Facebook od pewnego czasu zaskakuje. Zwykle robi to za pomocą aktualizacji swoich aplikacji mobilnych, które zamiast ułatwiać korzystanie stają się coraz cięższe. Tym razem zaskoczenie również wiąże się z aplikacją mobilną, jednak jest pozytywne. Zwłaszcza rodzice powinni być zadowoleni.

Messenger Kids – czym jest?

Mark Zuckerberg przygotował aplikację, która skierowana jest dla użytkowników poniżej 13. roku życia. Dzieci będą mogły zatem „legalnie” korzystać z komunikatora bez postarzania się przy podawaniu daty urodzenia – na Facebooku mogą zarejestrować się osoby, które ukończyły 13. rok życia. Messenger Kids jest aplikacją bez reklam, bez wewnętrznych płatności oraz nie zbiera żadnych danych marketingowych. 

Messenger Kids Demo

Publié par Facebook sur mercredi 29 novembre 2017

Bardzo cieszy fakt, że Facebook tworząc aplikację dla dzieci pomyślał o przypadkowych zakupach oraz o niechcianych reklamach, które mogłyby okazać się nieodpowiednie.

Czy czegoś brakuje?

Oprócz wyżej wymienionych elementów, Messenger Kids stara się w jak najlepszy sposób naśladować pełnoprawny komunikator. W tym przypadku deweloperzy postawili jednak na wyeksponowanie dodatków ubarwiających rozmowę w postaci filtrów na twarz, emoji czy dodatkowych dźwięków. Można przesyłać również GIF-y – co więcej, w ich bazie nie znajdziemy takich, które mogłyby się okazać niestosowne dla najmłodszych. Nie zabrakło wsparcia dla wideorozmów oraz rozmów grupowych.

Rodzice będą mogli kontrolować z kim rozmawiają ich dzieci

To ważny element całej idei Messenger Kids. Rodzice będą kontrolować z kim rozmawiają ich podopieczni. W swoim „panelu sterowania” będą akceptować osoby, którym ufają i pozwalają na kontakt. Warto w tym miejscu podkreślić, że rodzice nie będą mieli możliwości podglądania rozmów – te pozostaną całkowicie anonimowe.

Rozmowy będą mogły być prowadzone między platformami. Jeśli tylko rodzic wyrazi zgodę będzie można prowadzić konwersację między Messengerem a Messengerem Kids.

Zobacz też: TOP 10 tegorocznych smartfonów z najdłuższym czasem pracy na baterii

Profile dzieci będą niewidoczne w wynikach wyszukiwania. Aby dodać kolegę/koleżankę z klasy, rodzic musi dodać do swoich znajomych jego/jej rodzica, a następnie obydwoje dorośli muszą wyrazić zgodę na kontakt. Brzmi skomplikowanie, ale zapewnia większe bezpieczeństwo pociechom.

Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych

Facebook wystartował z wersją preview Messengera Kids, która w tej chwili dostępna jest wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych i tylko na urządzeniach z systemem iOS. Wkrótce jednak aplikacja powinna pojawiać się na kolejnych rynkach, zgodnie z sukcesywnym wprowadzaniem zmian, o którym nieraz mieliśmy okazję się przekonać. W niedługim czasie Messenger Kids pojawi się w Sklepie Play, a także Amazon App Store.

Świetny pomysł?

Ja jestem na tak. Z drugiej jednak strony, nie oszukujmy się, mnóstwo dzieci posiada własne konta na Facebooku i rozmawia z kim chce, komentuje co chce i działa na nim, jak chce. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić ideę Messengera Kids. W dalszym ciągu jest to komunikator pozbawiony nieodpowiednich treści i gwarantujący większe bezpieczeństwo.

źródło: Techcrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.