Anna Streżyńska wyrzucona z Ministerstwa Cyfryzacji!

Adrian Celej Artykuły 2018-01-09

Stało się to, czego wszyscy od dłuższego czasu się obawiali – Anna Streżyńska została odsunięta od resortu cyfryzacji. Nie pomogła długa historia jej dokonań, nie pomogła akcja #CyfrowePoparcie. Z dniem dzisiejszym została razem z kilkoma innymi ministrami odwołana i od tej decyzji raczej nie ma już odwrotu.

Dlaczego?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas i nikt nie ma żadnej sensownej odpowiedzi. Streżyńska cieszyła się ogromnym zaufaniem i poparciem – szanowali ją politycy partii rządzącej, opozycja, a także zwykli obywatele, o czym przekonywaliśmy się czytając komentarze naszych czytelników. Według Wirtualnej Polski sama odwołana żegnając się ze współpracownikami powiedziała, że to decyzja polityczna, nie merytoryczna. Oznacza to, że została ofiarą politycznych przepychanek, osoba która podjęła taką decyzję być może również nie mogła jej nic zarzucić. Czy naprawdę tak ma wyglądać obsadzanie stanowiska ministra?

Co dalej z Ministerstwem Cyfryzacji?

Tak, Ministerstwo Cyfryzacji nie zostało zlikwidowane, teoretycznie nadal będzie funkcjonować. Ale to tylko teoria, ponieważ nie powołano następcy, a tymczasowy nadzór nad nim przejął premier Mateusz Morawiecki. Streżyńska stwierdziła, że resort stracił samodzielność.

Pojawia się jednak pytanie o przyszłość. Wielu komentatorów wskazuje, że resort może zostać wchłonięty przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Już wcześniej krążyły takie plotki, jednak wtedy sugerowano, że przejmie je MSWiA. Czy wogóle Ministerstwo Cyfryzacji bez Streżyńskiej ma sens? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, ponieważ nie znamy jej następcy. Pewne jest natomiast to, że znalezienie równie dobrego kandydata będzie bardzo trudne.

Dlaczego Anna Streżyńska była właściwą osobą?

Streżyńska jakiś czas temu sama wspominała, że na początku jej urzędowania pieniądze publiczne były wydawane zbyt pochopnie, ceny projektów informatycznych często były mocno zawyżone. To właśnie ona doprowadziła do ograniczenia wydatków. Poza tym zrezygnowano z niepotrzebnych projektów i uzależnienia od jednego dostawcy. Streżyńska walczyła też z integracją państwowych systemów, które zwyczajnie nie były ze sobą kompatybilne. Choć nie mówiono o niej w mediach (nawet fakt jej dymisji został przemilczany), to przez cały czas pracowała nad rozwojem państwowych usług informatycznych. Do jej projektów nikt nie miał żadnych zastrzeżeń, nie pojawiały się żadne negatywne opinie. Być może to z tego powodu szukające sensacji media pomijały bezpartyjną minister. Zapewne wielu z Was powie, że przecież to tylko Ministerstwo Cyfryzacji, nikogo nie obchodzą ich projekty i nikt nie protestuje. Otóż nie, nie zawsze tak było. W 2012 roku wybuchły protesty wywołane planowanym podpisaniem umowy ACTA. W sprawę zamieszane było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (nazwa została zmieniona w 2015 roku), na czele którego stał Michał Boni. Tak więc nie możemy zagwarantować, że nowy minister będzie tak samo bezkonfliktowy, jak Streżyńska. • skowtom

  „Walczyła z integracją” – to dobrze czy źle, bo nie rozumiem?

 • seba

  Drodzy. Tu chodzi o osobę, dokonania a nie o partię. Polityka rządzi się swoimi prawami, przez to tak naprawdę jest brak ładu. Pani Ania Streżyńska dokonała wiele, w tym zniosła monopol Orange, lecz nie przystąpiła do jakiegoś ugrupowania które nic nie znaczy. Mądra osoba i jedyna która wiele wniosła do cyfryzacji. Za rządów PO był Michał Boni, stary facet, który było słychać, że nie zna sie na temacie. To są jaja. Jak my mamy mieć poziom informatyzacji na poziomie Japonii podczas gdy u nas panuje nepotyzm i omijanie tego bagna a wielkie firmy technologiczne nas okradają z danych. Ludzie zapomnieli o drogich usługach telefonicznych. Nie mówmy że wszystko załatwił Play obniżając drastycznie ceny. PLAY tylko pomógł.

  • mindla

   Michał Boni zna się tylko na jednym na kablowaniu i donoszeniu. Za komuny był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Znak. Teraz donosi do Brukseli i glosuje zawsze przeciwko Polsce i jej interesom. Co do tego za co Boni został ministrem cyfryzacji … cóż pewnie jesteś młody i niewiele rozumiesz. Co do porównania Strezynskiej i Boniego to dwa różne światy. Ona jaka jest to jest ale na temacie zna się doskonale może nie radzi sobie z organizacją ale temat zna. Boni natomiast nie miał pojęcia a ministrem został za zasługi i pochodzenie. Stary SBcki kapuś i tyle.

  • Zdzisław Dyrman

   Z Bonim to było tak:
   Tusk: Boni znasz się na cyfrach?
   Boni: Znam.
   Tusk: To będziesz ministrem cyfryzacji! ?

 • KLIN

  gdy nie wiadomo o co chodzi to zazwyczaj chodzi o kase i władze, i nieformalne furtki na przekręty. mObywatel zostanie zapewne utopiony (glownie kasa) jak programy medyczne zusowskie i fiskalne.
  w każdym razie do dnia dzisiejszego nie wyjasniono po cow aplikacji mO. dostęp do gps i kontaktów.

 • mindla

  Dla nieobeznanych w temacie przypomnę że pani Strężyńska wspierała wirtualnych operatorów w tym by nie wprowadzali zasad roamingu na takiej samej zasadzie jak w kraju. Czyli działała przeciw abonentom a w interesie operatorów. W końcu niektórzy operatorzy znowu pobierają opłaty za połaczenia w roamingu. Wiem dobrze że Plus iPlay tak tobi bo mam kolegów w Niemczech i dostali SMS-y ze stawkami dodatkowych opłat mimo że mają abonamenty no limit w Polsce.

  • SoGood

   Wiesz po co i w jakim celu powstał RL@H?
   To nie dla gastarbajtetow furtka.
   Mieszkają w Niemczech to niech korzystają z tamtejszych kart SIM.
   Proste jak konstrukcja cepa.

 • Donald

  Zdanie które napisał @mindla:disqus ” Tragedia a nie aplikacje a ktoś kasę przytulił ” Kluczowe trzy słowa: ktoś kasę przytulił. To jest kluczowe zdanie w którym jest zarazem zawarta odpowiedź.
  100 procent prawdy, tylko w tym jednym zdaniu i nawet zmienione prawo by nie sprawiło że wszystko zaczęło by nagle funkcjonować. Pani Streżyńska zaczęła być bardzo aktywna dopiero zwłaszcza w ostatnich kilku miesiącach ( przed zmianami w rządzie ) z aplikacjami w wersji beta, gdy zaczęto mówić dopiero w kuluarach o zmianach w rządzie i to w śród niewielu polityków. Jak widać nie wystarczy przedstawić wiele projektów w wersji beta po kilku latach ( lepiej przedstawić jeden lub dwa ukończone w pełni funkcjonalne ) i przedstawić który projekt/projekty ile kosztowały by zachować stanowisko, zresztą nikt, kto w rządzie traktuje swoją pracę jako służbę dla Polski, polskich obywateli nie może myśleć że jest przyspawany do danego ministerstwa, mówiąc potocznie stołka i że jest niezastąpiony. Takie jest moje zdanie.
  ps.
  Co będzie dalej? Pożyjemy zobaczymy, czas pokaże.

 • 0001

  Jakie to nie były plany szumnie zapowiadane , dowód osobisty w formie elektronicznej , prawo jazdy , dowód rejestracyjny …były podane terminy, i ……i nic z tego nie wyszło. Ech….

  • mindla

   Wyszło, wyszło poszukaj aplikacji w Google Play zareczam że są …ale nie działają to takie beta testy. Inna sprawa że najpierw musi być zmienione prawo żeby prawo jazdy czy dowód osobisty w wersji elektronicznej był odpowiednikiem wersji plastikowej. Przy takim rządzie wprowadzenie ustawy to raptem tydzień może dwa. Ale trzeba chcieć a tu jest problem.

   • 0001

    Co wyszło? Używam aplikacji mObywatel w której to jest tylko aktywna tożsamość, która do niczego nie jest przydatna. Więc ponawiam pytanie…co wyszło?

    • mindla

     Działa Ci ten M obywatel? Bo ludzie piszą że w najnowszej wersji nie idzie się zalogować, sprawdź ale najpierw zaktualizuj. Co do ważności elektronicznej tożsamości to bez zmiany prawa to taki drogi gadżet nic więcej. Po prostu nie możesz się tym wylegitymować.

     • 0001

      Tak działa, właśnie się zalogowałem.

 • mindla

  Redaktorze wiadomo za co ta pani została odwołana. Widocznie nie czytasz między wierszami. Otóż wicepremier Gowin zaproponował jej wstąpienie do jego partii Porozumienie. Pani Strezynska odmówiła a była desygnowana do rządu z poparcia Gowina. Także wyleciała za to bo Gowin ma mieć dwa ministerstwa. Co do zachwytów na nią to zobaczcie jak działają a raczej nie działają aplikacje z google Play pisane w ministerstwie cyfryzacji. Tragedia a nie aplikacje a ktoś kasę przytulił. M obywatel e puap i inne to atrapy a nie programy. Z plusów to jej zasługą jest darmowy wciąż Aero2.

  • Patryk PowerUser

   Dokładnie tak jest i nie ma tego w artykule. A artykuł zapewne został popełniony z powodu podobnej treści na konkurencyjnych stronach.

 • tmaier

  szkoda, projekty projektami, jednak głosy chodziły, że Anna Streżyńska miała bajzel w finansach resortu i z samym kierownictwem sobie nie radziła

  • Donald

   ” projekty projektami, jednak głosy chodziły, że Anna Streżyńska miała bajzel w finansach ministerstwa i z samym kierownictwem sobie nie radziła. ” W pełni się z tym zgadzam.

 • Zdzisław Dyrman

  Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej obsadzić stołek lojalnym lecz niekompetentnym człowiekiem z własnego ugrupowania niż kompetentnym specjalistą ale z poza układów.

 • Bart Bart

  Z każdymi następnymi wyborami jest wybierana coraz to gorsza partia. Wniosek jest taki, że demokracja to nienajlepszy ustrój, na pewno nie dla Polaków.

  • Zdzisław Dyrman

   Jak może być dobry ustrój w którym głos Profesora z trzydziestoletnim stażem jest wart tyle samo co głos żula z pod sklepu monopolowego? W takim ustroju zawsze będzie wygrywał ten kto więcej naobiecuje.

   • NDIE

    #korwin

   • mindla

    Tak jest na całym cywilizowanym świecie i bardzo dobrze że tak jest. Jakby rządzili sami profesorowie co biedota nie miałaby co jeść. Nie wiesz tego że 1% najbogatszych ludzi na świecie ma więcej niż pozostałe 99%. Po co komuś kto ma 20 miliardów $ więcej pieniędzy. Był taki dokument 1% rządzi światem który pokazywał jak to wygląda.

    • To Jaws

     ja wolałbym jednak żeby to inteligentni ludzie podejmowali kluczowe dla mnie, mojego bezpieczeństwa i przyszłości decyzje, niż Mietek Żul-Obiecujący, to omami głupszą część społeczeństwa, dopcha się do władzy i będzie realizował swoje chore popędy i zachcianki.
     Demokracja to najgorszy z możliwych ustrojów politycznych, ale niestety nikt nie wymyślił lepszego.

     • pedro

      Chciałbym tylko zauważyć, o czym wszyscy zapominają, że inteligentny nie znaczy _mądry_ (!)

     • Miki Gry

      Demokracja mogłaby działać dobrze, gdyby głosujący też głosowali z głową, a nie na zasadzie

      -Halina pacz 500+ wprowadzom. Głosujemy na nich ! (błąd jest celowy)

      Również bym wolał, by to inteligentni ludzie byli u władzy, a nie taki jeden prawdopodobnie z problemami psychicznymi podcierający się Konstytucją RP, z zamiarami wprowadzenia systemu mono-partyjnego-koleżeńskiego