Nadmierna poprawność polityczna szkodzi. Samsung cenzuruje emotikony

2 minuty czytania
Komentarze

Emotikony na urządzeniach elektronicznych funkcjonują już od pewnego czasu. Te wirtualne buźki pozwalają na łatwe wyrażanie emocji, które próbujemy przekazać w wysyłanej wiadomości. Pomimo tego, że nie do końca rozumiem fenomen emoji, to myślę, że jest to po prostu nieszkodliwa funkcja systemu, która nie powinna być przez nikogo odbierana negatywnie. Okazuje się jednak, że część użytkowników telefonów Samsunga czuła się urażona niektórymi emotikonami, więc musiały one zostać ocenzurowane. Poniżej przedstawiam Wam zmiany w najnowszej aktualizacji emotikon tego koreańskiego giganta.

Jak prezentują się nowe emotikony?

W Androidzie Oreo Samsung zdecydował się na odświeżenie wyglądu wszystkich wystepujących w systemie emotikon. Oprócz zwyczajnego poprawiania wyglądu kolejnych buziek, koreański gigant drastycznie zmienił również niektóre z nich. Według mnie dużo bardziej przypominają one teraz grafiki przygotowane przez Apple’a, czemu nie trudno się dziwić – nawet gigant taki jak Google postąpił podobnie w przypadku tzw. „blob emoji”. Poniżej zobaczyć możecie kilka przykładowych zmian.

Przede wszystkim znacznie oberwało się sekcji zwierząt i mitologicznych gadów. Od teraz nie są to już słodkie i rysunkowe stworzenia, lecz dużo bardziej realistyczne grafiki. To, jak ta zmiana prezentuje się na przykładzie smoków i węża możecie zobaczyć poniżej.

Warto wspomnieć o tym, że w nakładce Samsung Experience 9.0 kolor skóry emotikon jest teraz domyślnie ustawiony na kreskówkowy żółty – zmiana ta od jakiegoś czasu zalecana była przez firmę tworzącą Unicode.

Zobacz też: Nowa aktualizacja Snapchata jest tak dramatyczna, że użytkownicy napisali petycję. 

Ocenzurowana została również emotikona przedstawiająca pistolet. Od teraz pokazuje ona zabawkę na wodę, podobnie jak ma to miejsce w systemie Apple’a. Warto wspomnieć, że podobne kroki podjęły do tej pory jedynie trzy firmy – Apple, WhatsApp oraz Samsung.

Ostatnią zmianą wartą opisania jest nowy projekt emotikony przedstawiającej różaniec. Od teraz nie znajdziemy na nim krzyża – został on zastąpiony kawałkiem materiału. Ponownie, nowe emoji możecie znaleźć na poniższej grafice.

Zmiany w emotikonach trwają od jakiegoś czasu

Zmiany w buźkach wyrażających różne reakcje są wprowadzane od jakiegoś czasu. Uważam, że w większości przypadków są to poprawne aktualizacje, lecz myślę również, że ludzie powinni przestać przejmować się niewinnymi grafikami, których jedynym zadaniem jest ubarwianie naszych wiadomości. Prowadzi to do niezrozumiałych sytuacji, w których emotikona pistoletu zmieniana jest na zabawkę z powodu oburzenia danej grupy społecznej. Każdy właściciel telefonu ma przecież własny rozum i producenci nie powinni narzucać nam ocenzurowanych wersji przedmiotów, z którymi spotkać możemy się w normalnym życiu – na ulicy nie spotkamy przecież policjanta z pistoletem na wodę w kaburze.

Źródło: Emojipedia

Motyw