Czysty system czy nakładka producenta? Znamy Wasze odpowiedzi

Łukasz Pająk Artykuły 2018-03-16

Swego czasu producenci myśleli, że zadadzą odpowiednie pytanie na Twitterze i uzyskują satysfakcjonujące ich wyniki, które pozwolą pokazać konkurencji, gdzie ich miejsce. Dwukrotnie się okazało, że zarówno MIUI, jak i Oxygen OS nie mają startu do czystego Androida. Być może duży udział miała tutaj autosugestia i popularność w internetowych mediach samych ankiet, ale ostatecznie to właśnie „Robocik” w wydaniu Google jest najlepszy we wszelkich statystykach. Postanowiłem spróbować tego samego. Z racji, że nie reprezentuję żadnego producenta, nie chwalę się swoimi preferencjami to w moim wypadku stworzenie analogicznej ankiety nie wiązało się ze sztucznymi odpowiedziami. Dlatego przez miesiąc zbierałem stosowne dane i dzisiaj już wszystko wiadome – podsumowujemy pytanie Najlepsza nakładka/modyfikacja Androida to?

Wygrywa czysty system!

W żaden sposób mnie to nie zaskoczyło. Wygrała wersja Androida, z którą tak naprawdę niewiele osób miało do czynienia w skali kraju. Inaczej sytuacja wygląda na portalu, gdzie gromadzimy fanów systemu i jego modyfikacji. Czysty Android od dawna jest wzorem i wiele osób po prostu usuwa wszelkie dodatki producenta, starając się odwzorować „naturalny” wygląd systemu. Do tego dochodzi multum nieoficjalnych wydań Robocika, których nie sposób zliczyć. Te też starają się udawać czysty system, ale z ogromem dodatków i pełnym dostępem do najróżniejszych zakątków. Jakby nie patrzeć, zwycięstwo nie dziwi i w pełni zasłużone.

Drugie miejsce zajmuje Xiaomi i ich MIUI

Nie ukrywam, że spodziewałem się Chińczyków na drugiej lokacie. Jednak zwróćcie uwagę na niesamowicie małą różnicę względem czystego Androida. Zaledwie 3 głosy i mielibyśmy remis. Xiaomi to również spora grupa naszych Czytelników, więc można mieć podstawy i sądzić, że to ich liczność wpłynęła na taki, a nie inny wynik. Coby nie mówić, MIUI ma równie bogatą historie, co sam Android i jest zdecydowanie najpopularniejszą jego odmianą.

Podium zamyka OnePlus z Oxygen OS

To już zaskoczenie. Nie sądziłem, że tak wiele osób doceni Oxygen OS. Sam zagłosowałem na ten system, gdyż doceniam jego zbliżenie do oryginału oraz dodatki, z których bardzo chętnie korzystam. Przy tym wszelkie modyfikacje nie wpływają na ogólną wydajność urządzenia, więc mamy do czynienia z bardzo dobrym połączeniem.

Nie usunęliśmy ankiety

Z racji, że „nasz ulubiony system” nie wygrał, zachowamy się fair – podobnie, jak Carl Pei – i nie usuwamy ankiety, a wręcz publikujemy i chwalimy poszczególne wyniki. Miejsca za podium, jak i cała ankieta prezentują się następująco:

Zobacz też: Zidentyfikuj, co „zżera” Twoją baterię.

Czy takie zestawienia w ogóle mają sens? Czy po prostu dowiedzieliśmy się, z czego korzysta większość naszych Czytelników? Niewątpliwie tylko garstka miała okazję korzystać ze wszystkich wymienionych propozycji jednocześnie, w swoich najnowszych wydaniach. To tylko dodatkowo potwierdza, że Xiaomi i OnePlusowi chodziło wyłącznie o marketing, ale… coś nie wyszło. • DrDisqus

  Najlepsza nakładka Androida to…….. iOS??? Widzę, że nawet w takich ankietach lubicie prowokować społeczność po obu stronach barykady. Zasadność tej odpowiedzi w zestawieniu pozostawię bez komentarza.

 • Łukasz Łągiewka

  Ja nie brałem udziału w ankiecie ale dla mnie czysty najlepszy. Jak chce coś zmienić to instaluję jakiś luncher. Żona ma xiaomi mi a1 też prawie czysty android sam jej go poleciłem i jest zadowolona. W przyszłym roku przechodzę na linageos os bo Nexus 5x nie dostanie 9.0. linageos też przypomina czysty system troszkę. Przyjemnie też korzystało mi się z one plus-ów.

 • Przepraszam bardzo, ale ja tu też się pojawiam, a fanem systemu ani jego modyfikacji nie jestem. A jeśli chodzi o ankietę – czyścioch to dla mnie ostatni akceptowalny wybór, MIUI to coś na co mam alergię (jak zresztą na dowolny typowo chiński soft). Na pierwszym miejscu stawiam Sense, na drugim wersje bazujące na czyściochu ale wzbogacone o funkcjonalność.

 • Takaszi

  Mogę wyniki poprzeć swoim doświadczeniem. Miałem wiele nakładek androidów i dzisiejszy czysty Andek jest najlepszy. Jak komu mało to są nakładki

  • Launcher to tylko jeden element, a w czystym Androidzie warto ich zmienić z połowę.

 • Dawid Socha (Suszi)

  Miałem już Nokie i SonyEricssony z symbianem, Aplla, Sony, CATy, Motorole, Samsungi, a teraz ASUSa do pary ze służbowym Samsungiem. Do tej pory nawet chyba nie miałem czystego Atosia. Żaden obecny system nie dorównuje MOIM ZDANIEM symbianowi. Jednak ASUS baaaardzo miło mnie zaskoczył. Nakładka jest przyjemna i mało rzuca się w oczy dodając kilka miłych, choć nie niezbędnych funkcji. Jednak ta ankieta skłania mnie do sprubowania czystego Antosia, choć boję się takich badań i sugestii. Appel też miał mnie powalić na kolana, a o mało nie doprowadził do szewskiej pasji.

 • MaroSław

  Tutaj doskonale widać jak łatwo można manipulować statystykami i ankietami. Czysty droid wcale nie wygrywa. Jak na dłoni widać, że znacznie więcej zwolenników mają nakładki. Takie rozwijanie na poszczególne ‚smaki’ to właśnie manipulacja.

  • Dawid Socha (Suszi)

   Niby tak. Patrząc na liczbę głosujących wygrywa nakładka. Wśród nakładek MIUI. Jednak pytanie za 100 ptk. Ile osób spośród głosujących miało do czynienia z czystym systemem? Statystyki mają to do siebie, że podają nieprawdziwe dane. To tak jak w tym żarcie. Ja jem kapustę, mój szef je mielone. Statystycznie obaj jemy gołąbki.

   • MaroSław

    Toż piszę o tym, że statystykami łatwo manipulować 😉

    Idąc drogą którą wskazałeś można też zapytać np.:
    – ile osób które oddało głos na czystego droida używa na nim ‚lancherów’

    to też nieco zmienia postać rzeczy prawda?

    Na koniec dnia ankieta w której chodzi o to zbadanie co ma więcej zwolenników powinna być do bólu prosta:
    – czysty
    – nakładka

    Nic więcej. Jeśli ktoś chce zbadać jakie nakładki cieszą się największym powodzeniem, to niech zada osobne pytanie.

    A wracając jeszcze na moment do Twojego pytania o to kto używa czystego systemu, to ja nie brałem udziału w tej hucpie. Jednak gdyby ankieta była poprawnie zrobiona oddałbym głos na nakładki. Używałem przez długi czas czystego droida, pod koniec łatałem jego braki launcherami. W końcu wziąłem telefon z nakładką producenta… i do czystego droida już nie wrócę;-)

    • Dawid Socha (Suszi)

     Wiem, że o tym napisałeś. Ja tylko potwierdzam w 100% słuszność twojego wpisu. Pomijając fakt, że niecały tysiąc ankietowanych na kilkadziesiąt milionów użytkowników jest mało reprezentatywne. Chociaż biorąc pod uwagę, na jakiej stronie się znajdujemy to można zakładać, że żaden Janusz tu nie zagląda, a raczej ludzie którzy się odrobinę znają bądź chcą poznać na robotach i mają jakieś pojęcie. Co też może być błędne.

    • Endbless Blue 69

     To nic nie zmienia. Mając czysty system masz wybór używać bez czy z daną zakładką. Mając rozwiązanie narzucone nie mamy wyjścia bo chcąc używać innej nakładki musimy zamulać system.

     • MaroSław

      Argumentu zamulania nie ma co dodawać bo jest on już mocno nie aktualny.
      Co do wyboru, przy zakupie też go masz. Wybierasz sobie producenta który oferuje twoją ulubioną nakładkę plus rzecz jasna sprzęt który Ci odpowiada.
      Wybierając czystego droida musisz się pogodzić z tym, że wielu jego braków nie zalatasz launcherem. Przynajmniej nie bez roota.

      Wybór jest zawsze.

     • Launcher i nakładka to dwie zupełnie różne rzeczy. Nakładki nie da się zmienić bez instalowania customa, launcher da się zmienić zawsze.

 • Tomasz

  Mialem Nexusa 6P – czyli czysty Android
  Mam służbowy MIUI
  Mam osobisty Oneplus 5T
  I jesli oceniac system to Oneplus jest najlepszy tj. czysty Android z kilkoma smaczkami! ?

 • Martina Neumayer

  A’propo tematu nakładek producentów.
  Posprawdzajcie sobie telefony i tablety, bo znów wyszło, że kolejny raz są instalowane ootb przeróżne kóffna.

 • stark2991

  No i tu pojawia się zagwozdka, bo wiele osób głosowało na „czysty system” mając na myśli soft Nokii, Motoroli czy też OnePlusa, i wszelkiej maści customy od AOSP po Ressurection Remix 🙂

  • AdamK

   Przecież mieli w ankiecie do wyboru również OxygenOS.x