Plus jest jednym z największych polskich operatorów sieci komórkowych, więc wiele osób decyduje się na kupno urządzenia wraz z abonamentem u tej firmy.  Z tego powodu operator postanowił zabezpieczyć się przed nieuczciwymi kupującymi, którzy nie chcą płacić rat, za pomocą systemu zdalnego blokowania telefonu w przypadku problemów z płatnościami. Okazuje się jednak, że nie tylko osoby spłacające abonament są obciążone tą funkcją

Aplikacja pilnująca spłacania rat na telefonach za gotówkę

Kilka dni temu z serwisem Niebezpiecznik skontaktował się przedsiębiorca, który u Polkomtela zakupił kilkadziesiąt kart SIM wraz ze smartfonami. Po ich uruchomieniu okazało się, że w pamięci znaleźć można program Info Device Admin, czyli niesławną aplikację, która zajmuje się pilnowaniem spłacania rat. Warto pamiętać, że ma ona dostęp do wszystkich danych zgromadzonych na telefonie, co dla klientów biznesowych może być sporym problemem – na smartfonach pracowników często przechowywane są chronione dane, których wyciek może mieć fatalne skutki dla firmy. Zdjęcie urządzenia posiadającego zainstalowaną aplikację Info Device Admin możecie znaleźć poniżej.

Z tego powodu kupujący zdecydował się na kontakt z operatorem w celu wyjaśnienia problemu. Jak informuje przedsiębiorca, został on wyśmiany przez przedstawiciela Plusa, który podobno zasugerował również zbytnią nadwrażliwość na prywatność danych. Następnie przez jakiś czas błędnie tłumaczył, że program ten stworzony jest do bezpiecznego przechowywania plików. 

Zobacz także: Porównanie najtańszych abonamentów u różnych operatorów.

Po ponownym kontakcie okazało się jednak, że problem może zostać rozwiązany i po pewnym czasie aplikacja Info Device Admin została zdalnie usunięta z telefonu użytkownika. Niezmiernie ciekawa jest jednak opinia pracownika Polkomtela, który twierdzi, że problem ten wynika z braku informacji na temat tego, które telefony zostaną sprzedane za gotówkę, a które na raty. Z tego powodu podobno na wszystkich urządzeniach w magazynie instalowany jest system, który pilnować ma spłacania rat. Co więcej, wspomniany wcześniej przedsiębiorca poinformowany został, że było to pierwsze zgłoszenie tego typu do firmy. O zgrozo… 

Opinia Plusa w tej sprawie

Oświadczenie w sprawie opisanej wyżej sytuacji wydał również rzecznik Plusa – Arkadiusz Majewski. Jego wypowiedź dla Niebezpiecznika możecie znaleźć poniżej.

Przy skali realizowanych w ten sposób umów może się niestety zdarzyć przypadek, że zostanie ona pobrana na telefon klienta, który w całości nabył go za gotówkę. W takim przypadku klient powinien się do nas zgłosić i wówczas nadawane jest mu uprawnienie do odinstalowania aplikacji i może ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana.

Kupuję telefon z drugiej ręki. Jak się chronić?

Powyższe sytuacje mogą skutecznie odstraszyć niektóre osoby od zakupu telefonu z drugiej ręki. Okazuje się jednak, że aktualny stan urządzenia (czy wszystkie raty zostały spłacone itp.) sprawdzić można na stronach operatorów, którzy korzystają z tej metody zabezpieczeń. 

Źródło: Niebezpiecznik

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.