Marka Blaupunkt powinna być znana wszystkim z nas. Producent zasłynął głównie z produkowanego sprzętu car audio, jednak jego strona internetowa sugeruje, że w ofercie znajduje się także wszelaki sprzęt AGD i drobną elektronika. Do tego grona dołączy także… telefon SL02.

Dane techniczne

Blaupunkt SL02 nie zaoferuje świetnego brzmienia, w zasadzie niewiele zaoferuje, ponieważ jest dość słabym budżetowcem. Specyfikacja prezentuje się następująco:

 • CPU: 4x 1,3 GHz (brak konkretnych danych)
 • Wyświetlacz: 5″ HD
 • RAM: 1 GB
 • Flash: 8 GB + microSD max. 32 GB
 • Główny aparat: 8 MPx
 • Przedni aparat: 5 MPx
 • Łączność: Bluetooth, WiFi, GPS, 3G
 • DualSIM
 • Bateria: 2200 mAh
 • Android 7.0
 • Cena: 399 zł

Cóż parametry nieco przypominają Motorolę Moto E2, która została wydana 3 lata temu jako budżetowiec i w zasadzie jest znacznie lepsza. Problemem nie jest jednak tylko specyfikacja, ale też design. Szczerze mówiąc działający w Polsce importerzy telefonów z Chin oferują ciekawiej wyglądające urządzenia. Opisywane urządzenie zwyczajnie nie jest produktem Blaupunkta, a zamówionym i wykonanym przez chińską firmę potworkiem.

Zobacz też: Legendarna marka, chińska elektronika – kilka słów o reaktywacjach dawnych producentów

Kolejny upadek znanej marki

Od dłuższego czasu przyglądam się temu, co dzieje się na rynku. Zauważyłem, że pewną oznaką słabości jest sprzedawanie przez znane firmy chińskich b-brandów pod znaną marką. Tak kończy się historia wielkich producentów, telefony kupimy np. ze znaczkiem Polaroida, Kodaka i paru innych tego typu firm. W swoim czasie swoje telefony wypuścił Telefunken. Pamiętam jak kiedyś wyśmiewano nieudolną podróbkę Galaxy S5. Dziś do tego niezbyt zaszczytnego grona dołącza Blaupunkt. Przyznaję, że nigdy nie byłem fanem sprzętów audio tej firmy, zawsze miałem wrażenie, że zbyt dużo w nim chińskich korzeni. Tym razem mam na to niezbity dowód. Warto tutaj przytoczyć fragment historii firmy Blaupunkt. W tłumaczeniu nazwa to oznacza „niebieski punkt” lub „niebieska kropka”. W czasach świetności każdy egzemplarz sprzedawanych produktów technicy oznaczali niebieską kropką, co oznaczało przejście przez testy jakości. W pewnym momencie zadowoleni klienci zaczęli pytać właśnie o sprzęt z niebieską kropką. Wtedy pojawiło się charakterystyczne logo i firma zmieniła nazwę z Ideal na Blaupunkt. Producent ma bardzo długą historię i parę niewygodnych faktów z czasów wojennych. Czasy jego świetności jednak minęły, sprzęt nie jest składany w Niemczech, a w Azji, pewne standardy jakości również odeszły w zapomnienie. Po zapoznaniu się ze specyfikacją pierwszego smartfona tej marki sprzedawanego w Polsce jestem skłonny stwierdzić, że firma ta zmierza w stronę importerów, nie producentów.

Źródło: Informacja prasowa, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.