Android Go został zaprezentowany w maju tego roku podczas konferencji Google I/O. Od samego początku system budził wielkie nadzieje, jak i wątpliwości odnośnie dostępności. Dziś pojawił się cień szansy na to, że smartfony z Android Go pojawia się także w Polsce.

Co wiemy?

 

Niestety, wszelkie informacje to jedynie plotki, które nie zostały oficjalnie potwierdzone. Według nich Wrocławski mPTech ma wypuścić na rynek urządzenie oparte o Androida Go. Jest to teoretycznie możliwe, ponieważ przedstawiciele firmy wielokrotnie chwalili się bliską współpracą z Google. Omawiany telefon miałby trafić na rynek w drugim kwartale 2018 roku. Telefony myPhone są w Polsce znane głównie ze sprzedaży w marketach Biedronka, być może właśnie tam skierowany będzie wspomniany smartfon.

Czym jest Android Go?

Nie da się ukryć, że wymagania Androida cały czas rosną. Kiedyś byłem zadowolony z HTC HD2, dziś odkrywam, że 1 GB RAM to stanowczo za mało i mój obecny telefon musi wylądować w szufladzie. Te wymagania oznaczają także, że mimo malejących kosztów podzespołów nie można zejść niżej z ceną gotowych urządzeń. Telefon z niższej półki musi mieć 2 GB RAM i 16 GB pamięci flash, przez co tworzenie tanich urządzeń jest prawie niemożliwe. Android Go ma właśnie wypełnić tę lukę. Jest to okrojony system, który ma poprawnie funkcjonować na starszych urządzeniach z 1 GB lub nawet 512 MB RAM. Pozwoli to na tworzenie tanich telefonów, dla ludzi wymagających od smartfona podstawowych możliwości, jak komunikacja czy dostęp do portali społecznościowych.

To szansa dla starych telefonów

Nie bez powodu wspomniałem wcześniej o HTC HD2. W naszych domach zalega mnóstwo starych telefonów, których czasy świetności minęły i dziś nie są w stanie poradzić sobie z podstawowymi zadaniami. Dla takich urządzeń Android Go może być drugą szansą. Owszem, nie ma na co liczyć, że producenci wydadzą aktualizacje dla niewspieranych urządzeń, więcej na tym stracą, niż zarobią. Bez wątpienia niezależni deweloperzy podejmą się prób przeniesienia tego systemu na niektóre starsze urządzenia. Istnieją ogromne szanse na to, że wśród nich znajdzie się także legendarny HD2.

Dlaczego Polska może czuć się wyróżniona?

Z premierami w Polsce jest ogromny problem. Polska nie jest uznawana za kraj trzeciego świata, ale jednocześnie nikt nie stawia nas na równi z bogatymi państwami. Z tego powodu większość premier nas omija. Tym razem stało się inaczej, w Polsce pojawią się urządzenia przygotowane z myślą o biedniejszych państwach. Z pozoru nie jest to do końca pozytywne wyróżnienie, jednak bez wątpienia wpłynie to na zadowolenie użytkowników z zakupu tanich smartfonów. W ostateczności wszyscy na tym skorzystają.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.