Wielu z nas miało styczność z portalem Historia Pojazdu. Dzięki niemu można za darmo, w prosty sposób poznać skróconą historię dowolnego, zarejestrowanego w Polsce auta. Portal od dawna cieszy się sporą popularnością, być może dzięki temu został wzbogacony o nową, ważną funkcjonalność.

Historia pojazdu przed sprowadzeniem

W Polsce bardzo łatwo natknąć się na oferty sprzedaży aut sprowadzonych z zagranicy. Poza małym przebiegiem dość dobrym stanem technicznym i atrakcyjną ceną mają pewną ważną cechę – niewiele wiadomo na temat ich historii. Owszem, możliwe jest skorzystanie z usług portali, które za pewną opłatą przeszukają dla nas zagraniczne bazy danych, jednak po obejrzeniu kilkunastu aut taka zabawa może nas dość drogo kosztować. Poza tym z takich danych często niewiele wynika. Od dziś możemy zapomnieć o tym problemie – Ministerstwo Cyfryzacji rozbudowało portal Historia Pojazdu o możliwość sprawdzenia historii auta w zagranicznych bazach danych. Dzięki temu możemy otrzymać dostęp do podstawowych informacji na temat historii naszego samochodu. Wymienić można informacje o wypadkach czy wykorzystywaniu auta jako taksówka. Nadal nie ma informacji na temat ilości wcześniejszych właścicieli i ewentualnej rejestracji na firmę. System uwzględnia dane z różnych państw europejskich (np. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch i Szwecji, a także z USA i Kanady. Na liście brakuje Niemiec, ale to ma się wkrótce zmienić.

A co z samochodami, których nie ma w bazie CEPiK?

Opisane wyżej rozwiązanie ma pewną wadę – portal Historia Pojazdu wymaga podania polskiego numeru rejestracyjnego, nie wyszukuje on samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce. To się jednak zmieni od stycznia 2018 roku, będzie nam potrzebny jedynie profil zaufany.

mWeryfikator

 

W październiku Łukasz opisywał aplikację mObywatel. Od teraz możliwości tej usługi zostały rozszerzone aplikacją mWeryfikator. Jest ona kierowana dla przedsiębiorców, którzy mają wątpliwości co do prezentowanych przez klienta danych. Dzięki niej możliwe będzie zweryfikowanie tych danych, mamy również pewność, że zostały one pobrane z oficjalnej bazy danych. Zaraz po wyświetleniu danych są one usuwane z urządzenia, co zapewnia bezpieczeństwo. Aplikacja powstała przy współpracy z NASK i COI, pobierzecie ją ze sklepu Play.

Płatności on-line

Na platformie ePUAP została uruchomiona możliwość zapłaty on-line za akt stanu cywilnego. Aby to zrobić należy skorzystać ze strony obywatel.gov.pl i potwierdzić tożsamość profilem zaufanym.

Dziękujemy za Wasze wsparcie

Ministerstwo Cyfryzacji jest niewielkie i ze względu na to przez niektórych uważane jest za mało istotne. Mimo to, konsekwentnie realizuje swoje plany, czego efekty właśnie obserwujemy. Ogromny postęp w budowaniu nowoczesnej, cyfrowej Polski możemy zawdzięczać Annie Streżyńskiej, która kieruje tym resortem. Nie tak dawno jej pozycja jako Ministra Cyfryzacji jak i istnienie samego ministerstwa było zagrożone, dlatego włączyliśmy się w akcję #CyfrowePoparcie.

Dziękujemy za Wasze poparcie akcji – jesteśmy pewni, że miało ono ogromny wpływ przy podejmowaniu decyzji o kształcie rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.