Microsoft będzie wymuszał korzystanie z przeglądarki Edge

Adrian Celej Artykuły 2018-03-18

Microsoft Edge jest następcą słynnego Internet Explorera. Przeglądarka ta odziedziczyła nie tylko kawał kodu IE, ale także niewielką popularność. Powiedzmy sobie wprost – obecnie jedynym monopolistą staje się Chrome, umiera Firefox, Edge nie ma ta tym rynku najmniejszych szans. Microsoft postanowił jednak wrócić do korzeni i wykorzystać metody, z których był znany w przeszłości.

Niespodzianka w aktualizacji

Niedawno Adam opisywał nadchodzącą aktualizację Fall Creators Update. Zaznaczył on, że tej aktualizacji nie będzie można nie chcieć – wszyscy dostaniemy ją przymusowo. Niestety, nie będzie to jedyna „przymusowa” nowość. Otóż szybko okazało się, że domyślny klient poczty całkowicie ignoruje ustawienia domyślnej przeglądarki. Nawet jeśli korzystacie z Chrome, to wszelkie linki będą otwierać się w Edge’u i nic z tym nie da się zrobić.

To bardzo niepraktyczne

Jeśli ktoś korzysta z określonej przeglądarki (np. Firefoksa) to właśnie w niej jest zalogowany do swoich usług i kontroluje znajdujące się w niej informacje, takie jak hasła i historia przeglądanych stron. Od teraz linki będą się otwierały w Edge’u, z którego prawie nikt nie korzysta. W efekcie taki użytkownik będzie musiał albo skopiować link do właściwej przeglądarki, albo zalogować się w Edge’u, czym udostępni swoje dane nie jednej, a dwóm firmom. Być może zwiększy to popularność przeglądarki Microsoftu, na pewno natomiast wpłynie na poziom frustracji użytkowników. Warto tu zaznaczyć, że na takie działania decyduje się wyłącznie Microsoft. W Androidzie zawsze możemy zdecydować o wyborze przeglądarki, decyzja ta dotyczy wszystkich zainstalowanych aplikacji. Wyjątkiem są przeglądarki wbudowane w aplikacje, jednak nawet tam dwoma kliknięciami natychmiast możemy przenieść się do własnej przeglądarki.

Microsoft wraca do korzeni

Sytuacja, której właśnie jesteśmy świadkami nie jest niczym nowym. Microsoft już na początku historii Windowsa próbował zmusić użytkowników do korzystania w Internet Explorera. W ten sposób w zasadzie wykończono przeglądarkę Netscape. Cała historia jest określana jako „Browser Wars” (wojna przeglądarek). Dziś trudno w to uwierzyć, ale ten mało znany program w swoim czasie miał 90% rynku! Zniszczyły go monopolistyczne praktyki Microsoftu, korporacja z Redmond wprowadziła preinstalowanego Internet Explorera i znacznie utrudniła integrację zewnętrznych przeglądarek z systemem. Poza tym oferowano zniżki na licencje Windows sprzedawcom, którzy nie instalowali na komputerach innych przeglądarek. Internet Explorer stał się nieodłącznym elementem systemu, jego obecności wymagały programy od Microsoftu (nie dało się go zastąpić ze względu na wykorzystywanie do tego celu nieudokumentowanych funkcji), a nawet jeśli nie, to i tak go instalowały. Zwyczajnie był wciskany wszędzie. W efekcie Netscape stracił niemal wszystkich użytkowników. Przez jakiś czas funkcjonował na Linuksie z powodu braku konkurencji, jednak z stamtąd wypędził go Firefox. Projekt został oficjalnie uśmiercony w 2008 roku. • Krzysztof Tomaszewski

  i tak za niedługo edge też będzie znany jedynie jako program służący do ściągania przeglądarki internetowej 🙂

 • $ROGAL$

  Tytuł rodem z WP – dużo szumu o nic. Przecież tylko windowsowy klient poczty będzie miał ten problem. Tylko masochisci używają tego badziewia, więc o co halo? Jutro napiszcie artykuł o tym, że MIUI dostanie nową defaultowa skórkę i, o zgrozo, aby ją zmienić trzeba będzie wykonać 9 kliknięć!

 • Mlody

  Lojezu to sie klienta poczty zmieni i MS zostanie zamieciony pod dywan ;p

  • mindla

   Edge to przeglądarka internetowa a nie klient poczty elektronicznej.

   • Mlody

    „Otóż szybko okazało się, że domyślny klient poczty całkowicie ignoruje ustawienia domyślnej przeglądarki. Nawet jeśli korzystacie z Chrome, to wszelkie linki będą otwierać się w Edge’u i nic z tym nie da się zrobić.”

    Tak to ludzie wlasnie czytaja…

    • mindla

     Mam Windows 7 i do 2020 roku na pewno będą go miał.
     Na Windows 10 kilka razy same z siebie wysypały się skojarzenia plików bo ustawiałem po swojemu wykluczając wszystkie pseudo aplikacje od Microsoftu.
     po jakimś czasie czasem po zwykłym restarcie to sie resetowało i PDF-y otwierał czytnik PDF a nie adobe reader jak ustawiłem.
     To samo z muzyką czy zdjęciami.

     • Mlody

      Ale co ma piernik do wiatraka?

     • mindla

      To ma że Windows 10 jak sam napisałeś ignoruje ustawienia użytkownika,
      i to nie tylko jeśli chodzi o klienta poczty inne tez ignoruje.

     • $ROGAL$

      „Tak to ludzie wlasnie czytaja…” LOL @Mlody wytyka ci błąd, a ty dalej nie czaisz i gadasz o czymś innym.

 • jan-49

  zobaczcie ile jest reklam w edge kupujesz legalny system to powinni sie zapytac z reklamami czy bez jak ktos lubie ogladac oglupiajace reklamy to jego sprawa ale czyba wiekszosc nieznosi tych klamliwych reklam a do tego aktualizacje po 1,5 gb czy to jest normalne np.dzisiaj wypuszczaja nowy system a jutro juz poprawki?czyzby tam pracowali debile nie potrafiacy zrobic dobrego systemunie tam pracuja cwaniacy ktorzy w system pakuja aplikacje szpiegujace tylu reklam co w edge nie ma w innych przegladarkach i niech sie wypchaja ja mam win 10 i usunelem edge calkowicie z systemu i spokuj

 • Luk Knysza

  UE już raz ukarała MS za praktyki monopolistyczne przeciw aplikacjom zewnętrznym. Teraz narażają się na większe kary i upadek

  • Adrian Celej

   Od jakiegoś czasu UE nie interesuje się praktykami Microsoftu.

   • mindla

    UE na na głowie Polskę bo z Sądów gonią wiadomych i to jest Big problem a nie jakieś tam praktyki monopolistyczne korporacji Microsoft.
    MS na Lobbistów Polska nie ma i dlatego tak to wygląda.

 • Ehh… Od lat wychodzą bolączki, dlaczego właśnie Windows 10 jest bezpłatny, bardzo słabe praktyki.

  • mindla

   Windows 10 nie jest ani nigdy nie był bezpłatny. Było bezpłatne uaktualnienie z poprzednich wersji systemów. Tylko to i aż to a darmowy nie był.

   • Owszem, ale zobacz ile przedłużali to darmowe uaktualnienie. I tak pozostawili jeszcze kilka możliwości jak Assistive Tools do darmowego uaktualnienia – nie bez powodu 🙂

 • stark2991

  I na to się znajdzie sposób

 • Daniel Kurkowski

  Prawo konsumenckie dobierze się do nich.

 • mindla

  Redaktorze z portalu IE wymagało Windows Update na Windows XP.
  Od Visty WU jest już inaczej rozwiązane i nie wymaga IE do poprawnego działania.
  Przed 2009 rokiem gdy nie było Chrome IE miał w Polsce ponad 60% udziału w rynku.
  Jeszcze rok dwa temu IE 11 z Windows 7 to była dobra przwglądarka, nie doskonała ale dobra.
  Nie wiem czemu się dziwisz że MS wspiera swoje produkty co ma wspierać konkurencyjny Chrome?

  Windows 10 to system zły, resetuje skojarzenia plików od tak sam z siebie, ustawisz AIMP do muzyki a i tak sam zresetuje do domyślnych ustawień.
  To samo PDF czy program do przeglądania obrazów.

  • radeon hade

   U mnie jeszcze nigdy sam niczego nie zresetował a mam go od premiery

   • mindla

    U mnie resetował pdf od zawsze używam Adobe Reader nie tej bzdury od Microsoft. Tak samo do zdjęć mam starą przeglądarkę fotografii systemu Windows ale przez myk z rejestrem. Robi się to po dużych aktualizacjach. Może masz wszystkie ustawienia na default i nie ma co resetować.

    • Krystian Maciejczak

     po aktualizacjach lub otworzeniu dowolnego pliku którego jeszcze nie otwieraliśmy – powiedzmy otwieram .jpg na codzień i jest skojarzenie, ale otworzę raz .png i prosi mnie o ustawienie domyślnej aplikacji do tego i jak się okazuje następnie przy otwieraniu .jpg także mnie pyta o to. It’s kinda magic 😀

 • jan-49

  musi to na rusi moga sobie pomazyc tak samo w 10 niby nie mozna ominac aktualizacji mozna mozna i tak samo bedzie mozna ominac edge a straszyc to sobie moga place za system i wymagam gdym dostal za darmo wtedy moga stawiac warunki a tak niech mnie caly ten jankeski microsoft cmoknie tylko trzeba pomyslec i idzie wszystko ominac

  • mindla

   Po co mam omijac aktualizacje?
   Fakt instalują sie naprawdę długo nawet kilka godzin na słabym necie ale instalacje robi się
   w czasie wolnym i nikomu nie przeszkadza.

   • stark2991

    No, oprócz uwalania komputerów :/

    • radeon hade

     U mnie win 10 zawiesił się kiedyś na KB4056892 i nie umie tego zainstalować do dzisiaj przez to całe wu jest zablokowane, teraz nie wiem co robić format czy co?

    • mindla

     Znasz kogoś na żywo komu uwalił? Oprócz czytania w necie. Trochę instaluje systemy i nikomu w10 nie padł po aktualizacjach. A na necie to wszystko można napisać pamiętam jak narzekali na w7 a to system nie do zajechania. Fakt windows update ba nim kuleje ale znam trik który pomaga.

 • wombat

  Poczekajmy do premiery, to może być błąd z insidera, bo ms raczej jest świadom ze za takie zagranie mu się dostanie.

  • Adrian Celej

   Szczerze mówiąc bardzo dziwny ten błąd. Podejrzewam, że taka zmiana wymaga sporo zmian w kliencie poczty.

   • wombat

    Nie koniecznie, może to być tylko jedna linijka kodu

 • Ironpiter

  Chyba ich powalilo! Wrrrrr a to skur…. :(((x