daję aplikacjom.

   • Karol Makowski

    Pelargonia
    Ja tak samo
    Nie miałem nawet podanego numeru
    W sumie teraz odzyskałem kilka z kontaktów ale jest to straszne co robią tam te numery

   • Szamajama_Okutasi

    Ale pewnie używałaś aplikacji Facebook, której dałaś uprawnienia na dostęp do takowych danych na swoim telefonie, no i teraz masz tego efekty. Z FB na telefonie trzeba się łączyć przez przeglądarkę internetową, która ma do takich danych zablokowany dostęp. 🙂

    • Pelargonia

     Mam Simple Pro z zablokowanymi uprawnieniami, a wcześniej korzystałam z przeglądarki. Okej, jeszcze smsy i numery to rozumiem skąd wzięli, ale jakim prawem pobrali całą książkę adresową z moimi mailami z gmaila.

     • Szamajama_Okutasi

      A Messenger?

     • Pelargonia

      Lite, z zablokowanymi uprawnieniami. Możliwe, że przez jakiś czas mogli mieć dostęp do kontaktów przy ponownej instalacji aplikacji, jeśli zapomniałam zablokować uprawnień. Cały czas nie rozumiem jednej rzeczy – skąd mają wszystkie adresy mailowe (nie mam ich zapisanych na tel.). Przecież nie mam połączonego konta mailowego na gmailu z facebookiem. Aplikacja do obsługi poczty też nie jest połączona z facebookiem, więc jakim prawem pobrali wszystkie adresy. Nawet te, których nie mam w książce adresowej (napisałam np. jednego maila, kupiłam coś na Allegro i adres tej osoby jest na liście).

    • korwin

     na telefonie rowniez pyta o takie uprawnienia i mozna jak sie umie czytac kliknac na nie i nie ma problemu. Tak samo mozesz zablokowac dostep do takich danych na tel jak i w przegladarce o ktorej piszesz, ale jak ludzie klikaja wszytsko jak leci wiec potem placz ze ma sie iq na poziomie pantofelkax