ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Rekordowe wyniki Apple. iPhone X jest bestsellerem

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wczoraj wieczorem Apple podało wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018 roku. Odpowiada to czwartemu kwartałowi kalendarzowemu 2017 roku, czyli najlepszemu okresowi dla handlu. Wyniki są ponownie rekordowe i robią ogromne wrażenie. $88,29 miliarda, w porównaniu do $78,35 miliarda rok temu to bardzo duży wzrost. Również zysk spółki wzrósł z $17,9 miliarda w minionym roku, do $20,1 miliarda w obecnym. Marża brutto wyniosła 38,4% i jest to minimalny spadek o 0,1% w porównaniu do analogicznego kwartału 2017 roku. Sprzedaż zagraniczna stanowiła 65% przychodów firmy. Amerykanie ogłosili wypłatę dywidendy akcjonariuszom, w wysokości $0,63 na akcję, płatną 15 lutego.

Zobacz także:

iPhone

W tym kwartale Apple sprzedało 77,3 miliona iPhone’ów i jest to minimalny spadek, w porównaniu do 78,3 miliona rok temu. Nie stanowiło to jednak przeszkody w osiągnięciu zdecydowanie wyższej – aż o 13% wartości sprzedaży. Znacznie wzrosła średnia cena smartfonów Apple z $695 w 2017 do $796 w 2018 roku. Miała na to wpływ zdecydowanie wyższa cena iPhone’a X. Jak zwykle Amerykanie nie podali wyników sprzedaży poszczególnych modeli. Jednak powyższe dane wskazują, że iPhone X sprzedawał się świetnie. Tim Cook podczas konferencji związanej z opublikowaniem wyników podał, że flagowy smartfon Apple jest najlepiej sprzedającym się iPhone’m od dnia premiery. Zwrócił też uwagę, że odbyła się ona dwa miesiące później niż zwykle i urządzenie sprzedawane było tylko przez połowę minionego kwartału. Po tych informacjach, popartych wynikami, jasno możemy stwierdzić, że informacje na temat kiepskiej sprzedaży urządzenia rozpowszechniane przez media były nieprawdziwe.

iPad

Wzrost sprzedaży w tej kategorii urządzeń jest niewielki. Spółka sprzedała 13,1 miliona tabletów, w porównaniu do 13 milionów w analogicznym kwartale minionego roku. Jednak jest to kolejny okres, gdzie przede wszystkim został zahamowany spadek sprzedaży iPada. W 2017 roku zadebiutował podstawowy 9,7-calowy iPad, a w czerwcu nowe modele Pro. Średnia cena w tej kategorii wzrosła z $423, do $445 – widać, że droższe urządzenia sprzedają się coraz lepiej. Przychód z iPadów wzrósł o 6%.

Komputery Mac

Sprzedaż komputerów nieco spadła – z 5,37 miliona rok temu, do 5,1 miliona obecnie. Może mieć na to wpływ brak nowych model w obecnym kwartale. Przychód również się zmniejszył, do $6,8 miliarda – w porównaniu do $7,2 miliarda rok temu.

Usługi

Ogromny wpływ na rewelacyjny wynik tej kategorii, ma przede wszystkim, skłonna wydawać pieniądze, rosnąca baza użytkowników sprzętów Apple (1,3 miliarda). Kupowane są aplikacje na wszystkich systemach, subskrypcje Apple Music, iCloud. Do tej kategorii zaliczają się też płatności Apple Pay. Liczba subskrybentów wzrosła o 30 milionów i przekroczyła 240 milionów.

Inne produkty

Do tej kategorii zaliczają się między innymi Apple Watch, słuchawki AirPods, czy Apple TV. Według Tima Cooka sprzedaż smartwatcha była wyższa o 100% niż rok temu.

Amerykanie mają na swoich kontach $285 miliarda, z czego $269 miliarda znajduje się na kontach za granicą. Dług firmy wynosi $122 miliarda.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy