Nowości od Ministerstwa Cyfryzacji – historia pojazdu sprowadzonego i inne

Adrian Celej Artykuły 2017-12-17

Wielu z nas miało styczność z portalem Historia Pojazdu. Dzięki niemu można za darmo, w prosty sposób poznać skróconą historię dowolnego, zarejestrowanego w Polsce auta. Portal od dawna cieszy się sporą popularnością, być może dzięki temu został wzbogacony o nową, ważną funkcjonalność.

Historia pojazdu przed sprowadzeniem

W Polsce bardzo łatwo natknąć się na oferty sprzedaży aut sprowadzonych z zagranicy. Poza małym przebiegiem dość dobrym stanem technicznym i atrakcyjną ceną mają pewną ważną cechę – niewiele wiadomo na temat ich historii. Owszem, możliwe jest skorzystanie z usług portali, które za pewną opłatą przeszukają dla nas zagraniczne bazy danych, jednak po obejrzeniu kilkunastu aut taka zabawa może nas dość drogo kosztować. Poza tym z takich danych często niewiele wynika. Od dziś możemy zapomnieć o tym problemie – Ministerstwo Cyfryzacji rozbudowało portal Historia Pojazdu o możliwość sprawdzenia historii auta w zagranicznych bazach danych. Dzięki temu możemy otrzymać dostęp do podstawowych informacji na temat historii naszego samochodu. Wymienić można informacje o wypadkach czy wykorzystywaniu auta jako taksówka. Nadal nie ma informacji na temat ilości wcześniejszych właścicieli i ewentualnej rejestracji na firmę. System uwzględnia dane z różnych państw europejskich (np. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch i Szwecji, a także z USA i Kanady. Na liście brakuje Niemiec, ale to ma się wkrótce zmienić.

A co z samochodami, których nie ma w bazie CEPiK?

Opisane wyżej rozwiązanie ma pewną wadę – portal Historia Pojazdu wymaga podania polskiego numeru rejestracyjnego, nie wyszukuje on samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce. To się jednak zmieni od stycznia 2018 roku, będzie nam potrzebny jedynie profil zaufany.

mWeryfikator

W październiku Łukasz opisywał aplikację mObywatel. Od teraz możliwości tej usługi zostały rozszerzone aplikacją mWeryfikator. Jest ona kierowana dla przedsiębiorców, którzy mają wątpliwości co do prezentowanych przez klienta danych. Dzięki niej możliwe będzie zweryfikowanie tych danych, mamy również pewność, że zostały one pobrane z oficjalnej bazy danych. Zaraz po wyświetleniu danych są one usuwane z urządzenia, co zapewnia bezpieczeństwo. Aplikacja powstała przy współpracy z NASK i COI, pobierzecie ją ze sklepu Play.

Płatności on-line

Na platformie ePUAP została uruchomiona możliwość zapłaty on-line za akt stanu cywilnego. Aby to zrobić należy skorzystać ze strony obywatel.gov.pl i potwierdzić tożsamość profilem zaufanym.

Dziękujemy za Wasze wsparcie

Ministerstwo Cyfryzacji jest niewielkie i ze względu na to przez niektórych uważane jest za mało istotne. Mimo to, konsekwentnie realizuje swoje plany, czego efekty właśnie obserwujemy. Ogromny postęp w budowaniu nowoczesnej, cyfrowej Polski możemy zawdzięczać Annie Streżyńskiej, która kieruje tym resortem. Nie tak dawno jej pozycja jako Ministra Cyfryzacji jak i istnienie samego ministerstwa było zagrożone, dlatego włączyliśmy się w akcję #CyfrowePoparcie.

Dziękujemy za Wasze poparcie akcji – jesteśmy pewni, że miało ono ogromny wpływ przy podejmowaniu decyzji o kształcie rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. • Romek

  Niby działa, ale gdy chciałem sprawdzić dane swojego samochodu z czasów jego pobytu za granicą (sprowadzony 2 lata temu z Francji), wyświetlił się komunikat: „Nie znaleziono pojazdu w zewnętrznej bazie danych”. Formularz potwierdza tylko, że samochód ma aktualny krajowy przegląd i ubezpieczenie.

  • Adrian Celej

   Sprawdziłem 2 samochody, oba sprowadzone z Holandii. Mój znalazło bez problemu, tego drugiego już nie. Być może jeszcze to naprawią.

 • stark2991

  Idea fajna, byle wykonanie było równie udane. Bo jak zobaczyłem ten Cepik to zwątpiłem. Przecież tam się da sprawdzić tylko własne auto, mało kto przez telefon poda obcej osobie numery tablic, VIN i jeszcze datę rejestracji. No ale to jest polska – dublowanie informacji jest tu na porządku dziennym . Przecież do identyfikacji konkretnego egzemplarza jaki wyjechał z fabryki wystarczy sam VIN.

 • GLOCK

  min. cyfryzacji to chyba jedyne ministerstwo ktore swymi dzialaniami nie wzbudza kontrowersji a wrecz przeciwnie.

  • mindla

   Co ci nie pasuje w polskim rządzie. Może to że łapie i zamyka lapowkarzy i złodziei w tym sędziów. Czy to że dał po 500 złotych na dzieci.

   • Adrian Celej

    Nie chcę mieszać się w politykę (to nie jest odpowiednie miejsce, nie chcę też być kojarzony z określonymi poglądami), ale Ministerstwo Cyfryzacji po prostu robi swoje. Robi bardzo dużo, bez zbędnych kłótni i nie można o tych działaniach powiedzieć złego słowa.

   • Tomek T

    Nie wiem ile masz lat, ale rząd nic nie DAŁ na dzieci. Dlaczego? Dlatego, że państwo nie ma swoich pieniędzy, które może rozdawać, jest kasa z podatków, która brana jest od Ciebie lub Twoich rodziców i przekazywana na kampanię wyborczą w postaci programu 500+. Obejrzyj wiadomości na tvp1, nie ma dnia żeby nie straszyli ludzi, że „PiS jest świetne, a jak zagłosujecie, to będzie bieda i zabiorą wam 500+, bo dopóki my jesteśmy, to je macie”. Program ten jest polisą dla obecnego rządku, a nie wprowadzaniem jakiegokolwiek socjalu. Co do łapania złodziei itd. to w dużej mierze akcje popisowe, żeby mieć się czym chwalić i dowalać poprzedniej „koalicji PO-PSL”. W żadnym stopniu nie popieram ani jednej ani drugiej strony, po prostu szkoda, że niewiele ludzi rozumie mechanizmy, którymi działają politycy.

 • daszek

  Kolejna do niczego nie potrzebna aplikacja.

  • Adrian Celej

   To się jeszcze okaże

  • mindla

   Zależy komu, jeśli ktoś nic nie robi siedząc przed tv czy na FB to jest niepotrzebna. Dla ludzi ambitnych będzie bardzo pomocna. Tak samo dla ludzi z branży.

   • daszek

    Ale jakiej branży? W świetle obowiązującego prawa w PL tożsamość potwierdzić można na podstawie d.o. i paszportu lub innego nie budzącego wątpliwości dokumentu, np. p.j. a nie jakiejś aplikacji.
    Jak ktoś będzie próbował potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona to go pogonię na cztery wiatry.
    Tylko czekać, aż pojawią się aplikacje potwierdzające autentyczność danych z aplikacji. Śmiech na sali.

    • Tylko, że powstanie zapis mówiący, iż dane z aplikacji wydanej przez MC do e-dowodów mają podobną ważność lub nawet taką samą co wersja plastikowa owego dokumentu. Więc… co najwyżej możesz gonić się sam. 😡

     • daszek

      Nic nie powstanie, a możesz pomarzyć 😀x