ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Lubisz ułatwiać sobie życie? Oto aplikacje, które musisz mieć na smartfonie

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Współczesne społeczeństwo dąży do coraz prostszych rozwiązań. Każdy z nas chce żyć wygodnie, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Za sprawą nowoczesnych technologii staje się to coraz łatwiejsze, bowiem już teraz smartfon może być jedną z nielicznych rzeczy, które będziesz zabierać ze sobą z domu.

W dzisiejszym tekście przybliżę Wam jak za pomocą poszczególnych aplikacji wykonać poniższe czynności:

 • zapłacić za zakupy
 • kupić przeróżne bilety
 • zarezerwować hotel
 • wypłacić pieniądze z bankomatu
 • wylegitymować się (w niedalekiej przyszłości)

Żeby korzystać z wyżej wymienionych dobrodziejstw, jedyne czego potrzebujemy to smartfon z obsługą technologii NFC. Niezbędny jest on wyłącznie do płatności zbliżeniowych, ponieważ wszystkie inne czynności można wykonać na dowolnym urządzeniu tego typu.

Chcesz coś kupić, ale zapomniałeś portfela? Z pomocą przychodzi Android Pay

Karty kredytowe i debetowe towarzyszą nam już od wielu lat. Przez ten czas zdążyły wyrobić sobie sporą renomę i są chętnie wykorzystywane przez miliony osób na całym świecie. Niestety płatności telefonem to dla wielu nadal nowość, która nijak ma się do popularności „plastików”. Ponad rok temu Google zrewolucjonizowało rynek płatności zbliżeniowych w naszym kraju. Wszystko za sprawą uruchomienia w Polsce aplikacji Android Pay, która pozwala płacić za zakupy używając wyłącznie smartfona z NFC.

Aby zapłacić telefonem wystarczy pobrać aplikacje Android Pay. Później należy podpiąć do swojego konta kartę z banku, który bierze udział w akcji. By sfinalizować zakup wystarczy przyłożyć wybudzone urządzenie do czytnika zbliżeniowego w sklepie i gotowe – zapłacone. Używam na co dzień i praktycznie zapomniałem, czym jest portfel.

Niektóre banki (na przykład PKO BP) oferuje autorskie rozwiązanie płatności mobilnych – w tym wypadku potrzebujemy aplikacji IKO.

Długie kolejki po bilety? SkyCash ma na to radę

Nikt nie lubi marnować swojego cennego czasu na stanie w kolejkach. Od kilku lat nie jest to już konieczne, ponieważ istnieje SkyCash. Aplikacja pozwala m.in. na zakup biletów do kina oraz na komunikacje miejską z poziomu smartfona. Wystarczy podpiąć swoją kartę płatniczą w programie lub przelać do niego wybraną sumę pieniędzy, które będą ściągane w ramach rozliczenia za poszczególne zakupy. Cała filozofia sprowadza się jedynie do wyboru filmu/pociągu i kilku kliknięć. Po wszystkim generowany jest wirtualny bilet w postaci kodu QR, który należy pokazać kontrolerom.

Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy aplikacja uratowała mnie przed mandatem. Osobiście wyznaje zasadę spiesz się powoli, co skutkuje, że zwykle wsiadam do pociągu na ostatnią chwile. Nie wspominam już o staniu w kolejce na co zwykle nie mam czasu, bo pociąg lada chwila rusza. Wtedy wyjmuje telefon i w ciągu minuty mam potrzebny bilet.

Jedną z usług SkyCash jest mobiParking, który w wielu miastach umożliwia parkowanie bez kupowania „bilecika”. Wystarczy przykleić na przedniej szybie stosowną informację i kontrolerzy będą wiedzieć, że płatności odbywają się w sposób mobilny. To my ustalamy, jak długo chcemy parkować.

Wyruszasz na wyprawę i szukasz zakwaterowania? Znajdź lokum z aplikacją Booking.com

Są podróże małe i duże. O ile te duże zwykle planuje się z wyprzedzeniem, tak te mniejsze czasami bywają spontaniczne. W obu tych przypadkach najlepiej sprawdza się aplikacja Booking.com, która pozwala zarezerwować hotel w kilku prostych krokach. Program posiada wiele filtrów, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie (i zasobności swojego portfela) miejsce. Z ogromnej listy ofert wystarczy wybrać interesujący nas obiekt, a przez resztę kroków poprowadzi nas aplikacja. Każdą rezerwacje można wygodnie opłacić z góry, co oszczędza wiele czasu.

Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty? To możliwe!

Tutaj pomocny jest BLIK, który sam w sobie nie jest aplikacją. Jednak wiele banków zintegrowało swoją aplikacje z opisywaną usługą , dzięki czemu jesteśmy w stanie wypłacić potrzebną nam kwotę bez karty. Oto lista współpracowników przedsięwzięcia:

 • Alior Bank
 • mBank
 • Bank Millenium
 • Bank Zachodni WBK
 • ING Bank Śląski
 • PKO Bank Polski
 • Orange Finanse
 • Getin Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Jeśli posiadasz konto w jednym z powyższych banków, to wystarczy że uruchomisz jego aplikacje i z menu wybierzesz BLIKa. Następnie na ekranie bankomatu zaznacz opcję „Wypłata BLIK” i przepisz kod z aplikacji. Reszta odbywa się już w identyczny sposób jak przy użyciu karty. Niestety nadal stosunkowo mało bankomatów obsługuje to rozwiązanie, więc czasami usługa może okazać się bezużyteczna. Niektóre sklepy umożliwiają również płatność kodem BLIK.

Po co komu dowód? Już niedługo wylegitymujesz się smartfonem

Ministerstwo Cyfryzacji zasługuje na ogromną pochwałę za rozwijanie mObywatela, o którym pisaliśmy już wcześniej. Aplikacja docelowo pozwoli na wylegitymowanie się poprzez okazanie wirtualnego dowodu osobistego. Obecnie program jest w fazie testów i nie ma jeszcze mocy prawnej, aczkolwiek w przyszłości ma się to zmienić. Kiedy plastikowy dowód oficjalnie odejdzie do lamusa i program na dobre wejdzie w życie, to na pewno was o tym poinformujemy


Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne, czego doskonale dowodzą powyższe przykłady. Żyjemy w czasach wspaniałych innowacji, które ułatwiają życie, ale też rozleniwiają. Wszystkich powyższych aplikacji używam na co dzień (może prócz Booking.com) i nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich. Oszczędzam dzięki temu sporo czasu i irytacji. Osobiście jestem jak najbardziej za rozwojem mobilnych rozwiązań i nie mogę się doczekać, co w tej kwestii przyniesie przyszłość.

A Ty z których powyższych aplikacji korzystasz?

Sprawdź najnowsze wpisy