Uchodźcy i smartfony? Tak! To świetne narzędzie do ich asymilacji w Europie

mm Adam Lulek Artykuły 2018-03-06

Temat uchodźców napływających do Europy jest zagadnieniem trudnym do dyskusji. Po jednej stronie stołu mamy ludzi, którzy twierdzą, że rządzący nie mogą być bezduszni na cierpienia uciekinierów. Z drugiej jednak stoją ci, którzy uważają, że uchodźcy stanowią poważne zagrożenie atakami terrorystycznymi. Każdy ma własne zdanie na ten temat i trudno przekonywać w tym aspekcie do jego zmiany. Jeżeli jednak przyjmiemy, że uchodźcy dotarli i osiedlili się w takich krajach jak Niemcy czy Francja, to w jaki sposób z nimi postępować? Dobrym pomysłem jest ich asymilacja, tak aby byli częścią społeczności europejskiej. Dzięki temu nie będą tworzyli gett, które negatywnie wpływają na relację przybyszów z bliskiego wschodu z Europejczykami. Jednym z narzędzi, które może pomóc w asymilacji uchodźców jest smartfon. Skąd uchodźcy mają urządzenia mobilne i dlaczego są im one tak potrzebne? To już inny temat, który szeroko został przeze mnie opisany w styczniu.

Aplikacje w smartfonach są bardzo pomocne dla uchodźców

Wracając do asymilacji uchodźców, ważnym aspektem jest tu nauka języka wybranego kraju. Oczywiście przydatne będą tu wszelkiego rodzaju translatory, jednak nie w tym rzecz. Przykładowo już w 2015 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej Niemiec zapowiedziało, że pracuje nad dwoma aplikacjami, które pomogą uchodźcom w nauce języka niemieckiego. W końcu w 2016 roku ujrzała światło dzienne Ankommen. Program, który ma pomóc w przystosowaniu się uchodźcom do nowych warunków. Ma on na celu wspomóc naukę nowego języka, zrozumienie obcej kultury i zwyczajów oraz ułatwić znalezienie pracy. Według wielu raportów ten ostatni czynnik ma największy wpływ na asymilację uchodźców.

Ankommen

Warto dodać, że Ankommen po zainstalowaniu na smartfonie nie wymaga połączenia z Internetem. Twórcy twierdzą, że aplikacja „namawia” użytkowników do stania się częścią społeczności niemieckiej. Program został pobrany ponad 100 tysięcy razy i ma średnią ocen na poziomie 4,5, więc można stwierdzić, że okazał się pomocny.

Ponadto w Google Play można znaleźć takie aplikacje jak np. Arriving in Berlin, Refugermany, które stworzone zostały dla uchodźców osiedlających się w tym mieście. Znajdą oni tu podstawowe informacji na temat lokalizacji różnego rodzaju placówek, komunikacji miejskiej itp. Nie cieszą się one jednak zbyt dużą popularnością.

Zobacz także: Czy Galaxy S9 jest hitem przedsprzedaży?

Portale społecznościowe i drogi komunikacji

Nauka języka i znalezienie pracy to jedno, a komunikacja z mieszkańcami, sąsiadami, „tubylcami” to drugie. Jest to niezwykle ważny aspekt służący asymilacji uchodźców. Służą temu portale społecznościowe i komunikatory. Naczelną rolę odgrywają tu Facebook i Messenger. Uchodźcy oddzieleni od świata europejskiego nawet wirtualnie izolują się, co negatywnie wpływa na procesy asymiliacyjne. Aplikacje społecznościowe mogą pomóc w ich codziennym kontakcie z kulturą i zwyczajami europejskimi. Może to nastąpić nawet przez banalne obserwowanie postów, czy relacji znajomych, którzy pokazują swoje życie.

Podsumowanie

Bez smartfonów uchodźcom byłoby trudniej znaleźć pracę, nauczyć się języka, komunikować z innymi ludźmi, czy poznać zwyczaje panujące w danym kraju w krótkim czasie. Mogłoby to zwiększyć szanse na szybkie powstanie patologii i tworzenia się gett. Smartfony to naprawdę jedno z lepszych narzędzi, dzięki któremu uchodźcy staną się chociaż w pewnej części Europejczykami.

Źródło: theatlantic, the verge • Pt3k

  Pamiętam jeszcze artykuł o tym skąd uchodźcy mają smartfony.

 • stark2991

  Długo nie było gównoburzy w komentarzach, co, panie autor? Trzeba było światu o sobie przypomnieć?
  A co do uchodźców to zasadniczy problem jest taki, że oni nie chcą się asymilować.

  • Faktycznie długo 😉 ale tutaj jej specjalnie jakoś też nie widzę 😛

 • @rtur

  Europa zachodnia zrobiła wiele dla asymilacji uchodźców. Ale do tego potrzeba inicjatywy obu stron. I tu nasuwa się pytanie o to, co ONI zrobili dla integracji z miejscową społecznością.
  Zbyt często można odnieść wrażenie, że tych ludzi ta cała integracja w ogóle nie interesuje.

 • mindla

  Redaktorze podaj jeden przykład gdzie ludność arabska zintegrowała się ze społecznością, wystarczy jeden.
  Tylko nie pisz że Turcy w Niemczech bo turcy a Oni to inny świat.
  To są ludy azjatyckie czyli zupełnie nie do zintegrowania tak samo Arabowie i tak samo Żydzi.
  Przed wojną w Polsce było ich ogrom i żyli w swoich dzielnicach nawet nie nauczyli się polskiego języka.
  Do tego ich postawa po 17 września 1939 roku czyli zdrada państwa polskiego i pełna współpraca z sowieckim okupantem.
  To samo po drugiej wojnie, kim było dowództwo UB czy NKWD.

 • Piotr Kujawa

  Adam Lulek, skończ tę lewacką propagandę!!

 • can006

  Ludzie zrozumcie! Ze to jest inna kultura inne obyczaje my jako europejczycy powinniśmy walczyć z napłyem imigrantów bo oni nas zaleja i za paręnascie lat to my będziemy mniejszościa a oni będą rządzić bo w Europie robi się wszytko żeby rozbić rodzinę przez to w urlopie Mamy niż demograficzny a jak wszysyxy widzą araby i inni rozmnażają się jak szczury idąc dalszym tokiem myślenia wychodzi na to że zaniedlugo zniknie Europa jaka znaliśmy nasz styl życia dlatego niech mi autor nie gada ze w sumie jak uchodźcy i tak nas maja zalać to rozlzumy ręce i pomagamy im się zaaymikowac to jest utopia i nigdy do tego nie dojdzie bo po to Bóg dał narodom miejsce i czas swj istnienia a nie lewackie multi kulti !

 • SlvecK

  Do tego apka jak zbudować bombę jak pobić białą kobietę, gdzie jest w danej chwili największe skupisko białych kobiet do gwałtu i bezwarunkowo apka z podstawowymi zwrotami typu nie rozumiem po niemiecku, jestem imigrantem wszystko mi wolno itp

 • pepe72

  Taaa, głownie czytają profile ISIS na portalach społecznościowych.

 • Paweł A.

  To podsumowanie to jakaś utopia. Przecież oni nie muszą się asymilować, i tak na wszystko im rządy pozwalają > patrz Szwecja.

  • Oczywiście, że nie muszą, jednak część z nich faktycznie chce znaleźć pracę i zacząć normalne życie, a smartfony na nowy start są tu niezbędne.

   • Paweł A.

    To nie problem bo i tak z iPhonami przypływają. A za te socjale w € w tysiącach i tak sobie kupią (jakby jednak nie mieli). Spkojna twoja głowa, oni wiedzą co robią. Nie pakowali by się w wielotysięczne podróże bez gwarancji życia na poziomie.

   • Karol Makowski

    Część z nich…
    Hahaha
    Dobre
    1 na 1000 brudasów pójdzie pójdzie zapytać o prace albo i mniej

    • jamaniek

     Jakieś statystyki czy to tak z palca wyssane?

     • Zero Cool

      To chyba normalne że jadą tu po zasiłki a nie pracować, a wśród nich jest wielu takich, którzy przyjeżdżają do europy nawracać niewiernych ogniem i stalą, gwałcić białe kobiety i dzieci, kozy im się przejadły. Ale w Polsce takie numery jak na zachodzie europy nie przejdą, niech któryś z nich skrzywdzi jakąś kobietę lub nie daj boże dziecko, to ludzie wyjdą na ulicę i nic ich nie zatrzyma, każdy ciapaty brudas skończy jako ścierwo.

     • jamaniek

      Polaczki oczywiście jak wiemy wszyscy wyjeżdżają uczciwie pracować, płacić podatki w obcym kraju i zasiłków nie pobierają, ponieważ honor zabrania. Jak najbardziej wszyscy bez wyjątku. Bez wątpienia również asymilują się z miejscową ludnością i nikt nigdy nie spotkał się z aktem przemocy ze strony polskiego obywatela.

     • Zero Cool

      A ty jesteś kto? Wietnamczyk? Wielu moich znajomych, i znajomych znajomych wyjechało, zgadza się, zapierdalają tam ciężko na chleb, nikt im nic za darmo nie daje, a po pracy siedzą cicho w domu, bo strach wyjść na ulicę. Ty chyba nie ogarniasz skali problemu, albo masz zjebany mózg przez gender.

     • jamaniek

      Oczywiście kolejny internetowy troglodyta, który musi czuć potrzebę obrażania każdego z innym zdaniem. Mogę być Wietnamczykiem, Brytyjczykiem, Polakiem czy Niemcem. Nie ma to znaczenia. Nigdzie nie napisałem, że nie ma problemu przede wszystkim. Problem jest i jak najbardziej trzeba znaleźć na nie rozwiacanie. Ale z drugiej strony przypinanie każdemu ciemnoskóremu imigrantowi nalepki brudasa, nieroba i terrorysty to nic innego jak zaykly rasizm.

      Tak samo jak nie napisałem że wszyscy Polacy to nieroby. Sam mam znajomych żyjących na stałę za granicą i płacych uczciwie podatki. Co nie zmienia faktu, że jest również cała masa naszych obywateli, którzy nie chcą się asymilować, którzy chcą nabrać świadczeń socjalnych lub zarobić na czarno jak najwięcej i wrócić ze wszystkim do kraju nie dając nic w zamian.

      Zdania szanownego Pana nie zmienię, polecam trochę kultury osobistej na przyszłość. Pozdrawiam

     • Zero Cool

      6 lat mieszkałem w Azji, a 4 z hakiem w RPA, coś na pewne tematy wiem, a to nie miejsce i nie czas na pisanie o tym. Otóż drogi Kolego, te brudne świnie, nie obrażając świń, są u siebie 100 razy bardziej większymi rasistami niż potrafisz sobie wyobrazić. A rozwiązania niech szukają ci, którzy stwarzają problemy. Na szczęście Polski ten problem nie dotyczy, jak na razie.

     • Karol Makowski

      Jakbyś miał do wyboru
      Kilka tysięcy Euro za siedzenie na dupie z zasiłków czy PRACOWAĆ i stracić większość zasiłków z tą samą kasą w ciągu miesiąca?

   • Zero Cool

    Znasz takich? Ja mam rodzinę w Niemczech, bardzo wielu znajomych tam. Jakoś nie słyszałem by któryś z nachodźców garnął się do pracy. Może są wyjątki że jakiś bardziej ogarnięty chce tam pracować i mieć coś więcej, żyć na wyższym poziomie, ale to odsetek procenta. Tacy którzy chcą pracować, wyemigrowali na zachód europy już dawno jak zresztą wielu polaków. Reszta (z różnych części afryki) przyjeżdża tam by nic nie robić i dobrze żyć. Na kimś kto potrafi trzeźwo myśleć, lewacka propaganda czy głodne teksty o tolerancji nie robią wrażenia. Inaczej zaśpiewamy jak nam będą w imię allaha ucinali łby za kilkanaście lat.

  • Oni się nie chcą asymilować, nie jest im to do szczęścia potrzebne

   • Paweł A.

    A ty byś się asymilował? Dostajesz wszystko do ręki, nie musisz nic robić i prawo stoi po twojej stronie. Trochę analogicznie jest z ukraińcami u nas – przyjeżdzają całymi autokarami i w grupkach żyją i po roku nic po polsku nie umieją (jak co poniektórzy polacy w UK).

    • Ukraińcy dostają wszystko do ręki i nic nie muszą robić?

     • Paweł A.

      Nie, oni muszą walczyć. Podobnie jak my w UK dlatego imigranci z Syrii i pobliskich mają z górki.x