Fuzja smartfona z laptopem to przyszłość? Razer pokazał działający projekt

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Razer to firma, która zaskoczyła obserwatorów wydaniem smartfona dla graczy. Razer Phone zbierał dość pozytywne opinie wśród recenzentów, którzy chwalili w szczególności ekran oraz głośniki stereo. To jednak nie koniec zaskoczeń od popularnego producenta.

Project Linda, czyli fuzja smartfona z laptopem

Na targach CES uwagę obserwatorów przykuł tzw. Project Linda. Razer przygotował dla odwiedzających działający prototyp urządzenia, które wygląda jak laptop, ale „korzysta” z włożonego smartfona w miejsce touchpada. W teorii dock na smartfon pełni podobne funkcje do Samsung Dex. Jednak w praktyce wygląda on i działa o wiele lepiej, a telefon dodatkowo służy jako touchpad.

Project Linda został pokazany w „opakowaniu” Razer Blade Stealth. Tak więc urządzenie jest niewielkich gabarytów. Ma ono pełną klawiaturę QWERTY dostosowaną do działania z Androidem. Dodatkowo jest ona podświetlana, co stanowi miły dodatek w wielu przenośnych komputerach producenta. Ekran urządzenia mierzy 13,3-cala, a jego rozdzielczość to QHD z częstotliwością odświeżania 120 Hz.

„Mózgiem” Project Linda jest oczywiście Razer Phone, w którym znajdziemy procesor Snapdragon 835 i aż 8 GB RAM. To wystarczające parametry, aby cieszyć się systemem operacyjnym na laptopie. Project Linda jest oszczędny, jeżeli chodzi o dostępne porty. Znajdziemy tu złącze 3,5 mm oraz port USB-C i USB-A. Podczas targów CES firma umożliwiła odwiedzającym zagrać w kilka gier na laptopie z podłączoną myszką.

No dobrze, jednak jak działa ta fuzja smartfona z laptopem? Należy po prostu włożyć Razer Phone w miejsce touchpada. Po wciśnięciu odpowiedniego guzika smartfon zostanie podłączony do wysuniętego złącza USB-C. Należy przy tym uważać, aby nie włożyć urządzenia odwrotnie. Jeżeli chcielibyśmy go wyjąć, trzeba nacisnąć ten sam przycisk. 

To nie pierwszy taki pomysł

Kilka miesięcy temu, w Internecie pojawił się patent od Apple, który wskazywał na podobne rozwiązanie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że patenty mają to do siebie, że pokazują interesujące funkcje i możliwości urządzeń, jakie mogą pojawić się w przyszłości. Część z nich oczywiście ląduje w koszu, a twórcy pomysłów nie zobaczą ich nigdy wdrożonych do „rzeczywistości”. Na załączonym obrazku widać jednak, że smartfon od firmy z Cupertino mógłby zostać wykorzystany jako touchpad w MacBooku.

Czy tak będą wyglądały laptopy przyszłości?

Zaprezentowany w temacie pomysł jest bardzo intrygujący i z pewnością zdobyłby oddane grono użytkowników, gdyby jakakolwiek spółka zdecydowałaby się wdrożyć go w życie. Myślę też, że jest to ciekawsze rozwiązanie od tego, co proponuje Samsung ze stacją Dex. W pomyśle Razera mamy bowiem do czynienia z gotowym ekranem, klawiaturą i portami. Do pełnej funkcjonalności jest zatem potrzebny jedynie smartfon. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla minimalistów, którzy oczekują od przenośnych urządzeń podstawowych funkcji, takich jak praca w edytorach tekstu, czy przeglądanie Internetu na większym ekranie.

Źródło: androidheadlines

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy