Gdybyś włożył 1000 zł w 2013 r., dziś miałbyś 800 tys. zł. Magia Bitcoina trwa

mm Adam Lulek Artykuły 2017-11-29

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą, która wprowadzona została przez dewelopera Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Jest to waluta elektroniczna, co oznacza, że nie zobaczymy jej w formie papierowej. Można jej używać do płatności internetowej. Warto dodać, że nikt nie kontroluje kryptowaluty.

Zgodnie z założeniami wartość bitcoina powinna w długim horyzoncie czasowym rosnąć z powodu wbudowanego w system sztywnego ograniczenia podaży przy jednoczesnym wzroście popytu, związanym z coraz szerszą świadomością istnienia tej waluty.

Jak kształtowała się wartość Bitcoina w ostatnich latach?

W październiku 2009 roku wartość Bitcoina zaczęto przeliczać na dolary. Wtedy 1 dolar stanowił równowartość 1309 BTC (Bitcoinów). Z kolei już 9 lutego 2010 1 BTC zrównał się wartością z $1. Od początku notowań kryptowaluty, jej wartość systematycznie wzrasta. W styczniu 2017 jego wartość przekroczyła $1000. W październiku było to już $5000. W tym tygodniu kurs kryptowaluty kształtował się na poziomie aż $10000. Wygląda na to, że to nie koniec rajdu Bitcoina. Dzisiaj jego wartość osiągnęła $11000.

Tak naprawdę nikt nie wie, ile powinna wynieść godziwa wartość jednego Bitcoina. Thomas Glucksmann – analityk, twierdzi, że obecny poziom za jednego Bitcoina jest wciąż niski. Kupno kryptowaluty napędzane jest przez kolejną falę spekulantów, wśród których pojawiają się nawet inwestorzy instytucjonalni. Tylko w niedzielę obroty na Bitcoinie sięgały aż $5 miliardów. Niektórzy obserwatorzy nazywają Bitcoina elektronicznym złotem.

Najwięksi inwestorzy świata nie przebierają w słowach zapytani o Bitcoina. Jamie Donn – szef JPMorgan oraz Warren Buffet nazywają rajd na kryptowalucie oszustwem i bańką.

Zobacz także: Na rynku smartfonów liczą się tylko dwie firmy

Od zera do milionera?

Pewien znany dziennikarz – Kashmir Hill z redakcji GIzmodo napisał, że w 2013 roku zapłacił za sushi 10 Bitcoinami. Według dzisiejszego kursu waluty, obiad ten kosztował go $99000.

Zobaczcie zatem ile na kryptowalucie można było zarobić w ciągu niecałych 5 lat. Kurs Bitcoina od 2013 roku wzrósł z poziomu $13 do $11000. Jeżeli mój kalkulator mnie nie myli, jest to prawie 850-krotny wzrost! Wystarczyło zainwestować wtedy 1000 zł, aby dzisiaj wyciągnąć ponad 800000 zł.

Bardzo okazale prezentuje się wzrost kursu Bitcoina także w tym roku. Od początku 2017 roku wartość rynkowa kryptowaluty zwiększyła się 11-krotnie.

Kontrowersje wokół Bitcoina

W związku z dużym spekulacyjnym wzrostem kryptowaluty, stała się ona kontrowersyjnym środkiem wymiany. Możliwość handlowania Bitcoinem została zablokowana w Chinach, a w Rosji opracowywane są zasady dotyczące jego wymiany. W Indiach z kolei utworzono specjalny komitet, który bada wady i zalety Bitcoina.

Oczywiste jest także, że wartość Bitcoina nie będzie rosła w nieskończoność w takim tempie, jak dotychczas. Jeżeli przyjrzymy się wykresowi, to widzimy powoli kształtującą się parabolę. Zwiastuje ona zazwyczaj korektę.

Źródło: własne, theverge, wikipedia, cnbc • Luk Knysza

  Jest też efekt bazy. Jeśli mało ludzi z niego korzysta, a coraz więcej chce. Jakby każdy na świecie chciał mieć jednego bitcoina to nie starczy ,bo jest 21 mln btc. Nie muszą mieć dużo, wystarczy, że zechcą po 10 dol. Przypomnę ,że wartość obrotów to ok. 180 mld dol. A ile jest w obrocie dolara ?? Skoro bitcoin ma go chociaż dogonić w wartości to będzie rosnąć ,bo jest go mało.

 • mickey93

  dalej można kopać bitcoina na starych kompach?

 • Luk Knysza

  To nie są zwykłe akcje czy co innego. Bitcoin oprócz inwestycji to narzędzie przesyłania w każdą część świata. Nie można przewidzieć jego wartości.Jeżeli będzie używany coraz bardziej to na każdej ulicy wymienisz jak zwykły banknot.

 • Adrian Celej

  Ehh, pamiętam jak był po 44 zł…

  • Było kupować xD xD xD xo 😀 ;C ;C ;C

   • Adrian Celej

    Miałem taki zamiar…

 • Pietr

  Szanuję, ale przypominam o gościu co zapłacił za pizzę 10k BTC co po obecnym kursie daje ponad 335 000 000 zł. :3

 • Rincewind

  Ja tam czekam aż się rynek zawali i wtedy kupię.

  • Są jeszcze inne waluty

   • Rincewind

    Ale ta ma największy potencjał.

  • mickey93

   to będzie za późno, w zasadzie już jest za późno, niedługo rynek się zawali, a powrotu do szczytowych wartości już nie będzie

   • Rincewind

    Mnie nie interesują miliony tylko zysk.

    • mickey93

     Po krachu wartości wrócą do poziomu jaki był kilka lat temu, czyli wachania będą minimalne

     • Rincewind

      Nie pierwszy to krach dla tej waluty będzie.

  • Luk Knysza

   Najlepszą zasadą na jakąkolwiek walutę jest jej kupowanie w okresie dwóch tygodni ,a jeśli jest bardzo niestabilna to miesiąca. Czyli jak masz konkretną kwotę to wydaj ją w ciągu miesiąca i nie czekaj na cud w jedną czy drugą stronę. Będziesz miał uśrednioną cenę.x