Gadu-Gadu znowu z polskim właścicielem, komunikator doczeka się dużych zmian

Adrian Celej Artykuły 2018-03-14

Gadu-Gadu zrewolucjonizowało polski internet. To właśnie ten komunikator odciągnął nas od drogich SMS-ów, dał niemal darmową komunikację i wpłynął na kulturę. Dziś jest siedliskiem pedofilów i cieniem samego siebie sprzed lat. GG wiele lat temu zostało wykupione od jego twórcy, wielokrotnie zmieniało właścicieli. Jakiś czas temu zakupem zainteresowana była grupa Sare, która ostatecznie sama zmieniła właściciela. Z negocjacji nic nie wyszło, jednak pojawił się następny zainteresowany. Tym razem transakcję udało się doprowadzić do końca.

GG znowu w Polsce

gadu gadu

W 2015 roku platformę GG wykupił fundusz Xevin Consulting Limited od grupy Allegro. To już jednak historia, ponieważ obecnym właścicielem komunikatora jest England.pl. Firma ta umożliwia wysyłanie bezpłatnych przelewów między Polską a Wielką Brytanią. Zakupiono wszystko, co związane z GG – kod źródłowy, sprzęt serwerowy, domeny, znaki towarowe i logotypy.

Co czeka GG?

W pierwszej kolejności komunikator musi zostać przeniesiony na infrastrukturę nowego właściciela. Proces ten prawdopodobnie odbędzie się bez awarii usługi, jednak nie da się tego wykluczyć. Tutaj należy też wyczekiwać nowego regulaminu. Możemy też oczekiwać nowych funkcji komunikatora. Nowy właściciel chce go wykorzystać jak narzędzie dla klientów firmy, jednak na razie nie wiemy co to oznacza. Na pewno nikt na tym nie straci, ponieważ komunikator raczej nie oferuje dużej funkcjonalności.

Czy Gadu-Gadu wróci do dawnej świetności?

Niestety, ale stare GG prędzej czy później i tak przejdzie do historii. Komunikator ten nie ma najmniejszych szans z Messengerem. Nowy właściciel może co najwyżej przedłużyć jego agonię, jednak nie wygra z Facebookiem. GG mogłoby stanąć do takiej bitwy wiele lat temu, kiedy to pod jego skrzydłami rozwijano dysk, pocztę, radio, portal moja generacja i blip. Zapewne coś tu pominąłem. Tymczasem poprzedni właściciele wszystko zaprzepaścili, usługom nie poświęcano dostatecznie dużo czasu ( a ostatecznie wyłączono), nie potrafiono zoptymalizować klienta usługi. Gadu-Gadu w czasach świetności było czymś na miarę polskiego Facebooka. Konto na GG miał każdy, ludzie czasami wymieniali się nie numerami telefonów, a numerami GG. Aplikacja Gadu-Gadu była jedynym w Polsce tego typu klientem usługi preinstalowanym na niemal wszystkich telefonach wspierających mobilną javę. Operatorzy mieli w ofercie swoje własne modyfikacje aplikacji, w ramach których płaciliśmy tygodniowy abonament (chyba 2 zł), a w zamian mogliśmy korzystać z apki bez ponoszenia kosztów transmisji danych. Dziś miejsce uśmiechniętego słoneczka zajęła litera F. GG jest trupem, nic go już nie uratuje. Jestem pod wrażeniem, że po tylu latach nadal ktoś w niego inwestuje i ktoś z niego korzysta. • Szamajama_Okutasi

  Messenger połączony z Facebookiem jest strasznie niepewny, szczególnie jak od czasu do czasu udzielasz się na Facebooku. Ostatnio wrzuciłem na FB jedno zdjęcie, a za dwa dni wchodząc na FB dostaje komunikat, że zdjęcie jakieś tam niezgodne z zasadami społeczności FB, czy coś takiego i zostało usunięte. A jakby tego było mało, to dodatkowo dostałem na 30 dni bana na wszelką aktywność na FB i na Messengerze także. Nie mogę ani na FB, ani na Messengerze nic napisać przez miesiąc. Samego FB pal licho, ale nie mogę teraz przez miesiąc korzystać z komunikatora. Więc jak najbardziej przydałaby się jakaś alternatywa i naprawdę cieszyłbym się jakby GG wróciło do swojej dawnej popularności. Fajnie by też było jakby u nas powstało coś na kształt rosyjskiego Vkontakte, który jest tam bardziej popularny od Facebooka.

 • aircraft

  Właśnie zainstalowałem, nie korzystałem z 8 lat, numer nadal pamiętałem. Nikt ze znajomych nie jest dostępny 😉 Niestety.. Ja bardzo chętnie wsparłbym ten projekt. Mam dość tego, że wszystko musi być chińskie, facebook’a albo googla. Ja jak mam wybór, to ZAWSZE wybiorę polskie, jeśli dany produkt (usługa) spełnia moje oczekiwania. Zobaczycie za 10 – 20 lat, nie będzie nic poza chińszczyzną, jak nie będziemy wspierać naszych produktów!
  Ostatnio wysłałem MMSem zdjęcie butów żonie, nie uwierzycie, ale za chwile facebook podpowiadał jej dokładnie te buty w reklamach. Zdjęcie MMS nie oddawało tych butów w całości, dla facebooka to nie problem… Poza tym zdjęciem w jej telefonie nie wyszukiwałem tych butów a ja nie mam facebooka w telefonie (na kompie raz na miesiąc odpalam albo rzadziej). Przemyślenia pozostawiam wam, pomyślcie jakie zdjęcia macie w telefonie, które na pewno nie są prywatne 😉 Pozdrawiam

  • VikingsAreComing

   To tak samo jak rozmawiasz sobie o nartach, a tu w Chrome nagle oferty wyjazdów w reklamach. Cuda panie.

  • Adrian Celej

   Zainstaluj GG na telefonie i zsynchronizuj kontakty, może ktoś się pojawi.
   Co do chińszczyzny i facebooka to się zgadzam, wkrótce pojawi się na ten temat obszerny tekst.

 • jojoPL1987

  Z sieci GG korzystam, ale oryginalnego klienta GG nie używam już od „wieków”.

 • cwaniak

  Dziwi mnie, że jakaś firma go odkupiła. Przecież ten komunikator nie ma żadnej przyszłości, według mnie powinni zamknąć ten raj dla pedofilów. Już lepszym pomysłem byłoby stworzenie jakiegoś komunikators od nowa…

 • TomoS

  Co z tego że będą zmiany jak nikt juz nie korzysta z GG? No chyba tylko pedofile i inne zwyrole…

  • gumis

   Nie mów, ze nikt, bo przed chwilą wlazłem na zapomniane konto i aż się zdziwiłem 😛

  • VikingsAreComing

   Powinni zmienić tylko nazwe z GaduGadu na PedoPedo 😉

   • TomoS

    albo na ZZ czyli ZwyrolZwyrol xD

 • 72128grzesiek .

  W firmach jesy cały czas komunikatorem nr 1

  • Masz na myśli Slack? 😀

  • VikingsAreComing

   Mattermost?

  • Adrian Celej

   Niestety, w firmach rządzi Slack. Czasem zastępuje go Hangouts lub Messenger. Znam przypadek firmy opartej tylko na Messengerze…

 • Marek

  Jestem użytkownikiem GG od czasu kiedy tylko powstało. Próbowałem przejść na Messengera, ale forma jaką prezentuje jest daleka od funkcjonalności jakiej oczekuje. Możliwość korzystania z komunikatora na komputerze nie odpalając przeglądarki, wysyłanie zdjęć i plików bezpośrednio w oknie rozmowy czy pisanie z wieloma osobami gdzie każda rozmowa ma swoją zakładkę, to podstawa. Wszystko to oferuje GG a messenger od facebooka nadaje się idealnie do rozładowywania baterii na telefonie. Po instalacji tego gówna poziom naładowania baterii spada jak szalony. W czym ludzie widzą potencjał w messengerze, to pojęcia nie mam.

  • gumis

   Święte słowa…

  • Wojtek Błachno

   Przecież Messenger ma swoją apkę w Windows 10. Można również otworzyc sam Messenger bez wchodzenia na Facebooka. Zakładki rozmów? Przecież w Messengerze każda konwersajcja jest osobno 😀 Wysyłanie plików zdjęć tez jest. Brzmi trochę jak bełkot tylko po to aby hejtować Facebooka.

   • gumis

    Jeszcze tylko akumulator od samochodu na plecy i pełnia szczęścia 😛

  • Adrian Celej

   Problem jest inny. Sam chętnie zrezygnowałbym z Messengera, jednak wtedy straciłbym niemal wszystkie kontakty, a na to niestety nie mogę sobie pozwolić.

   • gumis

    Taka bajeczkę słyszałem juz ładnych parę razy: załóż sobie konto na FB, bo nie ma się jak z Tobą skontaktować. A ja nadal nie mam konta i miał nie bedę. A Ci którym zalezy na kontakcie i maja cos ważnego i tak sie skontaktują i wiedzą jak to zrobić 🙂 Przynajmniej nikt mi głowy głupotami nie zawraca.

    • Adrian Celej

     Ale jeśli ja będę się chciał z kimś skontaktować, to zostanie mi dzwonienie po znajomych i wypytywanie o numer. Niestety, nic na to nie poradzę.

     • gumis

      Wolę zadzwonic i zapytac niz korzystać z tego szajsu…

     • Adrian Celej

      Wiesz, że nie zawsze w ten sposób dotrzesz do danej osoby? Czasem trzeba nawiązać kontakt z osobą, z którą nie mamy wspólnych znajomych. Wtedy niestety pozostaje tylko Facebook.

 • gumis

  Nie każdy ma FB 😛

  • Adrian Celej

   Tacy najczęściej korzystają z SMS-ów

   • gumis

    Bez przesady – jest sporo komunikatorów… O niebo lepszych niz messenger i dbających o prywatnośc uzytkownika 😛

   • Kris

    Z jakich smsów? Hangouts i WhatsApp w tej chwili są częsciej używane od tego padła od FB
    Dobrym przykładem są Niemcy, u których w rankingu popularności wszelkich mediów społecznościowych FB jest na 3 lub 4 miejscu
    1 Whatpsapp, 2 instagram, 3 FB lub Tweeter

    • stark2991

     WhatsApp i Instagram też należą do Facebooka, tak na marginesie 🙂

     • Kris

      Źle zrozumiałeś. Nie ma znaczenia do kogo należy, chodzi tu o samego Messengera który jest komunikatorem typowo od FB jako strony, produktu a nie firmy, właściciela.

     • stark2991

      A ja myślę że to ten sam syf, tylko inaczej zapakowany.

    • Adrian Celej

     Ale w tym nie ma nic dziwnego. Facebook stał się zbyt oficjalny, już nie można na niego wrzucać zdjęć z imprez, bo rodzina się zainteresuje. Dlatego wyprzedza go insta.
     Jeszcze nie spotkałem nikogo, kto korzystałby z WhatsAppa. Hangouts to rzadkość.

     • Skarpet

      Dziwne, że jeszcze nikogo z WhatsAppem nie spotkałeś, u mnie połowa znajomych go używa. Ogólnie te serwisy społecznościowe to najlepiej zaorać, nie wiem do czego moga być niezbędne. Jakieś grupy czy coś to głównie na discordzie sie tworzy, jest to wygodniejsze niż grupa na FB.

  • VikingsAreComing

   FB nie mam, ale z Messengera korzystam. Z Hangouts nie korzysta nikt, to samo z Allo, WhatsApp i innych. Wejdę na Messengera, są wszyscy.

   • gumis

    Świadomy i inteligentny człowiek nie zgodzi się na regulamin i uprawnienia tej aplikacji. Chyba, że ktoś jest kompletnie bezmyślny…

    Pozwala aplikacji na nagrywanie dźwięki przez mikrofon. Aplikacja z tym uprawnienie może nagrywać dźwięk w dowolnym momencie bez Twojego potwierdzenia.

    Pozwala aplikacji na dzwonienie pod numery telefonów bez Twojej wiedzy. Może to skutkować nieoczekiwanymi opłatami lub połączeniami. Aplikacja nie może dzwonić pod numery alarmowe. Złośliwe aplikacje mogą generować koszty, wykonując połączenia bez Twojego potwierdzenia.

    Pozwala aplikacji na pobieranie plików przez menadżera pobierana bez wyświetlania powiadomień.

    Lista jest naprawdę długa. Nie brakuje też oczywiście dostępu do kontaktów, wszystkich kont, możliwości modyfikowania i usuwania zawartości pamięci i wiele, wiele więcej. Podejrzewam, że Facebook ma, a raczej chce mieć (w końcu się na to zgadzamy) wszystkie uprawnienia jakie tylko są na Androidzie możliwe. Tylko nie rozumiem po co. To przecież ma być dość prosty komunikator.

    • VikingsAreComing

     Ale wiesz, że tych uprawnień nie musisz udzielać? Nie chcesz wysyłać wiadomości głosowych, nie udzielasz pozwolenia, nie chcesz wysyłać zdjęć robionych aparatem w messengerze, nie udzielasz pozwolenia, nie chcesz łaczyć sms z messengerem, co robisz? Nie udzielasz pozwolenia.

     Korzystasz z Map Google? Po co mapom dostęp do SMS i telefonu?
     Mapy od Messengera różnią się tylko tym, że Messenger może chcieć jeszcze tylko dostępu do kalendarza.

     https://uploads.disquscdn.com/images/9a3ca6ec4fac1578ef3f05cfd79e701f16dfb14a701fabf0e5ecf3ccfbc8559a.png https://uploads.disquscdn.com/images/7207b0aea037bf2b014c292c4641f5df8ce2905ae94d34ee6977440699a64682.png

     • gumis

      Zostaje jeszcze kwestia regulaminu i prywatności… Tego co za informacje o Tobie, urządzeniu, kontaktach itd itp może messenger zbierać i co moze z nimi robić… Przeczytałeś regulamin i wiesz na co sie zgodziłeś? W tej kwestii FB i messenger to największe G…

     • Patryk

      Ja polecam Signal a do e-maili protonmail

     • VikingsAreComing

      No tylko do czego oni wykorzystują dane o urządzeniu, bo jeśli żeby sprawdzić na jakich modelach aktywna jest apka i które są najlicznjejsze, by móc pod te urządzenia zoptymalizować apkę to spoko. Informacje o mnie, czyli co mój nr telefonu, mail, wpisane imię i nazwisko (nie wpisałem prawdziwych), wiesz, że takie dane to większość portali gdzie masz konto przechowuje? Co do informacji o kontaktach, czy to aby nie po to, by móc Ci powiedzieć gdy pierwszy raz odpalasz apkę kto już korzysta z Messengera, albo w trakcie, że ktoś ze znajomych zaczął korzystać? Z tego też nie tylko Messenger korzysta.

      BTW powodzenia ekipie messengera od zbierania danych, na pewno dowiedzą się o mnie samych ciekawych rzeczy 😉
      Wystaczy, że korzystam z androida i usług google, bardziej z prywatności mnie już nie okradną 😉

      Żeby nikt nie naruszał Twojej prywatności w dzisiejszych czasach to chyba musiałbyś zamieszkać w domku w lesie, bez dostępu do internetu.

    • Ritz Chan

     Ojej, widać, że nie korzystasz z Messengera.
     >Pozwala na nagrywanie dźwięków przez mikrofon.
     Tylko po to, aby za każdym razem nie pytać o zgodę. Istnieje bowiem funkcja wiadomości głosowej.
     >Pozwala na dzwonienie na numery telefonów komórkowych.
     Służy to do szybkiego wprowadzania liczb dziewięciocyfrowych do dialera.
     >Pozwala na pobieranie plików bez Twojej zgody.
     Polega to tylko na tym, by znów nie pytać o pozwolenie przy pobieraniu zdjęć czy innych plików za każdym razem.
     >Read/write plików z Twojej karty.
     Przyczyną jest taka sama jak powyżej. Pliki można edytować w aplikacji Messenger od ręki.
     Twoje argumenty to inwalidzi. Szukasz niepotrzebnie dziury w całym. To zakrawa o wiarę w średnio logiczne teorie spiskowe.
     Natomiast prawdą jest to, że Facebook szpieguje. Inwigiluje rozmowy po to, by dopasować reklamy i powiadomienia. Ale to samo robi Google. To nie spowoduje, że cały świat przestanie go używać.x