[Poradnik] Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i baterię urządzenia!

mm Michał Derej Aplikacje 2018-02-09

Spora część użytkowników systemu Android na swoich urządzeniach przenośnych przechowuje prywatne dane (np. zdjęcia i pliki), którymi nie chcą się oni z nikim dzielić. Niestety okazuje się, że większość aplikacji ma dostęp do plików zgromadzonych na naszych urządzeniach, a tego, czy dane nie trafią w niepowołane ręce (np. przez program typu malware), nigdy nie możemy być pewni. W tym poradniku przedstawię Wam prostą aplikację, która pomoże Wam chronić prywatność, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić baterię. Poznajcie program Island!

Zobacz też: Czy są jakieś alternatywy dla Kalendarza Google?

Czym jest Island?

Island to prosta aplikacja stworzona przez jednego z użytkowników forum XDA-Developers. Pozwala ona na ochronę naszej prywatności poprzez umieszczanie wybranych zainstalowanych programów w tzw. piaskownicy, czyli odizolowanym od reszty systemu miejscu. Zasada działania tej aplikacji jest dość prosta, ponieważ bazuje ona na możliwości tworzenia odrębnych profili do pracy, która to pojawiła się po raz pierwszy w Androidzie 5.0.

Co więcej, Island pozwoli Wam również na oszczędzanie zużycia baterii przez możliwość hibernowania dowolnych aplikacji bez potrzeby korzystania z uprawnień roota. Fani programu Greenify również powinni być zadowoleni, ponieważ po połączeniu tych dwóch programów otrzymują oni dostęp do w pełni zautomatyzowanego systemu usypiania aplikacji po skorzystaniu z nich – żadna operacja nie musi być wtedy wykonywana ręcznie! W kolejnej części tego artykułu przedstawię Wam proces instalacji Island oraz to, jak korzystać z tego programu.

Jak zainstalować Island na swoim urządzeniu?

To proste – wystarczy, że będziecie podążali za poniższymi krokami. Uwaga – wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. 

 1. Zapisz się do testów aplikacji Island. Następnie pobierz program na swój telefon, klikając tutaj.
 2. Uruchom aplikację. Zapoznaj się z wyświetlonymi komunikatami oraz zasadami użytkowania. Właściciele Samsungów, z uwagi na nieco więcej zabezpieczeń, będą musieli potwierdzić wyświetlone ostrzeżenie – jeśli ta sytuacja Cię dotyczy, to dokładnie się z nim zapoznaj.
 3. Zostaniesz poproszony o skonfigurowanie profilu do pracy. W nowym oknie wyświetlony zostanie komunikat, który wystarczy zatwierdzić przyciskiem „Kontynuuj”. Mogą pojawić się również dodatkowe ostrzeżenia, które również trzeba zatwierdzić.
 4. Wyświetlony zostanie interfejs aplikacji Island. Jest on podzielony na dwie kategorie – „Mainland”, czyli zwykłą pamięć telefonu oraz „Island”, czyli odizolowane od reszty systemu miejsce. Wszystkie programy użytkownika można dowolnie przenosić między „stałym lądem”, a „wyspą” – w tym celu należy wybrać dowolną aplikację i dotknąć przycisku z plusem. Pokazane zostanie okno „instalacji”, ale program nie będzie zajmował dodatkowego miejsca w pamięci telefonu.
 5. Po pomyślnym przeniesieniu aplikacja jest już gotowa do użycia – można ją uruchamiać za pomocą programu Island lub dzięki utworzonemu skrótowi. Co najważniejsze, odizolowany program nie ma już dostępu do naszych danych, a po skorzystaniu z niego można go bezproblemowo uśpić, by nie działał w tle – jest to możliwe dzięki ikonce kłódki.
 6. Gotowe! Od teraz o swoją prywatność możesz martwić się nieco mniej, a dodatkowo czas pracy Twojego urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora zostanie minimalnie wydłużony. Gratulacje!

Źródło: XDA-Developers • annonyinganoni

  Dzięki tej apce mam spotify eu i us jednocześnie 😀 Szkoda że trzeba szyfrować urządzenie :/ Metoda z adb nie działa (niby jest ten profil roboczy ale apka nie działa poprawnie ,trzeba zrobić profil roboczy przez android for work ,czyli trzeba zaszyfrować urządzenie). Fajna alternatywa z dual apps z miui 🙂

  • Michał Derej

   O tym zapomniałem powiedzieć – można mieć dwa konta na jednym urządzeniu!

 • maxprzemo

  Kurcze aplikacja „debiutowała” na xda w kwietniu 2016 roku. Głośniej o niej się zrobiło w lutym 2017 kiedy trafiła na główną xda i wtedy ją pierwszy raz testowałem. Mamy luty 2018 a aplikacja nadal jest w wersji BETA?

  • annonyinganoni

   Tu raczej chodzi o testy ,sama apka jest dopracowana

 • Szamajama_Okutasi

  „Fani programu Greenify również powinni być zadowoleni, ponieważ po połączeniu tych dwóch programów otrzymują oni dostęp do w pełni zautomatyzowanego systemu usypiania aplikacji po skorzystaniu z nich – żadna operacja nie musi być wtedy wykonywana ręcznie”

  Przecież Greenify też hibernuje aplikacje automatycznie po skorzystaniu z nich i nic nie trzeba wykonywać ręcznie.

  • Michał Derej

   Tutaj hibernujesz te przechowywane na „wyspie”.

 • kamil79123

  Greenify? Aplikacje do hibernowania aplikacji? To było dobre może w kitkacie. Teraz bezsensowne. A co do idei aplikacji Island – ciekawe. Szkoda, że redaktor nie powiedział, jak to dokładnie działa. „Zasada działania tej aplikacji jest dość prosta, ponieważ bazuje ona na możliwości tworzenia odrębnych profili do pracy, która to pojawiła się po raz pierwszy w Androidzie 5.0.” niestety mało mi mówi.

  • Szamajama_Okutasi

   Wcale nie jest bezsensowne. Niektóre aplikacje zostające w tle potrafią nieźle wpieprzać baterię, więc ich hibernacja bywa bardzo przydatna.

   • stark2991

    Niektóre. Ale FB i Messengera nie zahibernujesz bo będzie problem z powiadomieniami. A apki typu Zedge, które siedzą w tle cały czas i tak zazwyczaj nie zużywają energii. Hibernacja może zwolnić trochę RAMu, ale cudów z baterią nie zrobi, a przynajmniej nie zawsze.

    • Szamajama_Okutasi

     Aplikacja Facebooka już dawno wyleciała z mojego telefonu, bo jest mi to zupełnie zbędne. Jak chcę wejść z telefonu na FB, to wchodzę przez przeglądarkę internetową, a powiadomienia o tym, że ktoś tam polubił mój wpis, czy na niego odpowiedział są mi niepotrzebne. Natomiast Messenger ma sporo zamienników, które są znacznie bardziej łaskawe dla baterii i nie trzeba ich hibernować. 😉

     • stark2991

      Apka FB też ma zamienniki, które są niczym innym jak ulepszoną wersją przeglądarkową. Ale nie zawsze działają tak dobrze jak oryginalna apka. Messengera polecam w wersji Lite, innych zamienników nie testowałem

   • kamil79123

    Aplikacje po wyłączeniu ekranu potrafią nieźle „wpieprzać” baterię? Nie wiem, gdzie ty to uslyszales. Mam spadek wielkości ~1%/3-4h z pełną synchronizacja, GPS, wszelkimi chmurami, aplikacjami i usługami w tle. To się nazywa tryb Doze oraz DeepSleep, a nie żadna hibernacja, która może pomóc jedynie oszczędzić nieco pamięci operacyjnej, co i tak wydaje mi się mało opłacalne.

    • Szamajama_Okutasi

     Nie każda aplikacja przechodzi w deep sleep, a niektóre same się co chwilę niepotrzebnie wybudzają przez co niepotrzebnie wykorzystują energię i przed tym właśnie chroni Greenify. Widać mało wiesz na temat Androida i jak funkcjonuje ten system i aplikacje w nim instalowane.

     • kamil79123

      Aplikacje blokują przechodzenie telefonu w DS? To jest błąd związany z kernelem bądź błędem w samej aplikacji. Ewentualnie aplikacja wykonuje jakieś operacje typu pobieranie. Niepotrzebnie wybudzają telefon? Czyli możliwość odbierania różnej maści powiadomień oraz chwilowej synchronizacji przy jednoczesnym minimalnym zużyciem baterii jest dla ciebie niepotrzebne? Jeśli ci one przeszkadzają to zablokuj wakelocki lub ustaw sobie przedziały czasowe, kiedy telefon będzie na chwilkę wybudzany z DeepSleep na czas synchronizacji. W dodatku nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale większość wakelocków nie jest spowodowana przez aplikacje, a przez różne funkcje systemowe, działania przeróżnych sensorów na przykład w ramach smart unlock oraz innych funkcji, które właśnie czynią nasze telefony „smart”. Nie widzę sensu w dalszej dyskusji z osobami, które mają taki związek z informatyką co korzystanie z facebooka. Bez odbioru.

     • Szamajama_Okutasi

      Ja też nie widzę sensu dalszej dyskusji, bo próbujesz udawać znawcę, a pierdzielisz głupoty jak potłuczony.

    • Daniel Kurkowski

     Nie doświadczyłeś chyba sytuacji w postaci, głębokiego doze i jednocześnie aktywności na poziomie 10% przez noc? jest to mozliwe?greenifi nadal doskonale się sprawdza. Jest też właśnie tryb island?

  • Michał Derej

   Android wprowadził profile dla pracy, które są odrębne. Ogólnie na Androidzie można mieć teraz wiele różnych profili. Aplikacja przenosi po prostu aplikacje na taki profil, ale nie wymaga od Ciebie uruchamiania go. Wszystko wykonujesz ze swojego głównego konta.x