[Poradnik tygodnia] Sprawdź, ile wie o Tobie Facebook. Jak temu zaradzić?

mm Michał Derej Artykuły 2018-03-25

Facebook to portal społecznościowy, z którego korzysta większość z nas, choćby z powodu możliwości komunikacji ze znajomymi. Jak zapewne jednak wiecie, nic na tym świecie nie jest darmowe, więc opłatę za korzystanie z Facebooka jego twórcy pobierają w danych osobowych, które następnie przekazywane są reklamodawcom. Okazuje się, że istnieje metoda, by sprawdzić, ile informacji udostępniliśmy temu portalowi społecznościowemu – w tym poradniku pokażę Wam jak to zrobić, oraz opiszę Wam proces usuwania konta na Facebooku.

Zobacz też: Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych na Facebooku.

Jak sprawdzić ile danych zgromadził o nas Facebook?

Proces ten jest dość prosty, jednak nie każdy o nim wie – z tego powodu dokładnie opiszę Wam go w tym poradniku. Warto pamiętać, że metoda ta wymaga przede wszystkim cierpliwości, ponieważ zbieranie ogromnych ilości danych z Facebooka nawet algorytmom zajmuje chwilę. Będziecie więc zmuszeni trochę poczekać.

 1. Uruchom internetową stronę Facebooka i przejdź do zakładki Ustawienia. Wybierz sekcję Ogólne. Możesz również skorzystać z tego linku.
 2. Pod wszystkimi dostępnymi ustawieniami znajdziesz opcję „Pobierz kopię swoich danych z Facebooka”. Wybierz ją.
 3. Wyświetlona zostanie instrukcja na temat pobierania swoich danych wraz z zielonym przyciskiem „Uruchom moje archiwum”. Wymagana będzie autoryzacja hasłem. Po wpisaniu hasła możesz odejść na chwilę od komputera – komunikat „Tworzymy Twoje osobiste archiwum. Wyślemy Ci maila, kiedy będzie gotowe.” informuje, że archiwum dostępne będzie dopiero za chwilę.
 4. Po pewnym czasie dotrze do Ciebie drugi mail, w którym należy kliknąć wskazany link.
 5. Wyświetlona zostanie strona Facebooka z dużym zielonym przyciskiem „Pobierz archiwum”. Kliknij go, a następnie wpisz swoje hasło.
 6. Rozpocznie się pobieranie pliku .zip – będzie on gigantyczny, więc upewnij się, że masz odpowiednią ilość miejsca na swoim dysku. Wewnątrz niego znajdować będą się Twoje dane.

Jak usunąć swoje konto na Facebooku?

Usuwanie konta na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie może mieć zarówno plusy, jak i minusy. Przede wszystkim warto pamiętać, że utracimy możliwość łatwej komunikacji ze znajomymi, a także będziemy mniej wiedzieć o wszystkim imprezach masowych odbywających się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Plusy mogą być jednak znacznie większe – to wszystko zależy od waszych preferencji.

 1. Sprawdź, jakie aplikacje połączone są z Twoim kontem na Facebooku – usunięcie konta bez odłączenia innych serwisów może mieć przykre konsekwencje. Zmień sposób logowania w każdym z tych serwisów, a następnie wyłącz możliwość logowania się do aplikacji za pomocą Facebooka.
 2. Zastanów się, czy na pewno chcesz usunąć swoje konto – po fakcie tej decyzji nie można już cofnąć. Jeśli jesteś przekonany, to przejdź pod ten link i postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

Źródło: Facebook • GLOCK

  „Przede wszystkim warto pamiętać, że utracimy możliwość łatwej komunikacji ze znajomymi, a także będziemy mniej wiedzieć o wszystkim imprezach masowych odbywających się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania.”

  …a dlaczego?skasowanie konta na FB trwale zablokue nasz telefon i komputer, nastepne nasze telefony i komputery?nie bedziemy mogli juz wyslac sms do znajomych, zadzwonic do nich? Nie vedziemy mogli wejsc do internetow i na stronach znalezc interenujacych nas informacji?? OH,NO!!!!!!!!!!!!

 • sirrah777

  Rzeczywiście gigantyczny ten plik. Aż 443 MB 😀 I coś strasznie dziwnego z nim jest, bo są tam jedynie rzeczy które świadomie wrzuciłem na fb. Nic na co nie wyraziłbym zgody. Żadnych sms-ów, czy spisu połączeń.

 • Jemphilus

  Masakra, wszystkie dialogi ze wszystkimi, w tym te, co były usunięte dawno temu. Sporo danych ze smartfona, w tym historia połączeń, sms-ów. Mam nadzieje, że ten syf zniknie raz na zawsze za to, co zrobili

  • mindla

   Komu zrobili syf to zrobili.
   Nikt Ci nie wcisnął na siłę tego [FB] badziewia.

   • Szamajama_Okutasi

    Jak masz konto, to też nie trzeba im aż tylu rzeczy udostępniać. Dostęp do telefonu, oraz połączeń i sms-ów przez ten telefon wykonywanych i odbieranych? A po co im podawać swój nr telefonu?

  • sirrah777

   A spodziewałeś się, że jeśli skasujesz jakąś konwersacje z portalu społecznościowego, który za nic ma twoją prywatność, to ona przepadnie na zawsze? W takim wypadku powinieneś używać jakiegoś komunikatora z szyfrowaniem i z wiadomościami bezpośrednimi.

  • Szamajama_Okutasi

   Wszystko co udostępnisz, napiszesz na FB, to już na stałe tam zostaje. Nawet jak usuniesz konto, bo oni nawet po usunięciu konta wszystko co na tym koncie było sobie zachowują. Blokują jedynie dostęp do tego „usuniętego” konta.

 • Szamajama_Okutasi

  Konta z Facebooka nie da się usunąć. Po jego „usunięciu” FB je tylko ukrywa, usuwa możliwość dostępu do niego, a wszystkie dane, które na nim umieściliśmy już na stałe zostają na facebookowych serwerach.

  • VikingsAreComing
   • Szamajama_Okutasi

    I serio wierzysz, że oni te dane w ciągu tych 90 dni trwale usuną? Jeśli tak, to współczuję naiwności.

    • VikingsAreComing

     Nie wszystko, rozmowy na pewno zostają u ludzi do których pisałeś. No ale jeśli ktoś podaje na takich portalach ważne dane to już jego sprawa, no i jeśli wierzyć we wszystkie teorie spiskowe to każde forum, plarforma mailowa, czy komunikatory też tego nie robią. Więc Twoje dane od dawna krążą po sieci.

     • Martina Neumayer

      Rozmowy zostają poobcinane. Znika cześć pisana z usuwanego konta.. w jej miejscu pokazuje się komunikat o zawieszeniu czy deaktywacji użytkownika. A zostaje tylko to co inna osoba pisała w takiej konwersacji. Śmiechowo to trochę wygląda.

    • mindla

     Naiwny to on był zakładając konto na tym portalu.

     • VikingsAreComing

      Konta nie mam tam od dawna. Korzystam tylko z Messengera.
      Naiwny to Ty możesz być jeśli myślisz, że Twoimi danymi nikt nie handluje.

     • mindla

      Gdybyś nie miał nigdy konta na żadnym portalu tego typu to byłoby coś.
      A zakładanie i potem kasowanie konto i chwalenie się tym wokół to żadna sztuka.

     • VikingsAreComing

      Haha, śmieszy mnie to Twoje „dogryzanie” w każdym temacie o FB. Ogarniasz, że niektórym osobom może konto na FB być potrzebne? Nawet nie do celów firmowych, a np. do odnalezienia kogoś.
      Mi konto przestało być potrzebne to usunąłem, tyle w temacie.
      BTW. nie mów, że nie masz konta na żadnym forum, albo portalu. Ja np. kiedyś miałem na jednym windowsowym forum, zapomniałem o nim, no i kiedyś zdziwiłem się, że mi spam przychodzi, okazało się, że forum zostało przez kogoś przejęte i mój mail magicznie został dodany do jakiś newsletterów.

   • Martina Neumayer

    Potwierdzam. Dane nie są usuwane fizycznie z maszyn. Można je przywrócić w każdym momencie.
    A artykuł to bzdura. Bo po pobraniu swoich danych najlepiej jest po prostu „zamazać” swoje duperelki na fejsie jakimiś innymi. Fejs ma limitowaną historię edycji wpisów. Jeśli się go przekroczy, dane zostają fizycznie zastąpione nowymi. Są nawet do tego na gicie skrypty odpalane spod przeglądarki. Takie „zamazanie” konta o np. pięcioletnim stażu trwa około 4 dni w zależności od tego co na danym koncie było. Skrypt potrafi nawet ogarnąć komentarze, lajki, posty, obrazki, filmy czy co tam jeszcze ktoś sobie wrzucał. Taki po prostu „nuller” do fejsowego konta. Sprawdzałam to kiedyś. Dwa, trzy przebiegi dla pewności i jest pozamiatane totalnie. I takie wynullowane konto można potem dać do „usunięcia”.

    • majki

     Hej. Lapciok już wrócił? Chętnie zainteresuję się tematem, oczywiście jeśli chcesz podzielić się wiedzą. Pozdrawiam

     • Martina Neumayer

      Tak, wrócił już. Nie ma problemu.. Tamtego skrypcika niestety już nie ma na git’cie.. osiołki pozgłaszały i git usunął całe repo wraz z kontem autora. Hmm.. Szkoda, bo nic złego to nie robiło. No, ale okay. Ichnia polityka.
      Znalazłam coś, co podobnie robi.. czyści profil fejsowy z wpisów itd. Jest jako dodatek do przeglądarki. Tu akurat do Chrome i pochodnych.
      Znajdź sobie w szukajce jakiejś coś takiego: „Social Book Post Manager” od programisty o nicku „htang.dev”.
      Na GreasyFork jest o tym dość fajna dyskusja przy okazji innego podobnego, ale mniej zaawansowanego skryptu.
      Nie sprawdzałam go jeszcze, także nie wiem jak będzie się zachowywał po tych ostatnich zmianach w fejsowym UI? Tak patrząc po samym kodzie, nie sądzę by były jakieś większe problemy. Działa toto na bardzo podobnej zasadzie. I też trzeba się uzbroić chwilami w cierpliwość, albo powtórzyć przebieg po danym koncie. Ale ogólnie ludzie piszą, że skuteczne jest.

     • majki

      Dzięki wielkie! Co prawda nie mam jakiejś wielkiej potrzeby, żebym musiał nagle z tego skorzystać, ale sam projekt wydaje się ciekawy. A przede wszystkim daje szansę na pokazanie FB środkowego palca. Do kodu jeszcze nie zaglądałem, ale ostatni update był 16 kwietnia, wiec jest szansa, że będzie działać z obecnym layoutem fejskomuny.

     • Martina Neumayer

      Powinno, chociaż wczoraj było sporo zmian w fb i kilka plugsów trzeba było prędko połatać. Ostatnio moooocno mieszają z portalem.. po tej aferze z danymi. Apkę potrafią aktualizować po kilka razy dziennie nawet.

 • Maciej Pel

  hi, jak rozpakować ten .zip, i jak usunąć swoje info na FB (zielony)

  • Michał Derej

   Hm?

 • cwaniak

  Ciekawy poradnik… Można by kiedyś skorzystaćx