ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik tygodnia] Łatwa obsługa smartfona przy użyciu jednej ręki

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Smartfony z roku na rok stają się coraz większe, lecz trudno się temu dziwić – technologia rozwija się, więc producenci są w stanie zaoferować nam jeszcze lepsze wyświetlacze. Warto również pamiętać, że dla wielu osób telefony stały się (niezbyt wygodnym moim zdaniem) narzędziem pracy. Z powodu rosnących ekranów, obsługa smartfona za pomocą jednej ręki może być dość uciążliwa lub, w wyjątkowych przypadkach, nawet niemożliwa. W tym poradniku przedstawię Wam sposób na komfortową obsługę dowolnego telefonu właśnie za pomocą jednej dłoni.

Zobacz też: Zobacz, jak zainstalować czarny motyw na swoim telefonie!

Jak komfortowo korzystać z telefonu przy użyciu jednej ręki?

W dalszej części poradnika korzystać będziemy z aplikacji stworzonej przez programistów z ekipy XDA-Developers. Jeśli ten program Wam się spodoba, to warto wesprzeć autorów za pomocą skromnej dotacji, która odblokuje dodatkowe funkcje w programie.

 1. Na swoje urządzenie pobierz aplikację One-Handed Mode od XDA. Uruchom ją i pomiń wszystkie wyświetlone instrukcje i porady, aż dotrzesz do napisu „Permissions”, który znajduje się na zielonym tle. Z kolejnego kroku skorzystaj w zależności od systemu, z jakiego korzystasz na swoim komputerze.

Posiadam Windowsa

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Skorzystaj z następującej komendy: adb shell pm grant com.xda.onehandedmode android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
 8. Kliknij przycisk zatwierdzający nadanie uprawnień, który znajduje się w prawym dolnym rogu aplikacji One-Handed Mode.

Posiadam Maca / Linuxa

 1. Pobierz automatyczny instalator ADB z Githuba. Uruchom go za pomocą odpowiedniego pliku.
 2. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 3. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 4. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 5. Skorzystaj z następującej komendy: adb shell pm grant com.xda.onehandedmode android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
 6. Kliknij przycisk zatwierdzający nadanie uprawnień, który znajduje się w prawym dolnym rogu aplikacji One-Handed Mode.

Gratulacje – aktywacja aplikacji One-Handed Mode przebiegła pomyślnie i od teraz możesz korzystać z funkcji oferowanych przez aplikację.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy