Oprogramowanie do zdalnej kontroli smartfona wgrane przez operatora

Kamil Lewicki Artykuły 2018-01-09

Kupując smartfon na raty u operatora musimy się teraz liczyć z tym, że będzie się on chciał w jakiś sposób zabezpieczyć. Od pewnego czasu słyszy się o blokadzie telefonu w przypadku niespłacania rat. Taką formę zabezpieczenia przed oszustami stosuje na razie dwóch operatorów komórkowych. A jeden z nich instaluje nawet specjalne oprogramowanie.

Klient zmuszony do instalacji aplikacji

Klient sieci Plus nabył do swojego abonamentu Samsunga Galaxy S7 w systemie ratalnym. Po rozmowie z konsultantem i obgadaniu wszystkich szczegółów paczka została do niego wysłana. Zdziwił się jednak, kiedy już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia musiał on zainstalować aplikację. Telefon reagował jedynie na przycisk wyłączania, a każdy restart kończył się ponownym komunikatem o wymaganym oprogramowaniu.

Zobacz też: Samsung Galaxy S8 jednak bez Dolby Atmos

Samsung Knox Mobile Enrollment jest aplikacją, która wymagała wszelkich uprawnień, co zaniepokoiło klienta.  Zdecydował się on na kontakt z operatorem, a także producentem smartfonu. Olaf Krynicki z Samsunga tak skomentował zaistniałą sytuację:

Zadaniem aplikacji „Info” jest odbieranie wysłanych od operatora przypomnień o zaległych płatnościach w przypadku urządzeń zakupionych w programie ratalnym. Operator oraz firma Samsung Electronics Polska nie mają dostępu do danych użytkownika. Operator natomiast może wysłać zdalne polecenie zablokowania dostępu do urządzenia, jeżeli klient przestanie spłacać raty (zachowana zostaje możliwość wykonywania połączeń alarmowych i do BOK operatora). Klient również ma możliwość odinstalowania aplikacji w momencie pełnej spłaty kwoty urządzenia. Jeżeli chodzi o samą aplikację, to nie ma ona wpływu na wydajność telefonu. Raz zainstalowana przechodzi w tryb uśpienia i jest aktywna w momencie odbierania informacji od operatora. Z tego rozwiązania korzysta jedynie tylko jeden operator – PLUS.

Klient otrzymał także odpowiedź od Arkadiusza Majewskiego z Polkomtelu:

Aplikacja INFO służy komunikacji z klientem, który dokonał zakupu na raty sprzętu firmy Samsung. Ani Plus jako operator, ani firma Samsung, czyli producent urządzenia, nie mamy dostępu do żadnych danych klienta. Jej funkcjonalność to tylko i wyłącznie wyświetlanie komunikatów dotyczących rat i ewentualne zablokowanie urządzenia w przypadku braku spłaty, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości dzwonienia na numery alarmowe oraz do działu windykacji naszej sieci w celu wyjaśnienia sytuacji. Po spłaceniu całości wartości zakupionego urządzenia klientowi nadawane jest uprawnienie do odinstalowania aplikacji. Użytkownik może wówczas ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana. (…) Konsultanci BOK Plusa wiedzą o aplikacji INFO i powinni udzielić prawidłowych wyjaśnień w tym zakresie. Sprawdzimy, czemu tak się nie stało, by wyeliminować tego typu błędy na przyszłość.

Widzimy zatem, że Knox Customization Agent chroni operatora przed niespłacaniem rat. W wypadku niewywiązania się z zapłaty, operator jest w stanie zablokować wykonywanie połączeń z wyjątkiem numerów alarmowych oraz BOK. Kiedy opłata zostanie uiszczona, smartfon będzie działać jak należy.

Uwaga na smartfonowe okazje

Drugim operatorem, który blokuje niespłacone smartfony w ramach abonamentu jest T-Mobile. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy nabywać telefon na przykład na jakimś portalu aukcyjnym. Często pojawiają się oferty, które cenowo nie mają sobie równych, a sprzęt jest nowy i oryginalnie ofoliowany. Sprzedający często podkreślają fakt, że urządzenie pochodzi od operatora, dlatego możemy być pewni jego autentyczności.

Zobacz też: Znikające rowery Google

W tym cały haczyk – mimo otrzymania wymarzonego smartfona w rewelacyjnej cenie, musimy mieć pewność, że osoba, od której go nabędziemy rzetelnie podejdzie do zobowiązania spłaty. Inaczej urządzenie posłuży nam jako drogi i zaawansowany technologicznie przycisk do papieru.

Aby się przed tym uchronić, należy zwrócić uwagę na pochodzenie smartfona (Plus oraz T-Mobile blokują urządzenia), a także na opinie o sprzedawcy. Drugą rzecz niestety trudno zweryfikować. Jeśli jednak widzimy, że sprzedawca ma dużo podobnych ofert (nowe smartfony od operatora na fakturę), to może nam się zapalić ostrzegawcza lampka.

źródło: Zaufana Trzecia Strona • Radosław Łojko

  Wszystko da się usunąć. Wystarczy wgrać CZYSTY ROM do telefonu z Plusa i już nie ma śmieci. Dodam, że wgranie czystego ROMu nie unieważnia gwarancji. Co do blokowania telefonu za nie spłacanie rat, to odblokowanie takiego telefonu dla mnie to 15 minut ;).

 • BlahFFF

  Cos w stylu „My EE” instalowanej na Samsungach w UK. Tam tez operator mogl zdalnie zablokowac telefon, np po wykryciu ze zostal z niego zdjety simlock poza operatorem. Bodajze angielski T-Mobile ma u siebie tez taka aplikacje. Roznica taka, ze one sa juz fabrycznie w sofcie a nie instaluja sie przy starcie i w przypadku tych 2 sieci wystarczylo po prostu wgrac czysty, niebrandowany soft i z tym byl spokoj.

 • mindla

  Smartfony z brandem sieci plus to istna tragedia a nie drogie telefony.Instalują tam masę śmieci np. tani prąd i wiele innych zupełnie zbędnych.Widziałem Samsung J3 2016 z Plusa nawet w przeglądarce Samsung Internet wpakowali aż 13 zakładek których nie można usunąć.Widziałem także telefon Samsung A5 2017 z sieci Orange. Nie do uwierzenia ale nie było tam żadnej aplikacji od operatora czysty system z nakładką Samsunga i tak powinno być a nie pakować śmieci jak plus.

 • mindla

  Akurat w pełni popieram blokadę telefonów które nie są spłacane.Swoje długi należy spłacać. Problem mogą stanowić telefony z drugiej ręki które nie zostały spłacone i nabywca o tym nie wiedział.Ale skoro połasił się na ciut tańszy telefon to jego problem.

  • Vulgario

   też uważam że zakup na raty zobowiązuje bezwzględnie do spłaty, inaczej to kradzież

 • Ole

  W komisach od 2 lat nie skupują telefonów z Plusa – temat znany a dziś rozdmuchany.

 • Karol Makowski

  Czy odblokowanie Bootloadera i zmiana systemu coś pomoże ?

  • krystian

   Operator może zablokować IMEI. Zgodnie z zapisem w umowie operator jest właścicielem urządzenia do momentu spłaty rat. Także tutaj bardziej pasuje nazwa Leasing niż system ratalny.

  • Vulgario

   tak, ale blokady na imei tak nie obejdziesz