ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Face ID

Jak poprawić działanie Face ID?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Trójwymiarowe odblokowywanie twarzy, czyli Face ID zadebiutowało w tamtym roku w iPhonie X. Smartfon Apple po raz pierwszy wykorzystuje analizowanie naszej twarzy w 3D. Oczywiście wcześniejsze produkty konkurencji wyposażone były w różne metody skanowania twarzy, ale żadne nie było na tyle zaawansowane. O bezpieczeństwie doskonale może świadczyć fakt, że Face ID może być używane do uwierzytelniania płatności Apple Pay. Inne rozwiązania, jak choćby inteligentne skanowanie w Galaxy S9 nie umożliwia tego typu operacji.

Zobacz także: Polacy pokochali bankowość mobilną!

Jak działa Face ID?

Face ID korzysta z przedniej kamery TrueDepth, która zawiera w sobie wiele czujników. Twarz jest mapowana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek. Chmura tych punktów jest czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura przekazywana do układu A11 Bionic i przekształcana w model matematyczny. Procesor porównuje model twarzy do skanu zapisanego podczas konfiguracji.

Nie tylko odblokowywanie telefonu

iPhone X wie, kiedy na niego patrzymy i na tej podstawie decyduje, kiedy wyświetlać powiadomienia i wiadomości. Gdy nasza uwaga jest skupiona na wyświetlaczu, smartfon automatycznie zmniejszy głośność alarmu lub dzwonka.

Prywatność

Prywatność jest ważna dla Apple. Dane funkcji Face ID — w tym dane matematyczne twarzy — są szyfrowane i chronione przy użyciu architektury Secure Enclave. Te dane są udoskonalane i uaktualniane w miarę używania funkcji Face ID, aby poprawić dokładność dopasowania — po pomyślnym uaktualnieniu, a także w przypadku wykrycia bliskiego dopasowania, po którym urządzenie zostało odblokowane przez wprowadzenie kodu.

Face ID

Jak poprawić działanie?

Face ID jest nową funkcją i choć jest chwalone za działanie, oczywiście zdarzają się błędy. Bywają momenty, że system odblokowywania działa nieco wolniej niż powinien. Teoretycznie, wraz z każdym użyciem powinien „uczyć” się naszej twarzy, ale czasem nie wychodzi mu to tak jak powinno. Na większość problemów możemy jednak zaradzić.

Ponownie zarejestruj twarz

Pierwsza i podstawowa rzecz, którą powinniśmy wykonać w razie problemów. Rozwiązuje większość kłopotliwych sytuacji z Face ID. Jeżeli nosimy okulary – zeskanujmy twarz podczas ich noszenia. Niektórzy sugerują też wykonanie skanów w ciemności.

Wyłącz funkcję Wymagaj uwagi

Jest ona domyślnie uruchomiona. Dzięki niej odblokowanie urządzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy otwarte oczy i patrzymy bezpośrednio na ekran. W ten sposób nikt nie odblokuje naszego smartfona, umieszczając go przed naszą twarzą, gdy śpimy. Mimo wszystko Wymagaj uwagi minimalnie spowalnia działanie Face ID. Systemowi nie wystarczy zeskanowanie naszej twarzy, ale musi też upewnić się, że patrzymy na wyświetlacz.

Poruszaj telefonem podczas odblokowywania

Face ID korzysta z 3D, dlatego zmiana położenia telefonu może pomóc. Podobno niektórzy użytkownicy zauważyli przez to poprawę. Testowałem i nie mogę potwierdzić tej informacji.

Eksperymentuj z odległością

Odległość ma znaczenie. Oddalenie telefonu od twarzy, czasem może rozwiązać problem z działaniem Face ID.

Sprawdź najnowsze wpisy