Spóźnia ci się zegarek? Nie tylko tobie, znamy powód!

Adrian Celej Artykuły 2018-03-07

Są sytuacje, w które trudno uwierzyć, a jeszcze trudniej wytłumaczyć. Od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się głosy o spóźniających się bez powodu zegarkach. Problem jest masowy, można zaobserwować go nie tylko w całej Polsce, ale także w innych Europejskich państwach. Na szczęście znamy jego przyczynę.

Brak energii

Od początku stycznia w europejskich sieciach energetycznych pojawił się znaczny niedobór energii. Mówimy o braku wynoszącym łącznie aż 113 GWh. Z drugiej jednak strony nie jest to wcale tak dużo – mówimy o 2 miesiącach, przez co średni niedobór energii w europie wyniósł około 80 MW. Ten z pozoru mały brak spowodował zmniejszenie częstotliwości z jaką pracowała sieć energetyczna, co bezpośrednio wpłynęło na opóźnienie zegarków o około 5-6 minut. Wszystko prezentuje poniższy wykres:

Dlaczego tak się stało?

Jak to możliwe, że wahania w sieci energetycznej wpłynęły na tempo odliczania czasu? Czy te same problemy mogły wpłynąć na urządzenia wymagające wysokiej precyzji? Otóż zegarek sam w sobie nie może obliczyć czasu. Owszem, niby układ scalony ma określone z góry taktowanie, jednak jest ono zależne od czynnika zewnętrznego. W omawianych zegarkach była to częstotliwość prądu zmiennego wynosząca 50 Hz. W przeszłości z tego rozwiązania korzystało mnóstwo urządzeń. Często był to powód niekompatybilności elektroniki. Warto przypomnieć, że w USA korzysta się z częstotliwości 60 Hz. Największy problem miała Japonia, ponieważ w zachodniej części tego państwa wykorzystuje się częstotliwość 60 Hz, a we wschodniej 50 Hz. Problemy z zegarkami wywołały o wiele mniejsze różnice – częstotliwość spadła średnio o 0,003 Hz. Tak mała różnica potrafiła wywołać takie zamieszanie.

Czy można było tego uniknąć?

Element widoczny na powyższym zdjęciu to rezonator kwarcowy. Powinien być znany wszystkim, którzy przyglądają się płytom głównym przeróżnych urządzeń. Bez problemu znajdziecie taki na płycie głównej komputera, karcie graficznej, a jak ktoś ma to także karcie dźwiękowej itp. Nie znajdziecie go w dotkniętych problemem zegarkach. Element ten generuje sygnał o określonej częstotliwości, który jest odniesieniem dla procesorów. Owszem, nie jest to rozwiązanie idealne, w pewnych warunkach potrafią nieco przekłamywać, jednak mimo wszystko sprawdzają się znacznie lepiej niż poleganie na częstotliwości cieci energetycznej, które się waha. Można to sprawdzić po adresem mainsfrequency.com, w chwili pisania tego tekstu częstotliwość wynosi 50.021 Hz, a więc o wiele za dużo do poprawnej pracy zegarków. Niestety, producenci postanowili zaoszczędzić kilka centów, czego efekty właśnie widzimy. Z drugiej strony mamy okazję poznać budowę wewnętrzną otaczających nas sprzętów bez zaglądania do środka – wystarczy porównać czas.

Źródło: Netzfrequenzmessung • stark2991

  Nie zaobserwowałem nigdzie takiego problemu

 • Mikołaj Dymek

  A ja polecam zegarek z Wave Ceptor i nie ma problemu .

 • Michał

  Troszkę odplynales. Zegarki synchronizowane częstotliwością sieci przestały być produkowane w tamtym wieku. Co do napięcia to i tak obniżane jest przez przetwornice do 5V tak wiec czy w gniazdku mamy 100 czy 250V nie ma to wpływu na prace elektroniki.

  • Karol Makowski

   Do 5V okej
   Ale częstotliwość 50Hz się nie zmienia

  • Adrian Celej

   A jednak dowody na ten problem są. Sam go zaobserwowałem.

   • Michał

    Wrzuć zdjęcie tego zegarka ewentualnie podaj model.

    • Adrian Celej

     I tu pojawia się problem, bo niektóre kuchenki działają poprawnie. Ogólnie wątpię, żeby kwarc był taki wrażliwy na temperaturę, widywałem go już przy bardzo grzejnych elementach.

 • Szamajama_Okutasi

  Tylko, że większość zegarów jakich używamy, czyli ścienne, budziki, radiobudziki i zegarki naręczne chodzą na baterie, więc wahania w sieci elektrycznej ich nie dotyczą. 😉

  • Grzmotoruchacz2000

   A mój się spieszył wręcz! Czyli wpływ jest, ale odwrotny!
   No dobra, chciałem tylko napisać coś głupiego.

  • Martina Neumayer

   Te w sieci nie. Ale jest coś co może mieć na takie wpływ, a także na te zwykłe mechaniczne, naręczne. I tu znów astronomia przychodzi z pomocą 😉 Jest coś takiego jak tzw. wahania w magnetosferze ziemskiej. Często powodowane są one rozbłyskami słonecznymi. Vide zakłócenia jakie to zjawisko spowodowało całkiem niedawno.. jakoś w zeszłym roku, albo dwa lata temu. Gdzie Ziemię omiótł taki właśnie „ogon” rozbłysku. Cyrki się działy z urządzeniami elektronicznymi i także niektórymi mechanicznymi. A najlepsze jest, że nie musi to zjawisko mieć wpływu bezpośrednio na samo urządzenie.. wystarczy, że będzie miało gdzieś „po drodze”. Sporo właśnie takich zegarków ma radiową korektę podstawy czasu. Są w jakimś tam stopniu regulowane zdalnie, radiowo. I wystarczy zaburzenie tego sygnału, by dały błędne wskazania 😉

 • Martina Neumayer

  hahah kopacze żro prund? 😉

  • Adrian Celej

   Heh, dopiero teraz o tym pomyślałem 😀

   • Martina Neumayer

    Jakby nie patrzeć infrastruktura ma swoje limity, a takie kopalenki potrafią wsiorbać kosmiczne wręcz ilości prądu i obciążyć bardzo mocno instalacje przesyłowe. Zwłaszcza gdy są poukrywane gdzieś na wiochach itp. Kiedyś był artykuł o jakimś gościu, który ma większą kopalnię ukrytą gdzieś pod Krakowem (całe hale pełne koparek pokazywali) i też mówił tam, że się chowa, bo się boi o sprzęt i takie tam. A mój znajomek pracujący w energetyce do mnie tekst „tyy.. przecież namierzyć takie coś tu u nas w robocie, po zużyciu to żaden problem”. Podobno widzą tam u siebie każde jedno wahanie w sieci, nadmierne pobory itp. Także mało co daje tego typu chowanie się. I teraz sobie pomyśl ile jest, czy ile może być takich kopalni rozsianych po jakimś rejonie.. i masz.

    • AdamK

     Przecież on nie chowa się aby nie namierzyli go za zużycie, kto Ci takich bredni naopowiadał? Przy takich kopalniach działa w pełni legalnie.

     • Martina Neumayer

      A czy ja napisałam, że „za zużycie”? Czytanie treści nie boli, a przynajmniej nie powinno.

    • Karol Makowski

     Chodzi o złodziei a nie ludzi pracujących w energetyce
     Karty graficzne nie są tanie i dlatego każdy kto ma duże pomieszczenia pełne tego sprzętu się chowa

     • Martina Neumayer

      Przecież o tym pisałam, nie trudno się domyśleć bez tłumaczenia jak dzieciom 😉

 • can006

  A zwykle zegarki na baterie ścienne też są objęte tym spuznieniem?

  • Fox

   Oczywiście, wszystko co podłączone do prądu jak i to co leżało niedaleko gniazdka (w odległości 50 metrów) aktualnie wskazuje złą godzinę

  • Filodendron

   też są objęte tym spuznieniem

   A jak „sondzisz”?

  • Adrian Celej

   Nie, zegarki na baterie są wolne od problemu. Z oczywistego powodu nie polegają one na częstotliwości sieci energetycznej. W przypadku wskazówkowych nie mam pojęcia na czym one polegają, reszta elektronicznych zegarków na baterie ma własne rezonatory kwarcowe. Łatwo je zlokalizować, zwykle mają postać małego walca z dwiema nóżkami.

   • Przemek

    daj chociaż przykład takiego zegarka co się przez to spóźnił

    • Adrian Celej

     W poście na FB ktoś wrzucił zdjęcie dwóch piekarników z zegarkami. Na obu różne czasy.

     • Przemek

      dzięki

   • Michał

    No ale bateria także sie wyczerpuje 🙂

  • Kris

   Pewnie „spuznieniem” nie są objęte, ale podejrzewam że spóźnieniem też nie.x