Wszelkiego rodzaju rankingi zawsze będą wzbudzać kontrowersje, a pierwsze miesiące roku zawsze sprzyjają takim podsumowaniom. Najwięcej emocji wzbudzają oczywiście te, w których na pierwszych miejscach pojawiają się czołowe firmy. Od razu padają wszelkiego rodzaju oskarżenia i oszczerstwa. Z drugiej strony to Apple, Google, Samsung, czy Microsoft mają największy wpływ na rynek. Inni producenci, szczególnie pochodzący z Chin nie tylko nie wprowadzają nowości do swoich sprzętów tak często, ale muszą też popracować nad marketingiem. Przykładem może tu być Huawei, który pod koniec roku chciał pokazać swoją odpowiedź na Face ID. Została zaprezentowana funkcja, o której nie wiadomo nic, choćby to kiedy i w jakim telefonie zostanie zastosowana. Stało się to nie tak długo po premierze flagowego Mate’a 10 i wyglądało na odpowiedź przygotowaną „na kolanie”.

Zobacz także: Więcej nowych modeli Sony w drodze

A jeśli na czele rankingu jest Apple…

To wzbudza to już zdecydowaną podejrzliwość. W dniu dzisiejszym firma Fast Company opublikowała coroczny raport 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Apple zajęło pierwsze miejsce, a Fast Company wyjaśnia, dlaczego. Amerykanie zostali wybrani ze względu na imponującą, według obserwatorów listę osiągnięć w 2017 roku. Za najważniejsze produkty uznano iPhone’a X, Apple Watch Series 3, czy ARKit. Szczególnym wyróżnikiem Apple na tle konkurencji uznano integrację sprzętu i oprogramowania. Uznano, że Apple kładzie na to szczególny nacisk. Według raportu projektowanie własnych układów, zoptymalizowanych pod kątek systemów operacyjnych, skutkuje wydajnością, która odstrasza konkurencję.

apple

Doceniono optymalizację

Podejście do sprzętu i oprogramowania według Fast Company nigdy nie było tak ambitne. Inni twórcy sprzętu mobilnego kupują gotowe części, a Apple projektuje własne układy. Dlatego iPhone jest wyposażony w procesor specjalnie zoptymalizowany pod kątem nie tylko systemu operacyjnego, ale też działaniem wyświetlacza, kamery czy czujników dotykowych. Za szczególnie udany układ uznano A10 Fusion, w który wyposażono iPhone’a 7. Firma doceniła też wkład Apple w prace nad sztuczną inteligencją. Choć w tym wypadku można dyskutować. Wydaje się, że na tym polu zdecydowanie większe zasługi ma Google. Niemniej Apple bardzo koncentruje się w pracach nad ulepszeniem opieki medycznej, dzięki CareKit i ResearchKit.

Jak tworzono ranking?

Fast Company twierdzi, że kilkudziesięciu redaktorów, reporterów i innych autorów analizowało tysiące firm. Starano się zidentyfikować najbardziej znaczące innowacje roku i prześledzić ich wpływ na biznes, technologie i kulturę. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Netflix, Square, Tencent, Amazon, czy Spotify. Oprócz głównej listy Fast Company publikuje także listę firm w kategorii elektroniki użytkowej. Apple pokonało Amazon, Nintendo i Sony. W tamtym roku firma Tima Cooka zajęła czwarte miejsce.

Nie ma co ukrywać, że ranking wzbudza kontrowersje. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie problemy Amerykanów ze swoim mobilnym systemem. Z drugiej strony wprowadzone w tamtym roku urządzenia trzeba uznać za bardzo udane. Wydaje się jednak, że spółka trochę się zagubiła we wprowadzaniu nowości, zapominając o tym co cenią w niej klienci.

Źródło: MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)