[Poradnik tygodnia] Jak usunąć dowolną aplikację systemową z telefonu?

mm Michał Derej Artykuły 2017-12-10

Na naszych telefonach często znaleźć możemy wiele aplikacji, z których nigdy nie skorzystamy, lecz usunięcie ich jest niemożliwe, ponieważ są to programy systemowe. Na tę bolączkę jest jednak sposób – wystarczy urządzenie z uprawnieniami roota oraz aplikacja Titanium Backup. W tym poradniku pokażę Wam, jak usunąć dowolną aplikację systemową ze swojego telefonu za pomocą tej metody.

Jak usunąć dowolną aplikację systemową z uprawnieniami roota?

 1. Pobierz aplikację Titanium Backup. Jej podstawowa wersja jest bezpłatna, lecz polecam wesprzeć autora, wykupując paczkę Pro, która odblokowuje dodatkowe funkcje.
 2. Uruchom program i nadaj mu prawa roota. Poczekaj na aktualizację wszystkich modułów. Możesz zamknąć okienka, które wyświetlą się przy pierwszym uruchomieniu aplikacji.
 3. Wyświetlony zostanie obszerny interfejs Titanium Backup. W kolejnych poradnikach na temat aplikacji powrócę do innych funkcji, jednak dziś zajmiemy się wyłącznie usuwaniem aplikacji systemowych.
 4. Przejdź do zakładki „Kopia zapasowa/Przywracanie”. Możesz ją znaleźć w górnej części interfejsu programu.
 5. Wyświetlona zostanie lista wszystkich zainstalowanych aplikacji na Twoim urządzeniu. Programy użytkownika wyświetlone są na biało, systemowe na czerwono, a systemowe z użytecznymi dla użytkownika danymi na zielono.
 6. Wybierz aplikację, którą chcesz usunąć, jednak pamiętaj, że należy tu zachować ostrożność – usunięcie niewłaściwego programu może skończyć się fatalnie. Na potrzeby tego poradnika ze swojego telefonu usunę systemowy kalkulator.
 7. Na samym początku, z powodu tego, że jest to aplikacja systemowa, warto ją zamrozić (niestety funkcja ta dostępna jest wyłącznie w wersji Pro) – spowoduje to, że nie będzie można jej uruchomić, a jej procesy nie będą działać, jednak program dalej będzie znajdował się na telefonie, co oznacza, że w nagłej sytuacji można go bezproblemowo przywrócić.
 8. Jeśli nie posiadacie płatnej wersji Titanium Backup, to powyższy krok bezpieczeństwa można obejść. Na samym początku wykonaj kopię zapasową za pomocą przycisku „Kopiuj!”. Titanium Backup stworzy kopię, dzięki której program będzie można przywrócić w dowolnej chwili. Stworzony backup wyświetlony zostanie w oknie z informacjami na temat wybranej aplikacji.
 9. Teraz usuniemy wybrany program. W tym celu skorzystaj z przycisku „Odinstaluj!”, zapoznaj się z wyświetlonym ostrzeżeniem i kliknij przycisk „Tak”. Aplikacja zostanie usunięta.
 10. Korzystaj z telefonu przez kilka dni, by upewnić się, czy nie występują żadne błędy. Jeśli procesy nie zamykają się samoczynnie i urządzenie działa poprawnie, to możesz usunąć kopię zapasową z pamięci swojego telefonu. Najlepiej jednak przerzucić ją na dysk zewnętrzny lub komputer, tak na wszelki wypadek.
 11. Aby przywrócić usuniętą aplikację, zlokalizuj ją na liście aplikacji (jej nazwa będzie przekreślona). Następnie kliknij przycisk „Przywróć” i wybierz odpowiednią opcję. Program zostanie przywrócony.


 • Martina Neumayer

  A wiecie, że dla userów forum MoDaCo TB jest za free? 😉 Nie pamiętam tylko, który poziom tej ichniej „karmy” (takiej jakby punktacji za udzielanie się) trzeba mieć, by go dostać w pełnej wersji.

 • Kolaż z oo

  Lepiej po prostu przesiąść się na iOSa i mieć problem(y) z głowy 😉

  • Maliniarz

   Głupszego komentarza na tym forum nie widzialem

   • Kolaż z oo

    Ja pierwszy raz twój widzę 😛

  • maxprzemo

   Na iOS masz problem z głowy, bo nie ma możliwości odinstalowania żadnej aplikacji systemowej.
   Na iOS masz takie same prawa jak obywatele Korei Północnej. A dokładniej masz tylko jedno prawo „Kochać bezkrytycznie swojego pana i władcę”.

   • Kolaż z oo

    Powiedział właściciel jakiegoś p8 lite czy innego szajsu…

    • maxprzemo

     Telefon z projektu „Android One”. Nie jakieś badziewie. Root na każdym telefonie od ponad pięciu lat. Czyli pełny wgląd do systemu i możliwość jego edycji.

  • marian

   po prostu! tak jak napisałeś po prostu.. jesteś prosty. Dlatego to ugryzione jabłko daje ci szczęście..

   • Kolaż z oo

    Oho, widzę, że w tym przedszkolu nauczyli cię, że słowa mogą mieć różne znaczenie… Tak swoją drogą na iOS nie muszę odinstalowywać żadnych aplikacji, bo i tak miejsca jest mnóstwo a system jest tak dobry, intuicyjny i przejrzysty że nie trzeba się męczyć przy zwalnianiu miejsca itp

 • 0001

  Ja niechciane aplikacje po prostu ukrywam. A to, że zajmują 100 MB więcej pamięci… to nic nie znaczy.
  Tylko na waszej stronie na waszym portalu nie widzę całych komentarzy na telefonie jak i na tablecie. Jak długo jeszcze będzie takie coś? Nawet nie mogę dodać zrzutu ekranu Bo nie widzę opcji dodawania zdjęcia

  • marian

   Aleś bystry kolego-ukryć .. co za gość!.. a to że jedna albo druga aplikacja pożera tobie pamięć ram to też nie problem co?. Nie każdego stać na najnowszy model smartfona z 6 GB pamięci . Nie pisz nic jak masz pisać głupoty. A pomyślałeś na przykład o tym ,że niektóre aplikacje mogą śledzić lub cokolwiek podobnego robić z twoimi poczynaniami z telefonem.
   Co do programu Titanum Backup nie powiem ,że do operacji usuwania niechcianych aplikacji jest zły. Ja znam prostszy i pewnie tak samo skuteczny ,nazywa się ODINSTALUJ …. zupełnie darmowy i robi swoje.

   • 0001

    Zżera ram, straszne… aplikacje śledzą, kurde wejdę do piwnicy…. I kto tu się robi „bystry” z pampersem…
    Nie rozdzierajmy szat. Zawsze ktoś coś może śledzić na to nic nie poradzimy i nawet nie mamy o tym pojęcia tylko przypadkowo się dowiadujemy.
    A pan Bystry nie wie, że nie wszystko można Odinstaluj. Mimo wszystko pozdrawiam 🙂

    • marian

     p8 lite.. ludzie kupujcie p8 lite !. A jak nie to w innych tel. ukrywajcie niechciane aplikacje..Ukryć i po sprawie- zajebiste rozwiązanie.Siedź tam w tej piwnicy i nie wyłaź !! pomimo też pozdrawiam

     • 0001

      Ty odinstalujesz aplikację , ja ją ukrywam … W czym masz problem?
      Na przyszłość…. Jeśli masz mnie tak „komentować”, obrażając mnie, robić och i ach…. to NIE komentuj.

     • marian

      Nie no podobasz mi sie kolego 🙂 Konstruktywnego to raczej ty nic nie wniosłeś bo jak trudno nie zauważyć artykuł jest o sposobie odinstalowywania aplikacji , które zwykłym sposobem nie można odinstalować. Wiesz .. twoim myśleniem można równie dobrze leczyć pryszcze pudrem. Może to ci da do myślenia. Cześć czołem i przepraszam za obrazę..

 • Szymon L

  Jeśli ktoś ma roota to nie potrzebuje takich poradników, a tytuł sugeruje że jest to poradnik dla telefonów bez roota.

  • Łukasz Pająk

   Jak ktoś chce to zrobić to może też dowiedzieć się, że potrzebuje roota 😉

  • Michał Derej

   O usuwaniu bez roota był już poradnik – jak nie masz, to się z nim zapoznaj. 😉
   https://android.com.pl/porady/92602-odinstalowywanie-bloatware-bez-roota/

   • marcus1212

    to może warto dodać tę informację w tytule?

    • Michał Derej

     Jest ograniczone miejsce – to się nie mieści po prostu.

     • marcus1212

      to wystarczyło usunąć słowo „dowolną” i na końcu tytułu umieścić słowo ROOT. Ale byłoby mniej odwiedzin… Ech ten Onet.

   • sirrah777

    Ten poradnik „bez roota” nie daje porządanego efektu, ponieważ kopia apki dalej siedzi w systemie przez co nie można wgrać innej wersji danej apki. Więc póki co zostaje root albo się poddać.

   • Ola

    Ponawiam swoje pytanie: „Wszystko jest jasne, ale co zrobić jeżeli „usuniemy” jakąś aplikację, a za jakiś czas jednak chcemy jej używać?” – oczywiście chodzi o „usuwanie” bez roota.

    • Martina Neumayer

     Poza odblokowaniem jej nic nie trzeba robić specjalnego. Odblokowujesz i aplikacja wraca do stanu w jakiej była.

 • maxprzemo

  W sklepie Google Play nic jeszcze nie przebiło Titanium Backup 😉

  • JestemAbdul

   Masz rację, bo darmowy Lucky Patcher nie jest dostępny w Google Play

   • maxprzemo

    Program którego celem jest łamanie zabezpieczeń płatnych wersji programów nie można porównywać do Titanium Backup.

    • Szymon L

     Ach ci okropni złodzieja którzy kombinują jak za darmo dostać 450 diamentów zamiast „uczciwie” zapłacić za nie 99$…

     • maxprzemo

      Złodziej zawsze będzie dla mnie złodziejem. I to nie ważne czy ściąga na lewo film czy muzykę czy crack’uje płatne wersje programów. Jeśli program ci się podoba i chcesz rozbudowanej wersji płatnej to albo ją kupujesz albo przestajesz używać i szukasz innej aplikacji. Nie umiesz docenić czyjejś pracy to twój problem.

     • Szymon L

      Z piratów nie korzystam od kiedy bo wygodniej jest mi kupić i zapłacić niż szukać odpowiedniej wersji+ cracka, ale jeśli ktoś mi nachalnie wciska MAKRO płatności to LuckyPatcher w ruch i po problemie.

    • JestemAbdul

     Zapoznaj się z funkcjami tej aplikacji, a potem zabieraj głos. Równie dobrze można powiedzieć, że nóż jest zły, bo można nim zabić.

     • maxprzemo

      Głównym celem aplikacji zawsze było usunięcie weryfikacji licencji z pliku apk. Takie bajki to sobie dzieciom możesz opowiadać.

     • JestemAbdul

      Oczywiście.

     • maxprzemo

      Porównując LP do TB to zdecydowanie wygrywa Titanium. W TB masz operacje zbiorowe (według kilkudziesięciu reguł), masz zaplanowane zadania, masz tworzenie etykiet, masz synchronizację z chmurą, możesz zrobić kopię historii połączeń, sms czy punktów WiFi. A w LP możesz tylko ręcznie wykonać kopię zapasową każdej aplikacji oddzielnie.

     • JestemAbdul

      Oczywiście.

     • Martina Neumayer

      Głównym celem i zadaniem jest i było od samego początku tzw. patchowanie wsadowe, a nie łamanie czegokolwiek. Warto czasami czytać, co sami autorzy apek mają do powiedzenia odnośnie ich własnych projektów. A Chelpo wyjaśniał to już dość dosadnie nawet swego czasu.
      To, że jakieś jelenie zaczęły używać tego tools’a do lewizny, to już do nich raczej pretensje.
      Poza tym, jak długo używam, a używam praktycznie od początku jego powstania, tak jeszcze nie widziałam, by LP miał możliwość usunięcia cert’ów z pliku apk. LP dekryptorów nie ma, dekompilatorów także nie. W ogóle, gdyby było to możliwe do wykonania z poziomu urządzenia, to sklep googla poszedłby z torbami w pół roku.
      Więc o czym tu w ogóle mowa? Polecam się raczej porządnie doinformować na przyszłość.

     • maxprzemo

      A po co dekompilować żeby zmienić zawartość apk?
      LP podpisuje apk na nowo bo ma do tego narzędzia.
      Przykładowy plik konfiguracji patch’a dla aplikacji Titanium Backup wyciągnięty z apk LP:
      http://i63.tinypic.com/30js2u8.jpg
      Podpisano przez Chelpus. I twierdzisz że on nic nie wie o tym? To jesteś w błędzie 🙂

     • Martina Neumayer

      A co sam pisałeś wyżej? Przeczytaj sam siebie jeszcze raz i wróć. To o czym piszesz teraz to patch zewnętrzny i przyjrzyj się dokładnie do czego on się odnosi. A potem ewentualnie będziemy rozmawiać dalej.
      BTW.. podpis patchów jest brany z apki. Tak LP niestety ma i mieć będzie. Inaczej się tego zrobić nie da. I o to jest wojna od długiego już czasu. Ale to doskonale wie ktoś, ktoś się choć raz pokusił o napisanie jakiegoś swojego programu pod andka.

     • maxprzemo

      Czyli autor LP nie wie jakie pliki wchodzą w skład jego aplikacji? Dobrze wie. A co za różnica czy jest to patch zewnętrzny jak Chelpus dobrze wie do czego on służy? To są pliki cracked do programów i możesz sobie je nazywać jak chcesz ale zawsze takimi będą. A źródła LP nie są jawne, nie ma ich na githubie więc wszystko przechodzi przez ręce autora aplikacji.

     • Martina Neumayer

      A dlaczego miałby nie wiedzieć? Czy ty w ogóle rozumiesz co sam piszesz? Że tak zapytam?

      Różnica jest taka, że z plikami już fizycznie zainstalowanymi na urządzeniu możesz zrobić praktycznie co zechcesz. I tak właśnie działają te patche.
      Ale niczego nie zrobisz z plikiem apk (plikiem instalacyjnym) za pomocą LP.
      Poza tym wystarczy przed kompilacją paczki, flaki zawarte w apk zjechać jakimkolwiek krypterem, choćby nawet najprostszym upx’em i już drogi panie, patchowanie spod LP ci nie przejdzie. Vide na przykład PowerAmp. Problem w tym, że kryptery znaczą pliki i większość znanych dziś antywirów będzie dawało „false positive”. Ba! Nawet samo systemowe skanowanie tak pokaże i się zbiesi. Dodatkowo zwiększy się sama waga aplikacji bo coś gdzieś zdekryptować zawartość musi. System tego nijak nie zrobi. A co za tym idzie również może spaść sama wydajność aplikacji.
      No, ale o tym trzeba wiedzieć, a nie tylko chwilę poguglać w necie.

      A nazywać mój drogi to ja nazywam rzeczy po imieniu i takimi jakimi są, a nie wymyślam pierdy jakieś, bo „tak się przyjęło”.

      Źródła są. Ale są dla tych, dla których być mają. I jak widać na załączonym obrazku, żadna z osób mających dostęp nie pokusił się o

      jakieś udostępnianie, choćby przez sam szacunek dla pracy autora.
      I nie. Nie wszystko przechodzi przez jego ręce. Patche mogą być dodawane zewnętrznie w dowolnym momencie. Wystarczy je wrzucić w folder gdzie apka je trzyma.
      Także drogi kolego, tak jak wspominałam już wcześniej.. zanim się coś napisze, warto się nieco dowiedzieć w temacie. Bo inaczej robi się po prostu śmiesznie. Żeby nie powiedzieć dosadniej.
      Miłego wieczoru.

     • maxprzemo

      Źródła albo są jawne albo nie. Nie ma trzeciej opcji.
      I możesz mnie złamać fachowym językiem bo nie skończyłem żadnej szkoły w języku programowania. Ale nie zmienisz jednego niepodważalnego faktu. Program LP służy do obejścia licencji płatnych wersji programów i jest to jego główny cel. Nikt mi nie wciśnie kitu że tak nie jest. Tak po prostu jest.

     • Martina Neumayer

      Myśleć sobie możesz co chcesz. Twoja sprawa i Twój problem. A reszta i realia są jakie są. I tyle.
      A po tym co przeczytałam wcześniej, już się kompletnie nie dziwię, że tylko powielasz pierdy latające po necie.

   • Michał Derej

    O Lucky Patcherze też być może pojawi się wkrótce poradnik, muszę przemyśleć kwestie tylko, czy to przejdzie.

    • JestemAbdul

     Oby przeszło, bardzo dobre narzędzie i będę je polecał.

    • daszek

     Zrób poradnik i odrazu zatytułuj: „Jak napisałem poradnik podżegania do przestępstwa łamania zabezpieczeń płatnych aplikacji i co na to powiedział pan prokurator” 🙂

     • Michał Derej

      Właśnie o to mi chodzi, program naprawdę ma potencjał ale niektóre funkcje go dyskwalifikują.

    • Martina Neumayer

     Spoczko, jestem za. Bardzo chętnie poczytam, bo może się dowiem czegoś nowego o moim ulubionym progsie. Używam do całkowicie legalnych rzeczy. Żeby nie było zaraz trucia mi tyłka 😉