Pełna wersja Civilization 6 na iPada! Podzieli losy „Hirołsa” 3?

3 minuty czytania
Komentarze

Civilization 6 to świetna gra

Premiera Civilization 6 odbyła się 21 października na PC a następnie na komputerach MAC. Sam stałem się szczęśliwym posiadaczem tej gry na Steamie. Przyznam, że jest to najlepsza odsłona serii! Grafika, grywalność i mechanika stoją na najwyższym poziomie. Z drugiej strony jej cena była nieco zawyżona, ponieważ wynosiła około 200 zł. Jednak nie o tym będzie ten wpis. Civilization 6 ma dość spore wymagania techniczne, o których możecie przeczytać chociażby na Steam. Jakież zdziwienie na mojej twarzy wywołała informacja, że tytuł właśnie zadebiutował na iPadach!

Cywilizacja na iPadach

Premiera gry odbyła się wczoraj. Aplikacja „waży” 3,14 GB i dostępna jest w App Store. Co ciekawe, użytkownicy mogą ją pobrać za darmo i wypróbować 60 tur. Niestety dalsza rozgrywka jest możliwa jedynie po uiszczeniu opłaty za tytuł. Ta oczywiście nie jest mała, bo wynosi aż $60! Jednak w promocji do 4 stycznia, pełną wersję można kupić za połowę ceny.

Gra działa na urządzeniach z iOS w wersji 11 lub późniejszej. Pełna lista obsługiwanych tabletów dostępna jest na App Store. Warto dodać, że jedyny tryb multiplayer, jaki póki co został zawarty w grze to LAN.

Mam bardzo mieszane uczucia co do gry na iPada. Z jednej strony to świetnie, że pełna wersja tytułu znanego z komputerów znalazła się na tablecie. Civilization 6 aż prosiło się o wydanie na urządzenia mobilne. Nie spodziewałbym się jednak, że zobaczymy je w pełnej wersji. Z drugiej strony wydawca, czyli firma Aspyr Media to zły prognostyk. Dlaczego?

Spółka boryka się z aktualizowaniem wersji na MACa. Nie dość, że idzie jej to opornie, to wciąż nie udostępniono możliwości grania cross-platform między PC a MACiem. Przypomnę, że taką możliwość obiecano w ciągu 60 dni od premiery tytułu. Minął ponad rok, a Aspyr tłumaczy się problemami, ciągłymi pracami nad aktualizacjami i przesuwa terminy. Bardzo „niefajne”.

W związku z powyższym mam obawy co do losów, jakie może podzielić Civilization 6 na iPada. Czy będzie ono aktualizowana i należycie wspierana? Czas pokaże.

Heroes of Might and Magic 3

Dwa lata temu na urządzenia mobilne trafiła pełna wersja nieco starszej gry – Heroes of Might and Magic 3. Heroes III na Androida to dokładnie to samo co możemy spotkać w oryginalnej wersji. Gra nie została w żaden sposób okrojona, a grafikę dopasowano do wyższych rozdzielczości dzięki czemu wygląda ona całkiem okazale. Bolączką graczy były jednak kilkukrotne kliknięcia, aby wykonać jedną akcję. Minusem z pewnością jest też brak jakichkolwiek dodatków. Wersja na platformy mobilne bowiem jest jedynie podstawową, czyli bardzo ubogą. Kosztuje ona w tej chwili 52,19 zł i ma średnią ocen na poziomie 3,7. Przykry jest fakt, że ostatnia aktualizacja pojawiła się w grze 21 września 2015 roku. Deweloper bardzo szybko przestał ją wspierać.

Okrojone wersje gier

Civilization 6 i Heroes of Might and Magic 3 to świetne przykłady na to, że na urządzeniach mobilnych mogą pojawiać się pełne, a nie okrojone wersje gier. Z takimi przypadkami mamy do czynienia na co dzień. W Google Play bez problemu znajdziemy The Sims, GTA, Mortal Kombat, czy nawet różne odmiany Cim City. Co z tego, skoro każda z tych gier to marna kopia oryginału, która zawiera śmieszne rozwiązania dostosowane do urządzeń mobilnych.

Mam nadzieję, że takich gier jak Civilization 6 i Heroes of Might and Magic 3 będzie na tablety więcej. Z drugiej strony trzymam również kciuki, aby deweloperzy wspierali takie tytuły bardzo długo, a nie porzucali je po dwóch miesiącach od premiery.

Źródło: app store, google play, własne

Motyw