ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android aplikacje prywatnosc

[Poradnik] Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i baterię urządzenia!

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Spora część użytkowników systemu Android na swoich urządzeniach przenośnych przechowuje prywatne dane (np. zdjęcia i pliki), którymi nie chcą się oni z nikim dzielić. Niestety okazuje się, że większość aplikacji ma dostęp do plików zgromadzonych na naszych urządzeniach, a tego, czy dane nie trafią w niepowołane ręce (np. przez program typu malware), nigdy nie możemy być pewni. W tym poradniku przedstawię Wam prostą aplikację, która pomoże Wam chronić prywatność, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić baterię. Poznajcie program Island!

Zobacz też: Czy są jakieś alternatywy dla Kalendarza Google?

Czym jest Island?

Island to prosta aplikacja stworzona przez jednego z użytkowników forum XDA-Developers. Pozwala ona na ochronę naszej prywatności poprzez umieszczanie wybranych zainstalowanych programów w tzw. piaskownicy, czyli odizolowanym od reszty systemu miejscu. Zasada działania tej aplikacji jest dość prosta, ponieważ bazuje ona na możliwości tworzenia odrębnych profili do pracy, która to pojawiła się po raz pierwszy w Androidzie 5.0.

Co więcej, Island pozwoli Wam również na oszczędzanie zużycia baterii przez możliwość hibernowania dowolnych aplikacji bez potrzeby korzystania z uprawnień roota. Fani programu Greenify również powinni być zadowoleni, ponieważ po połączeniu tych dwóch programów otrzymują oni dostęp do w pełni zautomatyzowanego systemu usypiania aplikacji po skorzystaniu z nich – żadna operacja nie musi być wtedy wykonywana ręcznie! W kolejnej części tego artykułu przedstawię Wam proces instalacji Island oraz to, jak korzystać z tego programu.

Jak zainstalować Island na swoim urządzeniu?

To proste – wystarczy, że będziecie podążali za poniższymi krokami. Uwaga – wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. 

  1. Zapisz się do testów aplikacji Island. Następnie pobierz program na swój telefon, klikając tutaj.
  2. Uruchom aplikację. Zapoznaj się z wyświetlonymi komunikatami oraz zasadami użytkowania. Właściciele Samsungów, z uwagi na nieco więcej zabezpieczeń, będą musieli potwierdzić wyświetlone ostrzeżenie – jeśli ta sytuacja Cię dotyczy, to dokładnie się z nim zapoznaj.
  3. Zostaniesz poproszony o skonfigurowanie profilu do pracy. W nowym oknie wyświetlony zostanie komunikat, który wystarczy zatwierdzić przyciskiem „Kontynuuj”. Mogą pojawić się również dodatkowe ostrzeżenia, które również trzeba zatwierdzić.
  4. Wyświetlony zostanie interfejs aplikacji Island. Jest on podzielony na dwie kategorie – „Mainland”, czyli zwykłą pamięć telefonu oraz „Island”, czyli odizolowane od reszty systemu miejsce. Wszystkie programy użytkownika można dowolnie przenosić między „stałym lądem”, a „wyspą” – w tym celu należy wybrać dowolną aplikację i dotknąć przycisku z plusem. Pokazane zostanie okno „instalacji”, ale program nie będzie zajmował dodatkowego miejsca w pamięci telefonu.
  5. Po pomyślnym przeniesieniu aplikacja jest już gotowa do użycia – można ją uruchamiać za pomocą programu Island lub dzięki utworzonemu skrótowi. Co najważniejsze, odizolowany program nie ma już dostępu do naszych danych, a po skorzystaniu z niego można go bezproblemowo uśpić, by nie działał w tle – jest to możliwe dzięki ikonce kłódki.
  6. Gotowe! Od teraz o swoją prywatność możesz martwić się nieco mniej, a dodatkowo czas pracy Twojego urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora zostanie minimalnie wydłużony. Gratulacje!

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy