ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Galeria] Oto Twoja Komórka – nieistniejące już czasopismo telekomunikacyjne

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Dawno temu, w czasach gdy dostęp do internetu mieli tylko wybrańcy media technologiczne nie opierały się tylko o portale internetowe. To właśnie wtedy w kioskach królowało najlepsze czasopismo zajmujące się rynkiem telekomunikacyjnym – Twoja Komórka. To właśnie dzięki TK zacząłem interesować się telefonami, posiadałem praktycznie wszystkie egzemplarze gazety. Niestety, magazyn znikł z kiosków w grudniu 2009 roku. Czytelnicy oskarżali o to zmiany na rynku i nowego naczelnego, pod wodzą którego jakość czasopisma miała znacząco spaść. Nie mam możliwości ocenienia tego, także pominę ten wątek. Podczas świątecznych porządków znalazłem egzemplarz Twojej Komórki ze stycznia 2007 roku, prawdopodobnie pierwszy jaki wpadł w moje ręce. Krótkie zapoznanie zapoznanie się ze znaleziskiem sprawiło, że postanowiłem podzielić się nim z czytelnikami.

Co w środku?

Musicie wybaczyć mi stan zeskanowanego egzemplarza. W każdym numerze pojawiało się kilka obszernych recenzji. Warto zerknąć na spis treści – zawsze znalazło się coś ciekawego. Aktualności to skrót premier z minionego miesiąca. Co ciekawe, na jednej ze stron pojawił się konkurs bliźniaczo podobny do naszych zagadek na Facebookowym fanpage’u. Jak widać kilka odpowiedzi już zaznaczyłem, możecie sami ocenić czy miałem rację.

Temat miesiąca

Dziś za taki tytuł można otrzymać parę niepochlebnych porównań, ale to były inne czasy. Nie istniały jeszcze memy z małpami, a za minutę rozmowy płaciłem 79 groszy. Mimo wszystko nie skorzystałem z porad, głównie z powodu mocno limitowanego łącza internetowego.

Prezentacje

W ten właśnie sposób informowano o świeżo zaprezentowanych telefonach. Czasopismo wydawane raz w miesiącu nie ma takich możliwości jak portal internetowy, dlatego forma nieco różni się od współczesnej.

Podsumowanie roku

Nie da się ukryć, że takie skróty bardzo przyjemnie się czyta. Wszystko podzielone na miesiące i dni, żadnych nieścisłości. Czego ciekawego można się dowiedzieć?

  • 2 marca zadebiutował Sony Ericsson k800 – telefon, który zrobił prawdziwą furorę swoim aparatem z lampą ksenonową. Korzystał z niego James Bond.
  • 8 maja Anna Streżyńska została prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej…
  • …a 13 lipca pomogła Tele2 w przeciwstawieniu się monopolowi TP

Z redakcją Twojej Komórki lepiej było nie zadzierać. W przeciwnym wypadku można było trafić na taką oto adnotację:

Ze wszystkich firm, które zaprosiliśmy do tworzenia kalendarium jedynie Heyah odmówiła współpracy.

Artykuł o QR kodach…

…w 2007 roku. QR kody nigdy tak naprawdę nie upowszechniły się. Widząc mozaikę na np. przystanku autobusowym wiemy, co trzeba zrobić, ale takie okazje są rzadkością. Standard ten tak naprawdę nie miał kiedy się rozwinąć. Gdy debiutował nie każdy dysponował telefonem z wbudowanym aparatem. Później aparaty upowszechniły się, ale większość nie miała autofocusa, a nawet jeśli to użytkownicy nie mieli bladego pojęcia o możliwości instalowania aplikacji. W końcu telefon był do rozmawiania. QR kody rozwinęły się dopiero po rewolucji smartfonów, ale to wydarzyło się zdecydowanie za późno.

„Sześć lat temu pisaliśmy” i cennik

Nie ukrywam, że seria „Sprzed dekady” swoją inspiracje bierze właśnie z TK. Na kolejnej stronie znajdował się cennik chyba wszystkich telefonów sprzedawanych u polskich operatorów. Cóż, za aktualizowanie co miesiąc takiej tabeli należy się ogromny szacunek.

Poradnik + statystyki

Na łamach Twojej Komórki pojawiały się różne poradniki – od prostych do takich, jak ten widoczne powyżej. Ich efekty były różne, kiedyś po poradniku z „tuningu” jakiegoś Sony Ericssona do redakcji napisał serwisant oskarżający autora o błąd, w wyniku którego wiele telefonów odmówiło posłuszeństwa.

Gry

Młodsi czytelnicy mogą zastanawiać się, gdzie są podane ceny opisywanych gier. Otóż ceny nie były potrzebne, bo na 99% wszystkie były po 11 zł. Głównie z tego powodu mnóstwo mobilnych graczy udawało się na strony pokroju chomikuj. Poza tym zawsze zastanawiała mnie oprawa graficzna przeglądu gier. Piękne, kolorowe tła, które opisywały prostą grę 2D rodem z NES-a. Szczególnie widać to w przypadku Sezonu na Misia. Warto zwrócić uwagę na grę Torpedo – wydało ją studio Rovio Mobile. Tak, to samo, które dziś odpowiada za Angry Birds.

Recenzje

Zawsze kilka urządzeń i zawsze z różnych półek cenowych. To jednocześnie pokazuje różnorodność na rynku w tamtym czasie. W jednym wydaniu przetestowano prosty telefon, prosty, jednak trochę zaawansowany, PDA i dziwaka rozsuwanego na bok.

Zestawienie odtwarzaczy MP4

Choć młodszym czytelnikom może się to wydać dziwne, to jeszcze 10 lat temu odtwarzacze MP4 cieszyły się dużą popularnością. Nie wiem czemu, skoro wszyscy kupowali te najtańsze, które oferowały znacznie gorszą jakość dźwięku niż telefony. Ponad to najtańsze odtwarzacze wymagały konwertowania wideo przed wrzuceniem go do pamięci (jakby oglądanie filmów na takich ekranikach miało sens) i wszyscy na tym polegali. No ale i tak każdy wiedział, że MP4 jest lepsze od MP3. W swoim czasie sprzedawcy na Allegro chińskie odtwarzacze MP4 z dotykowymi wyświetlaczami sprzedawali jako MP5, ale biznesu nie zrobili, czas tych odtwarzaczy bezpowrotnie minął. Odtwarzacze widoczne na powyższym zestawieniu były w Polsce praktycznie niespotykane – u nas królowały produkty od firm takich jak Manta.

„Spytało Mnie Społeczeństwo”

W swoim czasie było to jedyne miejsce, w którym można było szukać rozwiązania swojego problemu w telefonem. Naczelny czasopisma cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Wiem, bo sam 2 wysłałem. Co ważne nie kosztowało to przesadnie dużo, jedynie 1,22 zł przy starej stawce podatku VAT. Z początku dużym ograniczeniem była długość wiadomości – 160 znaków. Czytelnicy proponowali uruchomienie możliwości wysyłania wiadomości MMS, co spotkało się z niezadowoleniem naczelnego. Uważał on, że nazwa „Spytało Mnie Społeczeństwo” pochodzi od skrótu SMS, musiałby zmienić ją na „Męczyło Mnie Społeczeństwo. Ostatecznie uległ namowom, lecz nie zmienił nazwy.

Warto również wspomnieć o nieobecnej tutaj rubryce „Jak kura pazurem”. Trafiały tam pytania, które z powodu błędu, żartu lub bezsensowności nie mogły doczekać się odpowiedzi. Zapamiętałem 2 z nich:

Co to jest fioletowy baran bieli?

Ile kosztuje Nokia?

W pierwszym przypadku prawdopodobnie ktoś nie zauważył złej podpowiedzi słownika T9.

Gadżeciarnia

Małe zbiorowisko przeróżnych gadżetów w przeróżnych cenach. W swoim czasie, gdy nie było Aliexpress takie zestawiania były naprawdę ciekawe.

Zobacz też: [Galeria] Sprzętowa wycieczka z gazetką Media Markt z 2000 r.

To już niestety koniec

Pominąłem jedynie strony z reklamami (było ich trochę), ogłoszenia i ostatnią stronę z informacjami o wydawcy. Po co zamieściłem tutaj skany prawie całego wydania? Otóż odkąd Twoja Komórka znikła z kiosków, znikły jakiekolwiek ślady po niej. Jeszcze do niedawna działała strona internetowa, strona z bazą telefonów komórkowych, dziś wita nas oferta sprzedaży domeny. Być może ten tekst sprawi, że to Twojej Komórce pozostanie jakiś ślad w internecie.

Sprawdź najnowsze wpisy