Wielkimi krokami nadchodzi rewolucja, która mocno zmieni oblicze rynku mobilnego – sieć 5 generacji. Technologie w zasadzie już istnieją, obecnie są w fazie wyłapywania błędów i szykowania do rynkowego debiutu. Rękę na pulsie trzymają polscy operatorzy, którzy już deklarują pewne daty kolejnych etapów uruchamiania tej sieci w Polsce.

Co planują operatorzy?

Orange stale współpracuje z Nokią nad jak najszybszym wprowadzeniem sieci 5G. Pierwsze testy rozpoczną się już za rok. Początkowo obejmą jedynie odizolowane obszary sieci, wraz z zaawansowaniem prac będzie się to zmieniać. Budowa samych elementów infrastruktury została przewidziana na 2020 i 2021 rok. To wtedy należy oczekiwać uruchomienia sieci 5G. Jednak Orange nie marnuje czasu, trwają inwestycje w infrastrukturę światłowodową, która jest niezbędna do uciągnięcia transmisji danych oferowanej w sieciach piątej generacji. W przypadku T-mobile mamy nieco mniej informacji. W zasadzie wiemy tylko, że prace nad wprowadzeniem 5G już trwają. Można się jednak domyśleć, że różowy operator nie zostanie w tyle i zrobi wszystko aby wyprzedzić Orange, a więc data premiery będzie zbliżona.

Są problemy

Podczas wprowadzania do polski LTE mieliśmy do czynienia z prawdziwym przedstawieniem podczas aukcji częstotliwości wymaganych przez tę technologię. Niedługo wszystko wróci, ponieważ operatorzy muszą jak najszybciej zakupić częstotliwości 3,6 i 3,8 GHz. W nagrodę warto wspomnieć, że teoretyczny maksymalny transfer w sieci 5G na obecnym poziomie rozwoju wynosi 6,2 Gbps. Kolejnym problemem będzie rozbudowa infrastruktury – to trwa, generuje ogromne koszty, a pokrycie zasięgiem będzie wymagało większej ilości nadajników niż w przypadku LTE.

Zobacz też: Smartfony z modemem 5G od Qualcomm już w 2019 roku

Czy warto?

Mogłoby się wydawać, że budowanie sieci 5G nie ma sensu. Nie zakończono jeszcze nawet budowy nadajników LTE, ich wydajność nie stoi też na niskim poziomie. Warto jednak wiedzieć, że na 5G możemy poczekać do 3, może nawet 4 lat. Minie około rok zanim zasięg usługi będzie na akceptowalnym poziomie. Potem poczekamy trochę na telefony kompatybilne z tą technologią. Flagowce odpowiednie modemy otrzymają wraz z najbliższą generacją, telefony z niższych półek poczekają nawet kilka lat. Warto wspomnieć, że niektóre firmy (np. myPhone) do dziś sprzedają urządzenia, które nie wspierają standardu LTE. Drugim powodem jest rynek IoT. Technologia pcha nas do tego, aby każde urządzenie było podłączone do sieci. Tymczasem obecna infrastruktura nie jest w stanie wytrzymać takiej ilości jednocześnie podłączonych klientów. Ten problem rozwiązano w 5G. Zauważalne zmiany odczują także użytkownicy internetu mobilnego. Obecnie LTE nie działa najgorzej, jednak za kilka lat wzrośnie ruch w sieci, co skutecznie spowolni transfery w tym standardzie. Tutaj świetnie sprawdzi się właśnie 5G.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.