Na użytkowników Internetu każdego dnia czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Przestępcy wymyślają kolejne sposoby na to, jak do nas dotrzeć i jak zachęcić do udostępnienia swoich danych osobowych. Tym razem musimy uważać na wiadomości na WhatsAppie.

Kampania na WhatsApp i darmowe bilety LOT

Uważać musimy ze wszystkich stron. Podejrzane SMSy, numery dzwoniące do nas z zagranicy czy wiadomości na Facebooku z niebezpiecznymi linkami. To wszystko już znamy. Tym razem przestępcy chcą do nas trafić przez WhatsApp. Prowadzą na nim kampanię, w której rozsyłają wiadomość wraz z linkiem o dwóch darmowych biletach lotniczych z okazji 89. rocznicy powstania przewoźnika.

Spostrzegawcze oko zauważy, że z linkiem jest coś nie tak. Osoby, które mniej przywiązują uwagę do szczegółów nie dostrzegą, że literka „o” w słowie „lot” ma na dole kropkę.

whatsapp, oszustwo, lot

Po kliknięciu w link zostajemy przekierowani na stronę, gdzie czeka na nas pięć banalnych pytań oraz ciągle malejąca pula biletów. Musimy się zatem spieszyć! Odpowiadamy zatem cokolwiek (można wybrać dowolną odpowiedź, a i tak zostanie ona zaakceptowana), następnie widzimy informację, by zaprosić do zabawy jeszcze dwudziestu naszych znajomych z WhatsAppa.

Zobacz też: Android Oreo trafia na… Nokię 3

whatsapp, oszustwo, lot

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona po wybraniu przycisku „WhatsApp” musimy tylko określić do kogo z naszej listy kontaktów chcemy wysłać przygotowaną już wcześniej wiadomość. Z automatu ustawia nam się komunikat taki, jaki widzimy na pierwszej grafice. Co ciekawe, wystarczy wybrać jedną osobę, by aktywować przycisk „zgłaszać bilety”.

Zobacz też: Ile w polskich sklepach kosztuje OnePlus 5T?

Co dalej? Kolejne przekierowanie, tym razem do formularza, gdzie zostawiamy komplet swoich danych osobowych i czekamy… Na oferty reklamowe, telefony, spam i całą resztę niechcianych informacji. Dlaczego? Bo firma sprzedała dane osobowe nas, naszych znajomych, znajomych znajomych i całej rzeszy ludzi, którzy skusili się wziąć udział w tej akcji i ładnie wyglądającym oszustwie.

Dlatego warto za każdym razem przed otworzeniem sprawdzać linki, jakie otrzymujemy od nieznajomych. Dokładnie czytać wiadomości i weryfikować ich wiarygodność. Jeśli jakiś formularz wydaje nam się podejrzany, nie podawać swoich danych osobowych. 

źródło: ZTS

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.