ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Face ID

Apple pogardliwie o konkurencyjnych skanerach twarzy

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Prezentując iPhone’a X wyposażonego w nowy system odblokowywania Apple bardzo wysoko postawiło poprzeczkę konkurencji. Face ID, czyli trójwymiarowy skaner twarzy jest z pewnością jedną z największych nowości w smartfonach w ostatnich latach. W minionych latach niektórzy producenci wyposażyli swoje telefony w możliwość odblokowywania twarzą, jednak były to rozwiązania zdecydowanie bardziej prymitywne i zawodne.

Zobacz także: Nasza recenzja Samsung Gear Sport.

Konkurencja musi odpowiedzieć na Face ID

Oznacza to, że wkrótce producenci smartfonów z Androidem będą musieli wprowadzić podobne rozwiązania. Phil Schiller, jedna z najważniejszych osób w Apple jest przekonany, że dla technologii firmy z Cupertino w najbliższym czasie nie będzie konkurencji. W rozmowie o Face ID z holenderskim portalem Bright.nl Phil Schiller w sposób dosadny bardzo negatywnie ocenił konkurencyjne rozwiązania. Według niego są one beznadziejne.

Phil Schiller lekceważy inne rozwiązania

Schiller, którego drugie podejście do Apple rozpoczęło się w kwietniu 1997 roku twierdzi, że konkurencyjne rozwiązania na telefonach z Androidem nie mają szans działać tak jak Face ID. Wskazał także, że fizyczny przycisk Home w iPhone’ach umożliwiał między innymi, odblokowywanie telefonu za pomocą Touch ID, weryfikację tożsamości poprzez Apple Pay, aktywację Siri, czy przełączanie aplikacji. Identyfikator twarzy musiał zastąpić wszystkie te funkcje. System rozpoznawania twarzy zweryfikuje tożsamość użytkownika w systemie Apple Pay. Odblokowując urządzenie użytkownik może użyć gestów wymaganych do wykonania wszystkich czynności, które wcześniej wykonywał przycisk Home.

Oto co Phil Schiller powiedział na temat najnowszego rozwiązania Apple:

Czytniki twarzy nie działają we wszystkich aspektach, w których potrzebujemy Face ID do pracy. Jesteśmy świadomi, że przez lata prosty element, jakim był przycisk Home, dzięki któremu mogliśmy się dostać do ekranu głównego, stawał się coraz ważniejszy. Dodaliśmy do niego Touch ID, przełączanie się między aplikacjami, aktywację Siri, Apple Pay. To wszystko za pomocą jednego fizycznego przycisku.

Tak więc w przypadku Face ID, potrzebowaliśmy najlepszego sposobu, jaki znamy, aby umożliwić łatwe odblokowanie naszego urządzenia twarzą, w jak najbardziej bezpieczny sposób. Musieliśmy to wszystko rozwiązać. Inne sposoby wykorzystania twarzy nigdy wcześniej nie osiągnęły tego poziomu. Face ID to wyjątkowa implementacja.

Jak ocenić coś o czym nic nie wiemy?

 Można się spodziewać, że pierwsze produkty konkurencji wyposażone w posobne systemy mogą zadebiutować już w przyszłym roku. Zobaczymy, czy Phil Schiller miał rację w swojej ocenie. Prawdopodobnie Apple pracowało nad Face ID kilka lat. Nie jest możliwe wdrożenie podobnej technologii pod presją i w krótkim czasie.

Z drugiej strony ciężko jest ocenić przyszłe dokonania konkurencji, ponieważ nic o nich, póki co nie wiemy. Niedawno jedynie Huawei, na swojej konferencji zapowiedział podobne rozwiązanie do Face ID, określając je nawet jako bardziej bezpieczne. Chiński producent nie podał żadnych szczegółów dotyczących tej technologii.

Źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy