Uwaga! Apple uznane za najbardziej innowacyjną firmę

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-02-21

Wszelkiego rodzaju rankingi zawsze będą wzbudzać kontrowersje, a pierwsze miesiące roku zawsze sprzyjają takim podsumowaniom. Najwięcej emocji wzbudzają oczywiście te, w których na pierwszych miejscach pojawiają się czołowe firmy. Od razu padają wszelkiego rodzaju oskarżenia i oszczerstwa. Z drugiej strony to Apple, Google, Samsung, czy Microsoft mają największy wpływ na rynek. Inni producenci, szczególnie pochodzący z Chin nie tylko nie wprowadzają nowości do swoich sprzętów tak często, ale muszą też popracować nad marketingiem. Przykładem może tu być Huawei, który pod koniec roku chciał pokazać swoją odpowiedź na Face ID. Została zaprezentowana funkcja, o której nie wiadomo nic, choćby to kiedy i w jakim telefonie zostanie zastosowana. Stało się to nie tak długo po premierze flagowego Mate’a 10 i wyglądało na odpowiedź przygotowaną „na kolanie”.

Zobacz także: Więcej nowych modeli Sony w drodze

A jeśli na czele rankingu jest Apple…

To wzbudza to już zdecydowaną podejrzliwość. W dniu dzisiejszym firma Fast Company opublikowała coroczny raport 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Apple zajęło pierwsze miejsce, a Fast Company wyjaśnia, dlaczego. Amerykanie zostali wybrani ze względu na imponującą, według obserwatorów listę osiągnięć w 2017 roku. Za najważniejsze produkty uznano iPhone’a X, Apple Watch Series 3, czy ARKit. Szczególnym wyróżnikiem Apple na tle konkurencji uznano integrację sprzętu i oprogramowania. Uznano, że Apple kładzie na to szczególny nacisk. Według raportu projektowanie własnych układów, zoptymalizowanych pod kątek systemów operacyjnych, skutkuje wydajnością, która odstrasza konkurencję.

apple

Doceniono optymalizację

Podejście do sprzętu i oprogramowania według Fast Company nigdy nie było tak ambitne. Inni twórcy sprzętu mobilnego kupują gotowe części, a Apple projektuje własne układy. Dlatego iPhone jest wyposażony w procesor specjalnie zoptymalizowany pod kątem nie tylko systemu operacyjnego, ale też działaniem wyświetlacza, kamery czy czujników dotykowych. Za szczególnie udany układ uznano A10 Fusion, w który wyposażono iPhone’a 7. Firma doceniła też wkład Apple w prace nad sztuczną inteligencją. Choć w tym wypadku można dyskutować. Wydaje się, że na tym polu zdecydowanie większe zasługi ma Google. Niemniej Apple bardzo koncentruje się w pracach nad ulepszeniem opieki medycznej, dzięki CareKit i ResearchKit.

Jak tworzono ranking?

Fast Company twierdzi, że kilkudziesięciu redaktorów, reporterów i innych autorów analizowało tysiące firm. Starano się zidentyfikować najbardziej znaczące innowacje roku i prześledzić ich wpływ na biznes, technologie i kulturę. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Netflix, Square, Tencent, Amazon, czy Spotify. Oprócz głównej listy Fast Company publikuje także listę firm w kategorii elektroniki użytkowej. Apple pokonało Amazon, Nintendo i Sony. W tamtym roku firma Tima Cooka zajęła czwarte miejsce.

Nie ma co ukrywać, że ranking wzbudza kontrowersje. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie problemy Amerykanów ze swoim mobilnym systemem. Z drugiej strony wprowadzone w tamtym roku urządzenia trzeba uznać za bardzo udane. Wydaje się jednak, że spółka trochę się zagubiła we wprowadzaniu nowości, zapominając o tym co cenią w niej klienci.

Źródło: MacRumors • EsiuWWW

  Jakaś lokalna gazetka uznaje Apple za najbardziej innowacyjne przedsiebiorstwo na podstawie niejasnych przesłanek. To tak jakby ekspedientka sklepu wielobranżowego “U Ali” uznała Harnasia za najlepsze piwo na świecie. Jak na portal o Androidzie lipny to powód do artykułu. Nie mam nic do pisania tutaj o Apple, ale niech to będą jakieś wartościowe wpisy na temat tego sprzętu.

 • Pabliell

  Prawda, Apple jest najbardziej innowacyjne. Nikt inny nie potrafił stworzyć systemu, który posypałby się przez jeden indyjski znak.

 • mindla

  Apple to ma innowacyjne ceny, nic poza tym.

 • stark2991

  Skomentuję to tak:
  xDDDDDDDDD

  • Tomk

   Widzę masz humor od rana, dobrze , albo to Apple nadal za bardzo kole, ale z perspektywy użytkownika Windows 10 OSX iOS Android pośmieje się z tego pisania pod artykułem niektórych
   A powiedz tak jeszcze kto teraz jest Twoim zdaniem najbardziej innowacyjny ?

   • stark2991

    Nikt. Wszyscy są jednakowo nie-innowacyjni. Praktycznie wszystko, co jest przedstawiane jako innowacja już kiedyś u kogoś było. Może w innej formie, może tak dobrze nie działało, ale już było.

 • Filodendron

  Apple jest tak samo najbardziej innowacyjną firmą, jak Polska jest sprawcą holokaustu. Wypaczanie rzeczywistości na każdym kroku. Co za czasy…

  • R?️©©?️

   Za 50, 1000 lat dzieci naszych dzieci będą wiedziały, że pierwszy telefon, smartfon, kolorowy wyświetlacz, kamery, ładowanie indukcyjne, zaokrąglone rogi ekranu, czujnik biometryczny wyprodukował nie kto inny jak Apple! I tak się właśnie zmienia historię dopasowując ją do swoich potrzeb.

  • Michał

   Uzasadnij swoją tezę.

 • piwko

  Patrzę, patrzę i nie wiem gdzie ta innowacyjność. Wiadomo, dali ten skaner twarzy, który w jakimś stopniu jest pionierski i innowacyjny. Jednak reszta rozwiązań to tylko zwyczajna ewolucja, nie mówiąc o iPhone 8/8+, które wręcz zastygły w miejscu. Patrząc obiektywnie to na obecną chwilę mało która firma z branży wprowadziła jakąś wielką innowację.

  • chomik325

   A Ty przeczytałeś tego newsa w ogóle? Bo Apple to przecież tylko iPhone….

  • Polish Onion

   To Face ID nie jest żadną rewolucją tylko ewolucją. Nawet mój stary smartfon z 2014 ma rozpoznawanie twarzy, z tym że nie jest tak dokładne jak to od Apple.

   • Michał

    Moje Atari miało grafikę 3d. Nie tak dokładną jak ps4 ale jednak miało 🙂

    • Lookso

     Pewnie dlatego o PS4 nie mówi się o rewolucji, tylko ewolucji 😉

 • Takaszi

  E tam, to tylko polityka. Coś jak wybory Mis, albo Eurowizja. u sAdowników jedyne co jest innowacyjne to marketing. Prawie nikomu nie daje się zarobić więcej sprzedając mniej.x