Messenger Lite już nie jest Lite – aplikacja otrzymała funkcję wideorozmów

Adrian Celej Artykuły 2018-03-07

Facebook chce walczyć z cyfrowym wykluczeniem. Tak naprawdę to walczy z wykluczeniem możliwości korzystania z Facebooka, ale to już inny temat. Jakiś czas temu było to nierealne, ponieważ aplikacje mobilne tego serwisu były ociężałe i wymagały naprawdę solidnych podzespołów. W tym celu powstały apki Facebook Lite i Messenger Lite. Oferowały najbardziej podstawowe funkcje i niemal wogóle nie obciążały podzespołów telefonu. To się niestety zmienia.

Messenger Lite z wideorozmowami

Aplikacje Facebook Lite i Messenger Lite miały nie tylko oszczędzać zasoby urządzenia, ale także przesyłać jak najmniej danych. Niestety, ktoś z Facebooka stwierdził, że funkcja wideorozmów wpisuje się w te wymagania.

Messenger Lite Video Chat

Publié par Messenger sur mardi 6 mars 2018

I tak Facebook poinformował o wprowadzeniu wideorozmów do lekkiej wersji komunikatora. Ikonka umożliwiająca nawiązanie połączenia znalazła się w prawym górnym rogu.

Czy ktoś tam pamięta dla kogo powstała ta aplikacja?

Facebook dodając tę funkcję o czymś zapomniał. Na świecie istnieją telefony, które ledwo radzą sobie z uciągnięciem systemu. Takie urządzenia znajdują się głównie w biedniejszych rejonach świata, można także trafić na nie w Polsce. W takim przypadku aplikacje Lite to genialne rozwiązanie, ponieważ ledwo działający telefon nie jest niepotrzebnie obciążany zbędnymi dodatkami. Aplikacja ma jedynie wykonać swoje zadanie. Tymczasem Facebook wprowadzając funkcję wideorozmów dodał (lub rozbudował) kolejny proces, przez co aplikacja od teraz będzie potrzebowała więcej pamięci i czasu procesora. Poza tym w przypadku próby nawiązania połączenia wideo, taki telefon nie nadąży z przetwarzaniem danych w czasie rzeczywistym i w najlepszym wypadku zakończy się to zatrzymaniem aplikacji. W mniej optymistycznym wariancie dojdzie do zawieszenia systemu, a winne będzie połączenie przychodzące. Aplikacje Lite są dla naprawdę słabych telefonów i nie należy posiadaczy tych urządzeń na siłę uszczęśliwiać, ponieważ efekty nie będą wcale pozytywne.

Zobacz też: Pracujemy na sukces Facebooka, społecznościówka niszczy internet

To było do przewidzenia

Pamiętam premierę aplikacji Lite w wykonaniu Facebooka. Zarówno w przypadku komunikatora jak i klienta społecznościówki mówiło się, że prędzej czy później po wersji Lite zostanie sama nazwa, a aplikacje zostaną wzbogacone funkcjami z klasycznych wersji aplikacji. Tak się też stało, Facebook Lite otrzymał w ten sposób niepotrzebną funkcję Stories. Postanowiłem sprawdzić jak bardzo rozbudowane zostały te aplikacje. Plik .apk z Facebookiem Lite w wersji 1.0 zajmował około 250 kB. Aktualna wersja 85 zajmuje już 1,67 MB. Z nieco innego pułapu wystartował Facebook Lite, który w pierwszej wersji zajmował aż 5,43 MB. Dziś wersja 27 zajmuje 7,41 MB. A więc aplikacje cały czas rosną. Niestety, na decyzje Facebooka nikt nie ma wpływu, nadal wszyscy użytkownicy tych aplikacji będą uszczęśliwiani na siłę.

Źródło: The Verge • MudzineK

  Jakie wersje Lite są najlepsze?(tj.Fb Lite bez relacji i Mess Lite)

 • Jan Kowalski

  Pięknie, podpowiedzcie mi, w którym komunikatorze można ustawić największą czcionkę. Mam samsung s4 mini. dziękuję

 • skazi B

  „Plik .apk z Facebookiem Lite w wersji 1.0 zajmował około 250 kB.
  Aktualna wersja 85 zajmuje już 1,67 MB. Z nieco innego pułapu
  wystartował Facebook Lite, który w pierwszej wersji zajmował aż 5,43 MB.
  Dziś wersja 27 zajmuje 7,41 MB.”

  Dwa razy Facebook Lite, a gdzie messenger 🙂
  Dlaczego te aplikacje rosną? Bo ludzie płaczą żeby dodać to czy tamto i developerzy z czasem się na to przystają.

 • can006

  Moja mama ma Lumie i niekorzysta z aplikacji mesngera bo jest ociezaly port z ios (brak możliwości wideo rozmów) wersji lite nie ma na Windowsa to jest zmuszona korzystać z wersji przegladarkowej i to dopiero jest wersja lite poziom hard

 • stark2991

  Co się dziwić jak nawet tutaj co chwilę ktoś pisze „używałbym wersji Lite, gdyby tylko miała funkcję xxx”
  Tak naprawdę ludzie chcą zwykłego Messengera z pełną jego funkcjonalnością, ale bez bzdur typu Mój dzień, i z lekkością wersji Lite. To chyba jednak nieosiągalne dla zespołu FB, bo tam pracują chyba ludzie z łapanki na ulicy.

  • Devil_Dragos

   Zgadzam sie. Gdyby zwykla apka fb i messengera byla dobrze zoptymalizowana to takie byty jak lzejsze wersje (ktore sa dosc kiepskie) nie byly by potrzebnex