Android jest aktualnie najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie i nic nie wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić. Niestety, wielu programistów aplikacji pomija go na rzecz oprogramowania rozwijanego przez Apple’a, co odbija się na właścicielach smartfonów działających pod kontrolą systemu Google’a. W tym artykule przedstawię Wam, dlaczego nie warto pomijać Androida podczas tworzenia własnego programu oraz czym skutkuje ten błąd na podstawie popularnego, głównie wśród młodzieży, komunikatora – Snapchata.

Dlaczego dla twórców aplikacji Android jest mniej ważny?

Twórcy popularnych aplikacji zazwyczaj nie lubią skupiać się na dwóch systemach naraz, ponieważ wymaga to przede wszystkim znajomości dwóch różnych języków programowania – Javy oraz Swifta, a także większego nakładu pracy. Dla przykładu: gdy w programie odnaleziony zostanie błąd, to na dwóch różnych systemach należy go naprawić dwoma różnymi metodami. Kolejnym powodem jest fakt, że iOS uznawany jest za platformę poważniejszą i częściej używaną przez ludzi biznesu, co skutkuje chęcią pozyskania ważnych dla danej firmy klientów (niestety tak to wygląda i na ten temat można napisać cały kolejny artykuł – przychodząc na spotkanie lub konferencję z MacBookiem, większość ludzi podświadomie będzie patrzeć na nas nieco inaczej).

Następnym powodem problemu „olewania” Androida jest jego fragmentacja – podczas tworzenia aplikacji jest ona olbrzymią wadą, ponieważ program automatycznie staje się niekompatybilny ze wcześniejszymi wersjami systemu, z których korzystają miliony użytkowników. Testowanie stworzonego programu również jest nieco trudniejsze, ponieważ systemowe emulatory pozwalają na sprawdzenie swojego dzieła tylko na smartfonach Google’a. Na iOS-ie wygląda to inaczej, ponieważ po pobraniu Xcode’a sprawdzać można to, jak aplikacja działać będzie na wszystkich produktach Apple’a, ponieważ jest ich wyłącznie kilkanaście (mowa tu oczywiście o nowszych smartfonach). Co warto wspomnieć, użytkownicy iOS-a statystycznie wydają w aplikacjach więcej pieniędzy – może to też jest czynnikiem, który ma wpływ na decyzję deweloperów?

To, że Android nie powinien być „olewany” obrazuje przykład Snapchata

Snapchata zna chyba każdy z Was. W skrócie jest to komunikator, dzięki któremu użytkownicy mogą wysyłać między sobą zdjęcia, które po danej ilości sekund bezpowrotnie znikają. Głównym problemem dla osób posiadających telefon działający pod kontrolą systemu Google’a był fakt, że twórcy Snapchata traktowali Androida jako system drugorzędny – program był po prostu beznadziejnym portem aplikacji z iOS-a (dalej działa źle, ale jest już dużo lepiej), nowe funkcje pojawiały się nawet kilka miesięcy po tym, jak miały swoją premierę na urządzeniach Apple’a, a prośby użytkowników były pomijane. Na szczęście twórcy Snapchata, zauważając, że osoby korzystające z aplikacji nie są po prostu z niej zadowolone, postanowili pójść po rozum do głowy i przeznaczyli więcej środków na rozwijanie androidowej wersji programu. Efekt? W ubiegłym miesiącu Snapchat na platformie Google’a uzyskał znacznie więcej nowych użytkowników niż ten z iOS-a i była to pierwsza taka sytuacja w statystykach firmy.

Dlaczego twórcy aplikacji nie powinni pomijać Androida?

Jest jeden powód i jest on dość prosty – Android jest po prostu zbyt duży, by mógł być stawiany na drugim miejscu. Pomimo tego, że sprzedaż iPhone’ów dominuje cały rynek smartfonów, to urządzeń z Androidem wydawanych jest znacznie więcej i to właśnie z nich korzysta największa część społeczeństwa większości (o ile nie wszystkich) krajów na świecie. To właśnie my, jako użytkownicy systemu Google’a, jesteśmy w stanie zapewnić twórcom aplikacji największą ilość aktywnych użytkowników i potencjalnie największy zysk z reklam. Z tego powodu nie powinniśmy być stawiani zaraz za iOS-em, a raczej na równi z tym systemem. W innym wypadku powinniśmy zaprotestować tak, jak tylko potrafimy – skasowaniem aplikacji, ocenami oraz własnym portfelem.

Źródło: Własne, Android Authority

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.