ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Gdybyś włożył 1000 zł w 2013 r., dziś miałbyś 800 tys. zł. Magia Bitcoina trwa

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą, która wprowadzona została przez dewelopera Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Jest to waluta elektroniczna, co oznacza, że nie zobaczymy jej w formie papierowej. Można jej używać do płatności internetowej. Warto dodać, że nikt nie kontroluje kryptowaluty.

Zgodnie z założeniami wartość bitcoina powinna w długim horyzoncie czasowym rosnąć z powodu wbudowanego w system sztywnego ograniczenia podaży przy jednoczesnym wzroście popytu, związanym z coraz szerszą świadomością istnienia tej waluty.

Jak kształtowała się wartość Bitcoina w ostatnich latach?

W październiku 2009 roku wartość Bitcoina zaczęto przeliczać na dolary. Wtedy 1 dolar stanowił równowartość 1309 BTC (Bitcoinów). Z kolei już 9 lutego 2010 1 BTC zrównał się wartością z $1. Od początku notowań kryptowaluty, jej wartość systematycznie wzrasta. W styczniu 2017 jego wartość przekroczyła $1000. W październiku było to już $5000. W tym tygodniu kurs kryptowaluty kształtował się na poziomie aż $10000. Wygląda na to, że to nie koniec rajdu Bitcoina. Dzisiaj jego wartość osiągnęła $11000.

Tak naprawdę nikt nie wie, ile powinna wynieść godziwa wartość jednego Bitcoina. Thomas Glucksmann – analityk, twierdzi, że obecny poziom za jednego Bitcoina jest wciąż niski. Kupno kryptowaluty napędzane jest przez kolejną falę spekulantów, wśród których pojawiają się nawet inwestorzy instytucjonalni. Tylko w niedzielę obroty na Bitcoinie sięgały aż $5 miliardów. Niektórzy obserwatorzy nazywają Bitcoina elektronicznym złotem.

Najwięksi inwestorzy świata nie przebierają w słowach zapytani o Bitcoina. Jamie Donn – szef JPMorgan oraz Warren Buffet nazywają rajd na kryptowalucie oszustwem i bańką.

Zobacz także: Na rynku smartfonów liczą się tylko dwie firmy

Od zera do milionera?

Pewien znany dziennikarz – Kashmir Hill z redakcji GIzmodo napisał, że w 2013 roku zapłacił za sushi 10 Bitcoinami. Według dzisiejszego kursu waluty, obiad ten kosztował go $99000.

Zobaczcie zatem ile na kryptowalucie można było zarobić w ciągu niecałych 5 lat. Kurs Bitcoina od 2013 roku wzrósł z poziomu $13 do $11000. Jeżeli mój kalkulator mnie nie myli, jest to prawie 850-krotny wzrost! Wystarczyło zainwestować wtedy 1000 zł, aby dzisiaj wyciągnąć ponad 800000 zł.

Bardzo okazale prezentuje się wzrost kursu Bitcoina także w tym roku. Od początku 2017 roku wartość rynkowa kryptowaluty zwiększyła się 11-krotnie.

Kontrowersje wokół Bitcoina

W związku z dużym spekulacyjnym wzrostem kryptowaluty, stała się ona kontrowersyjnym środkiem wymiany. Możliwość handlowania Bitcoinem została zablokowana w Chinach, a w Rosji opracowywane są zasady dotyczące jego wymiany. W Indiach z kolei utworzono specjalny komitet, który bada wady i zalety Bitcoina.

Oczywiste jest także, że wartość Bitcoina nie będzie rosła w nieskończoność w takim tempie, jak dotychczas. Jeżeli przyjrzymy się wykresowi, to widzimy powoli kształtującą się parabolę. Zwiastuje ona zazwyczaj korektę.

Źródło: własne, theverge, wikipedia, cnbc

Sprawdź najnowsze wpisy