Jako, że kilka razy w tygodniu podróżuję koleją, a także komunikacją miejską, niejednokrotnie przekonałem się, że smartfon we wszystkich aspektach podróżowania jest niezbędny. Sprawdza się przede wszystkim przy planowaniu podróży i kupowaniu biletów na środki transportu. Służą temu aplikacje, które polecam wszystkim korzystającym z pociągów, autobusów czy tramwajów. Wasze wrażenia z korzystania z nich będą jeszcze lepsze.

Jakdojade

Tej aplikacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednak niewiele kto wie, że dzięki niej można kupić bilet na komunikację miejską w takich miastach jak np. Warszawa czy Trójmiasto. Często z tej opcji korzystam i nie muszę szukać kiosku, w którym mógłbym kupić droższy o 20 groszy bilet „papierowy”. Jest to szalenie wygodna funkcja. Jak kupować bilet, przeczytacie w moim poradniku. Bardzo serdecznie polecam!

mobileMPK

Jeżeli komuś nie przypadło do gustu Jakdojade, to może skorzystać z mobileMPK. Program zawiera rozkład jazdy komunikacji miejskiej dla ponad 50 największych miast Polski. Po zainstalowaniu rozkładu aplikacja może działać offline i nie wymaga połączenia z Internetem. Co ciekawe, aplikacja pozwala pobrać mapę dla całego miasta, aby później korzystać z niej w trybie offline. mobileMPK zostało pobrane już ponad milion razy.

Zobacz także: Zobaczcie daty aktualizacji do Androida Oreo dla smartfonów Samsunga

Transportoid 2

Kolejną alternatywą dla tego typu aplikacji jest Transportoid 2. Program zawiera rozkłady jazdy ponad 60 miast w Polsce. Prosta w obsłudze aplikacja daje użytkownikom możliwość personalizowania przechowywanych informacji i zapisywania ulubionych tras, przystanków i linii. Program działa offline, aktualizacje rozkładów pobierane są z sieci. Dane zajmują mało pamięci i nie spowalniają działania telefonu.

KOLEO

Jeżeli ktoś korzysta z kolei regionalnych, to gorąco polecam aplikację KOLEO. Używam jej od kilku miesięcy i bardzo dobrze sprawdza się przy kupowaniu biletów na SKM. Wybieram godzinę i stację odjazdu oraz punkt docelowy. Płatność reguluję za pomocą Blika i elektroniczny bilet od razu pojawia się w aplikacji. Trzeba jednak pamiętać, aby podróż rozpoczęła się w ciągu 30 minut od wskazanej na bilecie godziny. Jest to naprawdę bardzo wygodny sposób na korzystanie z lokalnych kolei, ponieważ nie muszę stać w kolejkach do kas czy biletomatu. Aplikacja obsługuje przewoźników: PKP SKM w Trójmieście, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Łódzką Kolej Aglomeracyjną (ŁKA), SKPL. KOLEO zostało pobrane już ponad 100 tysięcy raz, a średnia ocen to 4,6. Bardzo polecam!

IC Mobile Navigator

Jest to aplikacja, w której sprawdzimy połączenia i kupimy bilet na pociągi PKP Intercity. Program ma proste menu składające się z 4 kategorii: punktualność, wyszukaj połączenie i kup bilet, informacje dla pasażera, kontrola biletów. Najczęściej korzystam z tej pierwszej opcji, ponieważ mogę na bieżąco śledzić opóźnienia mojego pociągu. Jest to bardzo przydatna opcja. Użytkownicy nie polubili programu, gdyż średnia ocen wynosi jedynie 2,5. Ma to związek z problemami i niewielką funkcjonalnością, jaką charakteryzowała się ona po wydaniu.

Bilkom

Wytrawnym podróżnikom i fanom kolei mogę polecić jeszcze Bilkom. Aplikacja sprawdza się, gdy chcemy wyszukać połączenia uwzględniające wszystkich przewoźników. Sprawdza się ona także w śledzeniu bieżących opóźnień pociągów. Warto dodać, że na stronach internetowych działa już wersja beta Bilkomu 2.

Mój Pociąg

Jest to dość kontrowersyjna aplikacja, ponieważ jej autor był w konflikcie z PKP PLK. Spółka oskarżała dewelopera, że nielegalnie wykorzystuje bazę danych zawartą na Portalu Pasażera. Mimo groźby usunięcia programu, nadal znajduje się on w Google Play. Pasażerowie bardzo polubili aplikację, a jej średnia ocen wynosi aż 4,7. W programie znajdziemy rozkład jazdy, opóźnienia czy zestawienia pociągów.

moBILET

Aplikacja, która służy przede wszystkim do kupna biletów. Pozwala ona:

 • kupować elektroniczne bilety na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, metro, kolej)
 • płacić za faktyczny czas postoju w strefach płatnego parkowania (opłata naliczana po zakończeniu postoju!)

Usługa moBILET jest aktywna w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, m.in. w aglomeracjach Krakowa, Łodzi, Trójmiasta i Górnego Śląska, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Lublinie. Aby korzystać z aplikacji potrzebne jest konto w systemie moBILET. Przy okazji zobaczcie świetną promocję w aplikacji, o której pisał Michał.

SkyCash

Bardzo multifunkcyjna aplikacja, w której można:

 • opłacić parking w strefach płatnego parkowania w blisko 64 miastach w Polsce,
 • kupić bilety komunikacji miejskiej w blisko 70 miastach w Polsce,
 • kupić bilety na połączenia krajowe PKP Intercity,
 • kupić biletów do sieci Multikino w całej Polsce oraz kin lokalnych,
 • dokonać przelewów pieniężnych na komórkę,
 • wypłacać gotówkę bez użycia karty w sieci bankomatów Euronet,
 • błyskawicznie doładować telefon na kartę,
 • kupić bilety na połączenia przewoźników kolejowych działających na terenie Polski,
 • dokonywać płatności za domowe rachunki,
 • wykupić ubezpieczenie komunikacyjne i turystyczne.
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.