Irytują Was telemarketerzy? Zbyt często dzwoni do Was osoba, która nie powinna w ogóle znać Waszego numeru telefonu? Najczęstszymi przyczynami takiego obrotu spraw jest udostępnienie prywatnego kontaktu w Sieci lub zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych. W wielu przypadkach jest to nieuniknione i stanowi efekty uboczny większych decyzji. Między innymi w tym celu Polacy postanowili stworzyć aplikację, która rozwiązuje zdecydowanie więcej tego typu problemów. Poznajcie 2nr.

Powyższy program jest przede wszystkim w pełni darmowy i pozwala zachować anonimowość, co dla wielu osób może okazać się kluczowe. Prywatny numer zachowujemy dla siebie, a wygenerowany udostępniamy w celach, które nie wymagają stałego kontaktu. Właściwie to wylosowany, gdyż 2nr nie pozwala wpisać własnego kontaktu, ale to powinno wydawać się logiczne.

Jak działa 2nr?

Instalujemy aplikację, która działa na zasadzie VoIP. Oznacza to, że musimy być stale podłączeni do Internetu, aby korzystać z niej. Dużą zaletą wydaje się brak konieczności rejestracji. Sama obsługa sprowadza się do wylosowania numeru i przypisania mu odpowiedniej nazwy. Maksymalnie możemy przechowywać do trzech wygenerowanych kontaktów. Każdemu z nich możemy dopasować takie dane, jak kolory i dni tygodnia oraz godziny, w których ma być on aktywny. Po konfiguracji możemy dzielić się naszym wirtualnym numerem, ale też uświadamiamy sobie największą wadę – możemy jedynie odbierać rozmowy i obsługiwać SMSy. Połączenia wychodzące – póki co – są niedostępne. W zamian oferowane jest „puszczenie sygnału”, poczta głosowa oraz pełna historia. Same numery są tymczasowe i po 7 dniach nieużywania zostają usunięte. Na szczęście można przedłużać ich ważność poprzez odbieranie rozmów lub wiadomości tekstowych. Alternatywą jest możliwość wysłania wcześniej zdefiniowanej wiadomości. Pamiętając o tym, numer „tymczasowy” zostaje z nami na dowolny czas.

 

Dla kogo 2nr?

Autorzy zaznaczają, że głównym powodem dla stworzenia aplikacji były ogłoszenia w Sieci. Nie musimy już podawać swojego numeru, aby sprzedać rzecz X. W tym celu wykorzystujemy wygenerowany kontakt i czekamy na połączenia. To oczywiście tylko przykład, gdyż tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Kolejnym interesującym przykładem jest kontakt za granicą. Wystarczy WiFi, aby ktoś do nas zadzwonił po stawce, obowiązującej w kraju. Wśród zalet, autorzy wymieniają następujące aspekty:

 • Darmowy nowy numer bez umowy, rejestracji i bez karty SIM
 • Tymczasowe numery, które możesz używać wystawiając przedmioty na aukcję
 • Inny numer, kiedy szukasz pracy
 • Dodatkowy numer służbowy lub do wynajmu mieszkania
 • Darmowy numer komórkowy aby nie płacić za roaming
 • Anonimowy numer do wykorzystania przy restarcie haseł i aktywacji usług
 • Specjalny numer, którego używasz tylko wtedy kiedy potrzebujesz
 • Usługa w 100% darmowa, wystarczy, że masz połączenie z Internetem. Traktuj aplikację jak darmowy telefon komórkowy

Zobacz też: Tylko jeden znak, a tak wiele problemów z iOS

Póki co, 2nr dostępne jest dla użytkowników Androida, ale z czasem ma pojawić się wersja dla iOS. Tym sposobem aplikację znajdziecie w Sklepie Play. Wśród wad należy wymienić kwestię dopracowania. To bardzo młody program i wymaga jeszcze dopracowana. Niektórzy dopatrują się też szpiegostwa ze względu na duże wymagania, co do przyznawanych uprawnień. W tym wypadku sami autorzy wystosowali wyjaśnienie, co do czego jest potrzebne:

 • książka telefoniczna – rozumie się samo przez siebie
 • pamięć – możliwość prowadzenia historii
 • mikrofon – w celu rozmów

Próżno omijać oceny użytkowników. Jak wspomniałem to młody program, który został opublikowany kilka dni temu. Zdarzają się problemy z działaniem podstawowych funkcji – odbieranie SMSów czy też losowe restarty. Wierzę, że z czasem będzie zdecydowanie lepiej.

 

źródło: Adam, dzięki za informacje! – Gazeta.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.