Onet będzie miał swoją chmurę i ekosystem! [exclusive]

Jakub Bereziewicz Aplikacje 2013-03-07

Zostaliśmy dzisiaj zaproszeni do siedziby Onetu, aby zapoznać się z przedpremierowymi usługami tej firmy. Nowości jakich możemy się spodziewać są dwie, ale za to potężne. Po pierwsze: Onet zmienia koncepcję logowania we wszystkich swoich usługach. Do tej pory do każdego serwisu z portfolio Grupy Onet wymagana była oddzielna rejestracja. W rezultacie jeśli chcielibyśmy korzystać z nich wszystkich potrzebowalibyśmy mniej więcej 20 różnych kont. Wkrótce ma to się zmienić, a sama rejestracja, być może, nie będzie nawet potrzebna, ponieważ będziemy mogli powiązać nasze konto z Facebookiem.

Druga nowość to Onet Dysk. W skrócie to nic innego jak polski odpowiednik takich usług jak Dropbox, SkyDrive, Google Drive, itd. „Diabeł jednak tkwi w szczegółach.”

Aktualnie z tego typu usług korzystają przede wszystkim osoby interesujące się nowymi technologiami, a Onet pragnie rozpowszechnić chmurę także wśród „zwykłych” użytkowników. Ma w tym pomóc Poczta, która jest liderem na naszym rynku. Jej aktualne statystyki prezentują się następująco: 4 750 000 aktywnych skrzynek (ilość zalogowanych przez ostatnie 30 dni) i 2 250 000 osób logujących się codziennie. Zapewne każdy z nas kiedyś używał swojej poczty jako miejsce do przechowywania plików. Wysyłało się często maile do samego siebie z różnego rodzaju danymi. W taki właśnie sposób zrodziła się idea wirtualnego dysku na zdjęcia, filmy czy dokumenty. Problem jednak w tym, że systemy pocztowe nie są przystosowane do przesyłu wiadomości z dużymi załącznikami, stąd idea chmury, która poradzi sobie nawet z materiałami wideo w jakości HD. Właśnie od użytkowników swojej poczty Onet zamierza zacząć rozpowszechniać swoją nową usługę. Przed firmą tą stoi naprawdę duże wyzwanie, ponieważ pierw musi wyedukować i przekonać do takiego rozwiązania setki tysięcy osób. Z pomocą mają przyjść kampanie promocyjne opierające się przede wszystkim na materiałach wideo, które w łatwy sposób trafią do mniej zaznajomionej z IT grupy użytkowników.

Przejdźmy teraz do szczegółów samej usługi Onet Dysk i tego co ona ma właściwie wspólnego z Androidem. Jak działa chmura wszyscy doskonale wiemy. Onet na start swoim użytkownikom udostępni 5GB przestrzeni dyskowej oraz możliwość uzyskania dodatkowych 11GB za różnego rodzaju akcje. Przykładowo 500MB otrzymamy za pierwsze wgranie zdjęć, kolejne 500MB za każdego zaproszonego znajomego itd. Jeśli to nam nie wystarczy do dyspozycji będą dwa rodzaje abonamentu: za 99zł rocznie otrzymamy 50GB, a za 199zł 100GB przestrzeni dyskowej. Maksymalna wielkość pliku, którą będzie można przechowywać w usłudze Onet Dysk wynosi 2GB.  Dane przesyłane będą asynchronicznie, partiami – przykładowo jeśli ściągamy film o wadze 700MB i stracimy zasięg WiFi po 300MB, nie będziemy musieli zaczynać od początku, ale właśnie od momentu na którym skończyliśmy.

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się o usłudze Onet Dysk?

 • kopie będą działały offline (po włączeniu urządzenia domyślnie dane będą się synchronizowały i zapisywały na naszym dysku; na urządzeniach mobilnych synchronizowane będą tylko miniaturki i nazwy plików)
 • aby się zarejestrować nie będzie wymagana skrzynka mailowa na Onecie
 • dane zarówno kont darmowych jak i premium przechowywane będą w trzech kopiach w dwóch niezależnych serwerowniach
 • nie będzie otwartego API
 • będzie można udostępniać pliki publicznie
 • całkiem możliwe, że usługa pojawi się preinstalowana na smartfonach jednego z producentów lub operatorów komórkowych
 • przygotowania produktu trwały rok
 • system powstał na bazie odkupionej technologii Sky Storage

Na koniec to co najważniejsze dla nas czyli aplikacja mobilna. Ma to być jeden z głównych motorów napędowych całej usługi. To co jest jej specjalnym wyróżnikiem to możliwość robienia zdjęć, które nie obciążą naszej przestrzeni dyskowej. Rozwiązanie to ma być szczególnie przydatne przykładowo podczas wakacyjnego wyjazdu. Tworzymy folder, udostępniamy go znajomym i wszyscy możemy robić zdjęcia i automatycznie synchronizować nasz album. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy pokazywać każdemu z osobna jak wyszedł na zdjęciu – każdy będzie je miał po prostu od razu na swoim smartfonie. Brzmi banalnie, ale prawda jest taka, że zawsze po wakacjach mamy problem z wyegzekwowaniem od znajomych zdjęć…

Na dniach rozpoczną się zapisy do beta testów usługi. Po kliku tygodniach (raczej w drugiej połowie kwietnia) możemy spodziewać się oficjalnego startu. Jako redakcja kibicujemy naszej rodzimej firmie jaką jest Onet, ponieważ zmierza w bardzo dobrym kierunku. Polacy też powinni mieć swoją chmurę!

Jak Wam się podoba ta koncepcja? Co byście powiedzieli na konkurs z kilkoma kontami premium? 😉 • cabe

  Kolejna klon zagranicznej usługi w dodatku nie wprowadzający żadnej nowej funkcji. Brak otwartego API dodatkowo utrudni przyjęcie się tej usługi w szerszym zakresie.

 • mwozniak00

  Z polskich chmur zostaje jeszcze Storino.pl w sumie mają ciekawą ofertę. jednakże dla mnie minus gdyż nie mają natywnej aplikacji na systemy Linux (.deb/.rpm) oraz nie chcą się przyznać jak zabezpieczaja pliki. Niby AES lecz czy po stronie klienta szyfrują czy serwera (transmisja jest szyfrowana) i czy mają podgląd w dane przechowywane na serwerze. Ale i tak wyglądają lepiej niż dropbox 🙂

 • navegare

  Jednego dysku używam jako swoistego magazynu plików i kopii (Box), Dropboxa do synchronizacji danych z wielu małych, przydatnych codziennie aplikacji i zrzutu zdjęć i filmów na bieżąco., SkyDrive do ewentualnego szybkiego stworzenia/edycji dokumentu.
  Żadnej z tych funkcji Onet nie zastąpi. Na pierwsze za mały, pozostałych funkcji brak.
  Ja nie zainstaluję na pewno, następna chmura mi już niepotrzebna. Nawet Dysku Google właściwie nie używam, niemal z tych samych powodów.
  Rzecz raczej dla tych, którzy i tak z onetu korzystają, a innej chmury dotychczas nie mają.

 • Romuh

  w chmury juz nie wierze, od czasu jak Microsoft bez ukrywania sie „przeglada pliki” w poszukiwaniu „pirackich”. Postanowilismy z kumplami postawic wlasna ownCloud, aplikacja i serwer open source, a na dysku 1TB bedziemy mieli po 200GB miejsca we wlasnej chmurze, gdzie nikt nie zaglada… I tyle w temacie.

 • atc5

  no to lekko się zagapili, wczoraj z takimi samymi funkcjami wystartował copy.com, tyle że na starcie 5GB (jak w przyszłym onecie), ale za każdy link polecający dają 5 GB!!!! (oferta ograniczona czasowo) ,a nie 0,5GB, klikając w link polecający startujecie od 10GB:)
  https://copy.com?r=7DuQcn

 • Rafal_0

  GG też ma swój dysk

 • Bula

  Brak otwartego API = odpada w przedbiegach.

 • Orzech1964

  Ja także chętnie bym przetestował, tylko nigdzie nie ma żadnej wzmianki o tym

 • markuswenglan

  chętnie bym mógł testować i uzywać tej Waszej aplikacji mam skydrive,google drive,dropboxa itp…..jak na razie z opisu wynika ze chmura onetu bedzie zbliżona do dropboxa i bardzo fajnie bo lepiej sie sprawdza i pracuje na nim niz na głosno reklamowanych chmurach…TRZYMAM KCIUKI POWODZENIA ciesze się bedzie kolejna chmurka :))) konkurs by się przydał :)))

 • piotrpo

  Fajnie, że „coś” zrobili. Szkoda, że to kolejny skopiowany pomysł. Nie wiem co miało by mnie przekonać do używania tego produktu – przecież dokładnie wszystko z tego co ma oferować Onet jest już dostępne w usługach Google. Czyli mamy to samo co już jest i nawet nie ma tej przewagi, że „po polsku”. Mi wygląda to na zamkniętego gniota, którego będą wciskać ludziom razem z jakimś telefonem i cała funkcjonalność sprowadzi się do wkurzania użytkownika dodatkową ikonką.

  • Cabletech

   5 GB to nie wszystko co ma Google.
   Gdzie synchronizacja z Google Drive bezpośrednio z MS Office i Open / Libre Office?
   Gdzie podłączone Google Docs?

   Czuję, że to będzie pięć gołych GB otoczonych agresywnymi reklamami. Dla mnie za mało.

   PS
   Dla polskich studentów DropBox ma coś około 30 GB za darmo.

 • xxdawidxx

  Jestem za konkursem.
  Ale mam jedno pytanie, gdzie można zapisać się do testów beta?

  • Jakub Bereziewicz

   Jeszcze się nie da. Testy ruszą „na dniach”.

 • Richatek

  Potestowałbym. 🙂

 • Jakub Bereziewicz

  Prezentowana na zdjęciach aplikacja to jeszcze wersja alpha

 • denis94

  Ciekawe ile reklam będziemy musieli obejrzeć przed wysłaniem pliku na dysk…

  • Yberion

   Celna uwaga… niestety…

  • Jakub Bereziewicz

   Zapytamy ich przy następnym spotkaniu 😉x