ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung Galaxy SIV – nowe funkcje, nowe możliwości

Autor: Cezary Zapała Kategoria: Artykuły

Zaledwie godzinę temu na bieżąco informowaliśmy Was na portalu o wszystkich nowościach związanych ze specyfikacją techniczną najnowszego urządzenia od Samsunga. Jak mogliśmy się spodziewać nowe dziecko koreańskiego producenta doczekało się nie tylko świetnej specyfikacji technicznej (w której cyferki i symbole robią duże wrażenie), ale i również nowych, ciekawych rozwiązań związanych z oprogramowaniem. Temat designu pominę, gdyż jest to kwestia indywidualna.

Pierwszą zmianą jaką możemy zaobserwować już po jednosekundowym spojrzeniu na interfejs jest nowa wersja nakładki – Nature UX 2.0. Różnice w niej są dość subtelne, ale miłe dla oka. Pasek powiadomień nie jest już ciemnoszarą belką, która wyraźnie odznaczała się na tapecie. Teraz mamy wszelkie wskaźniki umiejscowione na tle tapety. Dopiero po przesunięciu palcem po pasku, uzyskujemy dostęp do jego pełnej funkcjonalności. Zmienia on wtedy swój kolor na standardową ciemną barwę. Na prezentacji mogliśmy również zaobserwować nowe wersje widżetów, które mają przyjemniejszy i ciekawszy wygląd. Miałem też wrażenie, że są lekko wzorowane na pracach grafików z HTC. Obok nakładki warto wspomnieć, że smartfon debiutuje wraz z Androidem Jelly Bean 4.2.2.

Oprogramowanie zyskało jednak ogromną liczbę dodatkowych funkcjonalności, których użyteczność raz jest zaskakująco duża, a raz marginalna (i niestety nie ukrywajmy – z najciekawszej na razie nie skorzystamy raczej w naszym kraju). Wszystkie zmiany możemy podzielić na dwie grupy: ogólne i związane z aparatem. Postaram się je opisać alfabetycznie.

Do pierwszej (liczniejszej) grupy zaliczymy funkcję Adapt Display i Sound. Za ich pomocą smartfon dobierze odpowiednie ustawienia ekranu i dźwięku, aby były one dostosowane do aktualnych warunków, w jakich się znajdujemy. Wyciągamy smartfon na ulicy w pełnym słońcu? Żaden problem, chwila i możemy cieszyć się wyraźnym obrazem. Przebywamy w zatłoczonym autobusie? Chwila i każdy będzie mógł wyraźnie usłyszeć naszą ulubioną muzykę (;-)). Dalej mamy Air Gesture. Umożliwia nam ona obsługę urządzenia za pomocą określonych gestów, bez dotykania ekranu. Ekran wychwyci dany gest i odpowiednio zareaguje na nasz ruch. Następnie Samsung zaprezentował Air View – funkcję, która zadebiutowała już w Galaxy Note II. Tutaj mamy jednak do czynienia z jej nowszą wersją. Umożliwia nam ona podgląd wybranych elementów, które wskażemy palcem bez dotykania ekranu. Obie opcje są na pewno ciekawymi kąskami dla estetów, którzy boją się ubrudzić nieskazitelnie czysty ekran brudnymi „paluchami”. Następnie mamy Group Play. Pozwala ona na współdzielenie multimediów bezprzewodowo między smartfonami. Nie musimy się zatem łączyć za pomocą sieci Wi-Fi lub korzystać z innych środków łączności. Optical Reader jest zaś niewielkim programem, który odczyta podsuwane przez nas kody QR, wizytówki i teksty. Nie zabrakło również pakietu funkcji zaczynających się od literki „S”. I tak mamy:

  • S Health, który za pomocą wbudowanych czujników (barometr, czujnik wilgotności i termometr) będzie monitorować nasz stan zdrowia, warunki zewnętrzne i zbierać inne dane, które mogą mieć wpływ na naszą kondycję. Dodatkowo nie zabraknie aplikacji, które doradzą nam wybór odpowiedniej diety, sprawdzą jakość naszego snu czy wspomną o treningu.
  • S Translator – jedna z najciekawszych zaprezentowanych funkcji na tym wydarzeniu. Jest to tłumacz w czasie rzeczywistym, który podobnie jak S Voice potrafi zmienić mowę na tekst, ale dodatkowo posiada on teraz funkcję zamiany tekstu na mowę. Użyteczny w trakcie podróży.
  • S Voice Drive – ułatwienie dla kierowców. Jeżeli w trakcie prowadzenia samochodu dostaniemy SMS-a, wystarczy poprosić o jego przeczytanie, usunięcie lub zamknięcie, a odpowiedni moduł się tym zajmie.

Kolejnym dodatkiem jest Share Music – dość niewielka opcja, która umożliwi nam odtwarzanie muzyki jednocześnie na kilka urządzeniach. Nie zabrakło również ciekawostek, o których już mieliśmy się okazję dowiedzieć z licznych przecieków. Mam oczywiście na myśli Smart Pause i Smart Scroll. Dla przypomnienia pierwsza funkcja śledzi nasz wzrok. Dzięki temu w momencie odwrócenia oczu od ekranu, kiedy oglądamy film, zostanie on zapauzowany. Smart Scroll zaś umożliwi nam płynne czytanie tekstu na smartfonie, tak że nie będziemy musieli używać rąk, by przewijać go dalej. Na koniec zaś warto wspomnieć o WatchON, który wykorzysta wbudowany w Galaxy SIV port IR i pozwoli nam obsługiwać telewizory czy zestawy kina domowego.

Druga zaś grupa nowości związana jest z funkcjami fotograficznymi. Samsung przygotował zestaw takich opcji jak: Drama Shot, pozwalająca wykonywać dynamiczne zdjęcia, które zostaną wygenerowane z krótkich materiałów wideo (będą one zapętlone); Dual Camera (wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie wideo za pomocą dwóch kamer jednocześnie) i Dual Video (przeprowadzenie wideokonferencji z kilkoma osobami naraz). Dodatkowo użytkownicy, którzy zakupią Galaxy S IV otrzymają Sound&Shot, która pozwoli na dodawanie notatek głosowych do zdjęć i Story Album, czyli coś co można opisać jako multimedialny pamiętnik, który zapamięta aktywność z serwisów społecznościowych, zdjęcia, wideo, notatki i inne materiały, które uszereguje na linii czasu.

Co sądzicie o takim zestawie funkcji i ułatwień, jakie przygotował Samsung wraz z premierą nowego flagowego modelu? Czy będą one stać za sukcesem Galaxy SIV, i czy uważacie, że przydałyby się Wam one na co dzień?

Sprawdź najnowsze wpisy