Jakiś czas temu informowałem Was o poważnej luce w nowoczesnych procesorach, z której skorzystać mogą cyberprzestępcy, by wykraść Wasze dane zgromadzone na urządzeniu. Artykuł na ten temat możecie przeczytać w tym miejscu. Dziś dwie ogromne firmy – ARM i Apple – podzieliły się ze swoimi klientami informacjami na temat bezpieczeństwa swoich produktów. Dla użytkowników rozwiązań jednego producenta mam dobrą informację, a dla osób korzystających z usług drugiego złą – zapraszam Was do zapoznania się z artykułem.

Wszystkie urządzenia Apple’a zagrożone

Dziś na łamach strony giganta z Cupertino pojawił się komentarz w sprawie udostępnionych jakiś czas temu informacji na temat ataku Meltdown i Spectre. Niestety nie mam dobrych wiadomości dla fanów urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem – wszystkie urządzenia działające pod kontrolą systemów iOS lub Mac OS są zagrożone atakiem. W oficjalnym oświadczeniu firma podaje, że w tej chwili nie ma żadnych dziur i eksploitów, które są w stanie zagrozić użytkownikom urządzeń Apple’a, oraz że zagrożenie zostało częściowo zniwelowane wraz z serią łatek systemu, które swoją premierą miały już dość dawno temu – mowa tu o aktualizacjach iOS 11.2, macOS 10.13.2 oraz tvOS 11.2.

Zobacz także: Zmiany w polskim prawie telekomunikacyjnym

Co więcej, użytkownicy poinformowani zostali, że jedyną możliwością dostępu do ich danych za pomocą luki Meltdown lub Spectre jest złośliwa aplikacja zainstalowana w pamięci wewnętrznej komputera lub smartfona, więc zalecane jest nieinstalowanie żadnych podejrzanych programów spoza zaufanych źródeł takich jak sklep AppStore. Z oficjalnym oświadczeniem giganta z Cupertino możecie zapoznać się w tym miejscu.

Właściciele urządzeń z procesorami ARM są prawdopodobnie bezpieczni

Kolejną firmą, która zdecydowała się skomentować wczorajsze informacje na temat ataku, jest ARM, czyli producent popularnych procesorów skierowanych głównie na rynek mobilny. Pomimo tego, że zazwyczaj są one tworzone dla urządzeń z niższej i średniej półki cenowej, to okazuje się, że są one bezpieczniejsze niż niejedne high-endowe rozwiązania – jak podaje producent, znakomita większość jego produktów nie jest podatna na atak Meltdown bądź Spectre. Co prawda w portfolio ARM znaleźć można kilka pozycji, które są zagrożone i są to następujące procesory:

  • Cortex-R7
  • Cortex-R8
  • Cortex-A8
  • Cortex-A9
  • Cortex-A15
  • Cortex-A17
  • Cortex-A57
  • Cortex-A72
  • Cortex-A73
  • Cortex-A75

Oznacza to, że telefony działające pod kontrolą procesorów takich jak Cortex A7 lub A55 są bezpieczne i niepodatne na atak. Pełny komentarz ARM na temat tej sprawy możecie przeczytać w tym miejscu. A jak ta sytuacja wygląda w przypadku Waszego urządzenia mobilnego? Czy jesteście zagrożeni możliwością ataku, czy może procesor, który znajduje się w Waszym smartfonie, nie posiada luki? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Apple, ARM

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.