Szał na okulary rozszerzonej rzeczywistości rozpoczął się w 2014 roku, wraz z premierą pierwszego w pełni działającego sprzętu tego typu – Google Glass. Projekt działał naprawdę dobrze, lecz ze względu na wysoką cenę urządzenia oraz negatywne opinie związane z kwestią prywatności został zaniechany. Na całe szczęście gigant z Mountain View nie jest jedynym producentem sprzętu tego typu. Na konferencji MWC 2018 pojawił się prototyp okularów Vuzix Blade AR, które już wkrótce mają szansę podbić rynek. Mogą one również spowodować powrót Google Glass.

Jak prezentują się Vuzix Blade AR i do czego się nadają?

Vuzix Blade AR to nowe okulary rozszerzonej rzeczywistości, które nareszcie wyróżniają się na tle konkurencji, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Główną bolączką Google Glass był fakt, że wszyscy przechodnie doskonale widzieli jakie urządzenie nosimy na naszej głowie – stąd niektórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli nazywać właścicieli okularów rozszerzonej rzeczywistości „glassholes”, co nie jest zbyt miłym określeniem. Na całe szczęście Blade AR wyglądają dość normalnie – dziwnie prezentować mogą się tylko bardzo grube ramki.

Zobacz też: Zobacz grę AR o Ghostbusters!

Prezentowane urządzenie wyposażone zostało w wiele przydatnych dla codziennego użytkownika funkcji. Przede wszystkim może on wykonywać zdjęcia oraz nagrywać filmy za pomocą wbudowanego w okulary aparatu. By wykonać fotografię, wystarczy komenda głosowa bądź dotknięcie ramki – obsługa gadżetu jest zatem stosunkowo prosta. W przeciwieństwie do rozwiązania Google’a Vuzix Blade AR obraz wyświetla w formie HUD-a na całej rozległości soczewki. Dla użytkownika oznacza to, że nie musi on odrywać wzroku od tego, co robi, by przeczytać informacje wyświetlane na ekranie. Oczywiście na okularach możliwa jest również wygodna nawigacja.

Google Glass może wrócić – okulary AR są przyszłościowe

Pomimo zaniechania rozwoju okularów Google Glass w przyszłości mogą one jeszcze powrócić, głównie za sprawą rozwijającej się konkurencji. Gadżety pozwalające na wyświetlanie rzeczywistości rozszerzonej reklamowane są jako ciekawe rozwiązanie dla każdego użytkownika smartfona, lecz pamiętajmy, że większość produktów tego typu wykorzystywana jest (lub będzie) w celach komercyjnych – dzięki produktom takim jak Vuzix Blade AR chirurg będzie mógł operować pacjenta, jednocześnie monitorując jego stan, a osoba pracująca w laboratorium będzie posiadała wszystkie instrukcje prosto przed jej oczami. Produkty giganta z Mountain View do dziś wykorzystywane są m.in. w szpitalach, lecz nie zapominajmy, że coś w końcu będzie musiało zastąpić przedawniony sprzęt. Miejmy nadzieję, że urządzenia tego typu pomogą nam w naprawdę ważnych kwestiach, a nie będą służyć jedynie do sprawdzania kolejnych statusów na Facebooku. Co sądzicie na temat okularów rozszerzonej rzeczywistości? Czy czulibyście się niekomfortowo, przebywając z osobą, która posiada taki produkt?

Źródło: Vuzix

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.