[Poradnik tygodnia] Łatwa obsługa smartfona przy użyciu jednej ręki

mm Michał Derej Aplikacje 2018-02-25

Smartfony z roku na rok stają się coraz większe, lecz trudno się temu dziwić – technologia rozwija się, więc producenci są w stanie zaoferować nam jeszcze lepsze wyświetlacze. Warto również pamiętać, że dla wielu osób telefony stały się (niezbyt wygodnym moim zdaniem) narzędziem pracy. Z powodu rosnących ekranów, obsługa smartfona za pomocą jednej ręki może być dość uciążliwa lub, w wyjątkowych przypadkach, nawet niemożliwa. W tym poradniku przedstawię Wam sposób na komfortową obsługę dowolnego telefonu właśnie za pomocą jednej dłoni.

Zobacz też: Zobacz, jak zainstalować czarny motyw na swoim telefonie!

Jak komfortowo korzystać z telefonu przy użyciu jednej ręki?

W dalszej części poradnika korzystać będziemy z aplikacji stworzonej przez programistów z ekipy XDA-Developers. Jeśli ten program Wam się spodoba, to warto wesprzeć autorów za pomocą skromnej dotacji, która odblokuje dodatkowe funkcje w programie.

 1. Na swoje urządzenie pobierz aplikację One-Handed Mode od XDA. Uruchom ją i pomiń wszystkie wyświetlone instrukcje i porady, aż dotrzesz do napisu „Permissions”, który znajduje się na zielonym tle. Z kolejnego kroku skorzystaj w zależności od systemu, z jakiego korzystasz na swoim komputerze.

Posiadam Windowsa

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Skorzystaj z następującej komendy: adb shell pm grant com.xda.onehandedmode android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
 8. Kliknij przycisk zatwierdzający nadanie uprawnień, który znajduje się w prawym dolnym rogu aplikacji One-Handed Mode.

Posiadam Maca / Linuxa

 1. Pobierz automatyczny instalator ADB z Githuba. Uruchom go za pomocą odpowiedniego pliku.
 2. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 3. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 4. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 5. Skorzystaj z następującej komendy: adb shell pm grant com.xda.onehandedmode android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
 6. Kliknij przycisk zatwierdzający nadanie uprawnień, który znajduje się w prawym dolnym rogu aplikacji One-Handed Mode.

Gratulacje – aktywacja aplikacji One-Handed Mode przebiegła pomyślnie i od teraz możesz korzystać z funkcji oferowanych przez aplikację.

Źródło: XDA-Developers • łukasz Jedryszczyk

  Wolę aplikacje fooview

 • jojoPL1987

  W mobilnym Windowsie była bardzo fajna opcja, po przytrzymaniu systemowego przycisku ekran wyświetlał się tylko na dolnej połowie wyświetlacza. Proste, skuteczne i wbudowane w system. Google mogłoby coś takiego dodać do Androida.

 • Szamajama_Okutasi

  Ale po co to? Przecież funkcję obsługi jedną ręką polegającą na tym, że jakimś tam ruchem palca czy gestem zmniejszamy wyświetlany na ekranie obraz ma już fabrycznie praktycznie każdy smartfon.

  • Kamień

   Nie każdy …. Do póki google nie wprowadzi tej funkcji natywnie do androida trzeba będzie bawić się tego typu apkami

   • Szamajama_Okutasi

    No to chyba tylko te na gołym Androidzie, bo jeszcze się nie spotkałem z tym, żeby jakaś nakładka od któregoś producenta nie miała takiej funkcji.

    • Kamień

     Są takie, np. nakłądka OnePlus z tego co wiem nie ma tej funkcji. Poza tym, wolę tą funkcje natywnie w czystym andku by nie uzależniać się od ociężałych autorskich nakładek.

     • Szamajama_Okutasi

      Ja mówię, o normalnych nakładkach, a nie jakichś chińskich wynalazkach. A ociężałe nakładki, to może były kiedyś, w początkach ery smartfonów, dziś nie ma praktycznie żadnej różnicy w działaniu, a te nakładki często są o wiele lepsze niż czysty Android.

     • Kamień

      Te chińskie wynalazki są lepsze od znanych nakładek np. pod względem szybkości działania. Czysty android jest lżejszy i szybszy, nakładki mimo że zrobiły ogromny postęp, wciąż mają większą tendencje do lagowania. No i wsparcie, tu także czysty android ma przewagę nad nakładkami

     • Szamajama_Okutasi

      No jak dla mnie nie są lepsze. Jedynie EMUI od Huaweia daje radę, a ta cała reszta, to takie typowe, chińskie wynalazki, które jak dla mnie najlepiej omijać szerokim łukiem. Ja osobiście czystego Androida nie znoszę, wiele rzeczy tam brakuje i jest strasznie paskudny. Owszem, może na tańszych, słabszych smartfonach może działać nieco lepiej, bo po prostu jest wykastrowany z wielu funkcji jakie oferują nakładki od różnych producentów.

     • Kamień

      Oj widzę kolega w ogóle nie zaznajomiony z telefonami jest. Oxygen to jedna z najlepszych (o ile nie najlepsza) nakładka na rynku ze świetnym wsparciem a nie żaden chiński wynalazek.

      Czysty android chodzi lepiej nawet na flagowych telefonach, ponieważ nakładki są bardziej zasobozerne, szczególnie ta od Samsunga itd. Do tego aktualizacje nie są tak szybkie i pewne jak w przypadku czystego andka i oxygena od op, a EMUI od Huawei jest taki sobie, ja jej nie trawie.

     • Szamajama_Okutasi

      Jak tobie odpowiadają te dziwne, chińskie wynalazki, to sobie ich używaj, twoja sprawa. Dla mnie one nie są najlepsze. Co do tego czystego Androida, to bzdura. Obecne nakładki nawet na smartfonach kosztujących poniżej 1000 zł często chodzą bardzo dobrze.

     • Kamień

      Co ty z tymi „dziwnymi chińskimi nakladkami” a co w nich dziwnego jest?? Nakładka jak nakładka, tylko że lepsza od tego co ma konkurencja. Widać że nie miałeś z tym styczności.

      Nakładki Chodzą płynnie, nie mówię że nie, ale prędzej łapią lagi i często szybciej zwalniają w stosunku do czystego androida. No i co gorsza ich aktualizowanie jest bardziej problematyczne niż telefony z czystym androidem, co widać po wsparciu różnych producentów, gdzie momentami jest naprawdę kiepsko .

      Funkcja zaszyta w system zawsze będzie chodziła lepiej niż w nakładce, przecież to oczywiste….

 • Maciek

  Mojego mi Maxa (6,44 cala) obsługuję jedną dłonią i to bez włączonego trybu jednoręcznego. Każdy ma swoje możliwości i upodobania. Dla jednego nie możliwe dla drugie wykonalne.
  Pozdrawiam.

  • stark2991

   Jedną ręką da się obsłużyć nawet tablet. Pytanie jak wygodnie i jak dużą część ekranu 😉

   • Maciek

    Ja sięgam w każdy narożnik ekranu. W moim przypadku to kwestia przyzwyczajenia ;-D

    • Kamień

     Naprawdę chciałbym to zobaczyć, jaką gimnastykę uprawiasz by móc wszędzie sięgać. No chyba że masz gigantyczne ręce

     • Maciek

      Sam sobie odpowiedziałeś. Mam dość duże dłonie. Przez pierwszy tydzień może dwa było ciężko ale przyzwyczaiłem się

   • Potwierdzam, bawiłem się tak z Nexusem 7, tylko że na Sailfishu 😀

 • Karls

  Uwaga, zdradzę wam tajemnice – nie musicie używać dziwnych programików i innych kombinacji rodem z custom romów jeśli nie kupujecie telefonów-patelni z ekranem 5,5 cala :). Rozwiązanie problemu obsługi jedną ręką jest na prawdę takie proste!

  • stark2991

   Och, naprawdę? Całe życie w błędzie!

  • Kamień

   Glupszego komentarza dawno nie czytałem. ?Tego typu rozwiązania maja łączyć przyjemne z pożytecznym. Kiedy rezygnujesz z jednego na rzecz drugiego, to nie jest żadne rozwiązanie

   • Karls

    A co jest przyjemnego w takim wielkim telefonie? Nawet jak jakoś ogarniesz programy do umożliwienia normalnej obsługi jedną ręką to i tak reszta wad pozostaje – nadal źle leży w ręce, przeszkadza w kieszeni. Swoją drogą śmieszna sprawa, bo kiedyś na urządzenie z ekranem powyżej 5, no może 5,5 cala mówiło się phablet a teraz producenci próbują zamieść tą nazwę pod dywan. Przypomnę, że pierwszy Galaxy Note miał ekran 5.3 i był wtedy uważany za prawdziwą patelnie. Galaxy S8 jest od niego dłuższy i tylko nieco węższy i jakoś nikt się nie śmieje, a jest z czego.

    • Kamień

     „A co jest przyjemnego w takim wielkim telefonie”

     A co jest przyjemnego w małym telefonie?

     Wrażenia z oglądania filmów, zdjęć, wygody z pisania na klawiaturze czy ilości tekstu na ekranie… To wszystko po prostu wypada lepiej na dużym ekranie. Jako osoba dla której telefon to kieszonkowy komputer z którego często korzystam nie wyobrażam sobie używać czegoś małego.

     „nadal źle leży w ręce, przeszkadza w kieszen”

     Ale dlaczego ty mówisz o swoich odczuciach jakby były realnym problemem wszystkich użytkowników?? Mi telefon leży w ręku bardzo dobrze (szczególnie w case booku który mam, użytkowanie jest naprawdę lekkie ) i w niczym nie przeszkadza w kieszeni.

     „Galaxy S8 jest od niego dłuższy i tylko nieco węższy i jakoś nikt się nie śmieje, a jest z czego.”

     No a z czego się mają śmiać?? Kiedyś była to nowość taka wielkość, dziś jest standardem, co więc w tym dziwnego, że kiedyś 5″ było uważane za wielkie? Też pamiętamy te czasy

     • Karls

      Też używam telefonu jako przenośnego komputera i uważam, że różnica w obrazie pomiędzy moim obecnym 5,15 a 5,8 cala jest naprawdę niewielka. Owszem jakiś purysta ekranowy ją zauważy ale moim zdaniem nie rekompensuje minusów większego gabarytu o jakich wcześniej wspomniałem. To jest zbyt rozdmuchane, w podanym przykładzie różnica wynosi około 1,5cm po przekątnej czyli 11-13% zależnie czy odniesiemy do mniejszego czy większego z ekranów. Na prawdę uważasz, że te kilka procent w magiczny sposób przemieni komfort oglądania filmików na yt?

      Ja po prostu nie należę do ludzi, którzy ślepo podążają za modą. Do pewnego momentu wzrost wielkości ekranów mi odpowiadał, okazało się, że granicą ergonomii dla mnie jest maksymalnie 5,2 cala. To jest moje zdanie i wiem, że wielu moich znajomych się z tym zgadza a nawet preferują jeszcze mniejsze. Oczywiście wiem, że są też tacy co mają łapy jak drwal i wtedy ta granica może być nieco wyżej.

     • Kamień

      No ja różnice między 5,15 a 5,8 cali widzę dość sporą a nie żadne marginalne drobiazgi. Zauważalnie lepiej mi się piszę (i szybciej) i przyjemniej np. ogląda filmy.

      A czy ja gdzieś mówię coś o podążaniu za modą?? Ja od dawna lubiłem duże telefony i za czasów dominacji 4-4,5” już mówiłem sobie że „to za mało” i czekałem na większe wyświetlacze. To co się obecnie dzieje na rynku jest tym, czego od dawna oczekiwałem. Do tego bezramkowy designe w polaczeniu z nowymi proporcjami pozwalają upchać wielgachne wyświetlacze bez tak agresywnego efektu „patelni”.

      Taki xiaomi mi max 2 jest przykładem telefonu którego nie mógłbym uzywać bo jego gabaryty sprawiaja że jest dla mnie cholernie nie wygodny.
      Natomiast taki galaxy S8+ ma ten sam rozmiar ekranu (6,4 cala) a trzyma i obsługuje się go milion razy lepiej. Dlatego uważam, że bezramkowce o nowych proprocjach pogodziły przyjemne z pożytecznym wg. mnie. Taką S8+ już mógłbym używać, a mi maxa 2 nie, mimo że oba telefony mają tak samo duży wyświetlacz.

 • mindla

  Praw fizyki nie da się przeskoczyć nawet najlepszą aplikacją.
  Smartfon powyżej 5 cali jest zbyt duży do obsługi jedną ręką.
  Sam mam duże ręce i swoje 5 calowe Lenovo obsługuje dwoma rękami.
  Jedną ręką jest niewygodnie nawet po ustawieniu do obsługi jedną ręką.

  • Kamień

   Miałeś ty kiedykolwiek styczność z funkcją obsługi jednej ręki??? Sądząc po bzdurach z prawami fizyki pewnie nie ?

  • To żadne prawo fizyki. No, może nam trochę dłuższe niż średnia palce (a może i nie) ale gdzieś do 5,5″ nie mam problemu z obsługą ekranu jedną ręką. Przy czym to dla tradycyjnych proporcji, przy 18:9 to nawet i 6″ jakoś idzie. Nie jest to najwygodniejsze, ale jeszcze nie na tyle, żeby zmienić sposób obsługi. Miałem kiedyś 1+1 i jego rozmiar był dla mnie na granicy komfortu, a z kolei obecne One M7 (4,7″) uważam za bardzo poręczne. Wszystko jedną ręką, bez żadnych durnych trybów, tylko klawiaturę na 1+1 przesuwałem do krawędzi.x