W czasach, kiedy co chwilę słyszymy, że nasz dane narażone są na dostanie się w niepowołane ręce, powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Kopalnią danych jest niestety Facebook. Duża liczba użytkowników świadomie lub bezmyślnie udostępnia swoje informacje. Te mogą w łatwy sposób być wykorzystane przez osoby trzecie lub hakerów. Nie oznacza to, że z Facebooka nie powinno się w ogóle korzystać, lecz należy go używać „z głową”. Oto kilka sposobów na ochronę danych przez użytkownika.

Zezwolenia

Zezwolenia Facebook

Na smartfonie w ustawieniach Androida i iOSa dostępne są zezwolenia na dostęp do różnych procesów w smartfonie. W zielonym robocie należy się udać do ustawień aplikacji, wybrać Facebook, a następnie zezwolenia. Na iOS będą to również ustawienia aplikacji i podobnie należy znaleźć popularny portal społecznościowy. W tym miejscu zaleca się wyłączyć zezwolenie aplikacji do używania kamery, mikrofonu, czy lokalizacji. Jeśli macie zainstalowanego Messengera, warto zrobić dokładnie to samo w przypadku tego programu. W końcu po co aplikacjom całodobowy dostęp do mikrofonu smartfona?

Zobacz także: Samsung zawodzi w kwestii aktualizacji do Androida Oreo – znamy terminy

Ustawienia prywatności Facebooka

Prywatność Facebook

Zarówno w aplikacji, jaki i wersji desktopowej znajdują się ustawienia Facebooka, a tam sekcja Prywatność. Istotny jest w niej dział „Twoja aktywność”, w którym znajdziemy:

  • Kto zobaczy Twoje przyszłe posty? Warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasze wpisy były widoczne publicznie, czy jedynie dla grona znajomych
  • Przejrzyj wszystkie posty i rzeczy, w których Cię oznaczono. Bardzo ważny punkt, w którym można sprawdzić aktywność oraz oznaczenia przez naszych znajomych.
  • Ogranicz odbiorców postów udostępnionych znajomym znajomych publicznie. Warto wybrać, którym osobom chcemy pokazywać posty.

W aplikacji na smartfony, w ustawieniach Facebooka można znaleźć również opcję lokalizacji, a w niej historię lokalizacji. Należy ją wyłączyć.

Zobacz także: Pochwalam Sony za brak złącza audio

Ustawienia aplikacji

Aplikacje Facebook

W ustawieniach Facebooka znajduje się sekcja Aplikacje. W tym dziale znajdziemy wszelkiego rodzaju programy, które powiązane były z naszym kontem na portalu społecznościowym. Warto usunąć te, z których nie korzystamy. Programy te bowiem chętnie zbierają nasze dane. Jeżeli nie chce nam się kasować poszczególnych programów, możemy „ubić” je wszystkie. Służy temu opcja „Aplikacje, witryny internetowe i wtyczki” – wystarczy kliknąć Edytuj, a następnie Wyłącz platformę. Warto również wyłączyć opcję „Aplikacje, z których inni korzystają”, bowiem użytkownicy, którzy widzą w serwisie informacje o Tobie, mogą udostępniać te informacje aplikacjom podczas korzystania z nich. Zmieniając to ustawienie, możesz określić, które kategorie informacji mają być udostępniane aplikacjom przez korzystających z nich użytkowników.

Ustawienia reklam

Reklamy Facebook

W ustawieniach Facebooka należy wybrać również sekcję Reklamy. W tym miejscu znajdują się wszelkie zainteresowania użytkownika, warto je przeanalizować i usunąć te, których nie chcemy udostępniać. W sekcji tej znajdziemy też informacje o reklamodawcach, z jakimi nawiązaliśmy kontakt. Ponadto możemy tu usunąć takie dane użytkownika jak status związku, pracodawca, stanowisko, wykształcenie. W końcu można także wyłączyć pokazywanie reklam związanych z naszymi zainteresowaniami.

Rozwaga

Na koniec warto pomyśleć, co się udostępnia i komu. Jeżeli na Facebooka „wrzucamy” nasze wszystkie możliwe dane i relacjonujemy tam całe życie nie zważając na nic, to nie powinniśmy się dziwić, że ktoś może posłużyć się danymi użytkownika do niecnych celów.

źródło: własne, phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.