Wielkie zmiany w Google Play – czy to koniec przestarzałych aplikacji?

mm Michał Derej Artykuły 2017-12-20

Sklep Google Play jest miejscem, gdzie użytkownicy systemu Android znaleźć mogą miliony użytecznych aplikacji, lecz – o czym zapewne sami doskonale wiecie – to, że dany program znajduje się w oficjalnym sklepie Google’a nie mówi nic o jego przydatności, wyglądzie czy sposobie działania. Niestety, spora część aplikacji z Google Play jest przestarzała lub po prostu nie działa. Na szczęście gigant z Mountain View stara się zaradzić temu problemowi wraz z najnowszą aktualizacją zasad dla deweloperów aplikacji. Co dokładnie się zmieni?

Konieczność aktualizowania API do najnowszej wersji

Podczas tworzenia swojej aplikacji dla systemu Android każdy deweloper zdecydować musi o API swojego programu, czyli w wielkim skrócie o wersji systemu, pod którą optymalizowany jest kod. Warto pamiętać, że rozróżniamy dwa typy API, minimalne, które wpływa na minimalne wymogi systemu, które telefon musi spełnić, by być w stanie uruchomić daną aplikację (nowe zmiany nie wpływają na ten typ) oraz tzw. „target API”, czyli API optymalne dla danej wersji Androida. Począwszy od sierpnia 2018 roku, każdy deweloper programów zobowiązany będzie do aktualizowania API swoich aplikacji do wersji nie starszej niż jedna za najnowszą odsłoną systemu. Zmiana ta jest bardzo ważna dla wszystkich użytkowników, ponieważ niesie ogromną ilość zalet. Przede wszystkim my, jako użytkownicy Androida, będziemy mogli być pewni o kompatybilności programów z naszym urządzeniem. Zmiany te zmuszą również deweloperów do implementacji funkcji (np. oszczędzania energii), które wprowadzone zostały wraz z nową wersją systemu. Wszyscy programiści, którzy do daty wprowadzenia zmian wydali chociaż jedną aktualizację, będą zmuszeni do przeprogramowania swoich produktów do listopada 2018 roku. Nowe warunki nie będą dotyczyć przestarzałych, porzuconych przez twórców aplikacji. Warto wspomnieć o tym, że przyszłe odsłony Androida będą blokować programy, które będą posiadały przestarzałe API, ze względów bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Wsparcie dla 64-bitowego kodu

Kolejną zmianą, którą planuje Google, jest konieczność wydawania 64-bitowych odsłon aplikacji przez programistów. Aktualizacja ta spowodowana jest faktem, że rozwiązanie to jest po prostu bardziej przyszłościowe. Warto wspomnieć, że sklep sam będzie wykrywał, którą wersję lepiej zainstalować na smartfonie użytkownika, więc nie jest konieczne wydawanie drugiej wersji danego programu, choć jest to oczywiście możliwe. Zmiany te wejdą w życie dopiero w sierpniu 2019 roku.

Zobacz także: Ten androidowy wirus może zepsuć Twój telefon!

Bezpieczeństwo aplikacji

Ostatnią zmianą, o której do tej pory wspomniał gigant z Mountain View, jest nowy sposób zabezpieczania aplikacji udostępnianych w sklepie Google Play. Już wkrótce oficjalny androidowy sklep z aplikacjami zacznie wstrzykiwać kod metadata do plików .apk w celu zwiększenia bezpieczeństwa – dzięki tej zmianie system Android będzie mógł zweryfikować autentyczność instalowanych programów. Cały proces będzie w pełni automatyczny, więc deweloperzy nie będą musieli się niczym martwić. Jedyną zmianą, którą zauważą, będzie nieco zwiększony limit rozmiaru aplikacji, tak, by wszystkie nowości mogły się w nich spokojnie zmieścić.

Źródło: Google • 0001

  Dlaczego aż w sierpniu 2019. Nie mogło by wejść od stycznia. Rok na wprowadzenie zmian myślę, że jest to wystarczająco długi czas.

  • Michał Derej

   Google musi dać deweloperom czas na wprowadzenie zmian, często przepisanie wielu linii kodu.

   • 0001

    Rozumiem. Ale czy ROK to mało czasu? Chyba nie. Pozdrawiam 🙂

 • pepe72

  Mam rozumieć, że nagle się okaże, że na starszych urządzeniach (bez aktualizacji) apki przestaną działać?

  • Michał

   Niestety masz rację.

  • Łukasz Maśko

   Nie tyle przestaną, co nie będziesz mógł ich zaktualizować. Mnie to osobiście martwi. Nie widzę sensu w kupowaniu telefonu z najnowszą wersją Androida wyłącznie dlatego, że tak chce Google. Mam Note 3 z Lolipopem i jakoś mi to nie przeszkadza, że jestem wiele wersji w tyle. Nie byłoby problemu, gdyby producenci telefonów dłużej dbali o swoje produkty i wydawali aktualizacje systemu.

   • pepe72

    Problem się dopiero zrobi jak przeinstalujesz starszy system. Bo wtedy apki ze sklepu nie będą się instalować. Mam tablet Asusa. Niestety upgrade do 5 rozwala tablet więc mam 4.4. Jak na moje potrzeby mam prawie wszystko ale jak mi wytną apki ze sklepu trzeba będzie kombinować ;(

 • Warto powiedzieć, że to niewiele da, bo nie dotyczy to wszelkich aplikacji, które nie są aktualizowane. A nieaktualizowane nie znaczy wcale przestarzałe. Może jakieś narzędzie po prostu dobrze działa i nie ma sensu go aktualizować, bo jest kompletne, więc ów aplikacja zostanie na zawsze na starym API. Ów zmiana dotyczyć będzie wyłącznie nowych apek oraz aktualizacji dotychczasowych, które zostaną wydane po wprowadzonych zmianach. By zaktualizować wówczas aplikację trzeba będzie targetować aktualizację na API >= 25. Fajny krok zasadniczo, ale jak mówiłem, sprawdzany jedynie przy aktualizacjach.

 • stark2991

  No ciekawe czy coś to da

 • Linkyop

  Nareszcie…