ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Lubisz grać i się bać? Oto polskie horrory, które zawojowały świat w 2017 roku

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Polscy deweloperzy coraz lepiej poczynają sobie na światowym rynku gier. Największe sukcesy do tej pory odnosiły takie spółki jak CI Games, CD Projekt czy Techland. Chyba każdy kojarzy takie tytuły jak Sniper Ghost Warrior (3 części), Wiedźmin (3 części) czy Dying Light (2 części). Ten ostatni jest uznanym na świecie survival horrorem. To właśnie w tym gatunku w 2017 roku polscy deweloperzy podbili serca graczy na świecie. Przyjrzyjmy się czterem najważniejszym polskim horrorom.

Get Even

Weź głęboki oddech… Spróbuj sobie przypomnieć: dziewczyna, krzesło, bomba. Spokojnie… Podążaj za głosem w głąb pamięci. Odpręż się… Przeczesuj najgłębsze zakamarki umysłu w poszukiwaniu najmroczniejszych wspomnień. Znajdziesz ją? Pośpiesz się… To tylko część terapii.

Get Even to gra utrzymana w klimatach psychologicznego horroru. Gracz wciela się w Cole’a Blacka i nie wie, co jest prawdziwe, a co fikcyjne. Jego zadaniem jest poznanie przeszłości i jej zrozumienie. Do dyspozycji ma broń oraz smartfon.

Twórcą gry jest The Farm 51. Pierwsze wzmianki na temat tytułu pojawiły się już w 2014 roku. Deweloperzy chwalili się, że lokacje to prawdziwe pomieszczenia przeniesione ze świata rzeczywistego. Taki zabieg był możliwy dzięki wykorzystaniu fotogametrii. Po trzech latach prac nad grą, tytuł ujrzał światło dzienne 23 czerwca tego roku. Przez pierwsze dwa miesiące od premiery gry, sprzedano 63 tys. sztuk Get Even w USA i na terenie Unii Europejskiej. Wyniki te nie uwzględniają Azji. Można zatem stwierdzić, że do końca roku wynik ten przekroczy 100 tys. sztuk. Obecnie, gra kosztuje 99,90 zł na Steam i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Dostępna jest także na PS4 i Xbox One.

Observer

A gdyby tak ktoś zhackował twoje lęki?

Jest rok 2084. Nazywasz się Daniel Lazarski. Należysz do elity. Jesteś jednym z detektywów neuronowych, zwanych Obserwatorami – należycie do zewnętrznie finansowanej jednostki policji, a wasza rola polega na hackowaniu i przejmowaniu umysłów przestępców. Tajemnicza wiadomość od twojego zaginionego syna, wysoko postawionego inżyniera zatrudnionego przez wszechwładną Chiron Corporation, okazuje się początkiem śledztwa, które wiedzie cię poprzez krakowskie slumsy klasy C. W celu odnalezienia wskazówek i tropów musisz hackować umysły przestępców i ich ofiar, a także przeżywać ich najmroczniejsze lęki. Jak daleko posuniesz się, aby odkryć prawdę?

Observer to gra utrzymana w klimatach cyberpunkowego horroru. Twórcami tytułu jest Bloober Team znany z popularnego Layers of Fear. Observer usytuowany jest w Polsce w roku 2084. Zadaniem gracza, który wciela się w Daniela Lazarskiego, jest praca dla „obserwatorów” i wnikanie w ludzkie umysły. Warto dodać, że Observer to gra przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby.

Zobacz także: Animal Crossing na smartfony

Sądząc po liczbie graczy na Steamie (według Steam.db), horror od Bloober Team jest nawet większym hitem od Get Even, jednak oficjalne dane sprzedaży gry nie są jeszcze znane. Tytuł zadebiutował bowiem 15 sierpnia 2017 roku. Oceny graczy na Metacritic wynoszą 78 dla PC, 76 dla PS4 i 86 dla Xboxa One. Gra kosztuje 107,99 zł na Steam.

Hollow

„Nigdy nie obchodził mnie ten statek… po prostu… chciałem odnaleźć siebie. Musiałem. Coś w głębi mojego umysłu – w głębi mojej duszy – ciążyło mi, starało się zrozumieć to wszystko. Smutna prawda jest taka, że nigdy nie dało rady. Ja nie dałem rady. Nadal nie pamiętam, kim jestem”. „Nawet nie wiem, czy to się wcześniej wydarzyło. Ja, tutaj, opowiadający tę samą historię… Z pewnością nie. Pamiętałbym… prawda?”

Hollow to survival horror wydany przez Forever Entertainment, a wyprodukowany przez MMEU. Gracz wciela się w pilota, który zawitał na stację Shakhter-1. Rozgrywka zaczyna się w momencie, gdy gracz budzi się w kapsule ratunkowej dryfującej w pobliżu statku. Główny bohater nie potrafi sobie przypomnieć kim jest, ani jak się tam znalazł. Zadaniem gracza jest dowiedzieć się co się stało na pokładzie Shakhter-1. Musi przy tym stawić czoła licznym stworom i rozwiązać zagadki i łamigłówki. Brzmi znajomo, prawda? Gra bardzo przypomina mi klimatem Dead Space, co jest jedną z jej zalet.

Hollow to świeży tytuł. Gra miała premierę na Steam 16 listopada. Dostępna jest ona w promocyjnej cenie 50,39 zł. Jest to naprawdę niezła okazja, jak na tak interesującą grę. W pierwszym kwartale 2018 roku Forever Entertainment zamierza wydać tytuł także na Xboxa One oraz Nintendo Switch. Wydawca pochwalił się, że gra znalazła się na 22 miejscu bestsellerów na Steam w Japonii.

Agony

Agony to survival horror, który dopiero się ukaże. Postanowiłem umieścić go w zestawieniu, gdyż pierwotnie, jego premiera miała się odbyć w 2017. Ponadto jest to gra, na którą czeka wielu miłośników horrorów. Za produkcję odpowiada MadMind Studio, a wydawcą jest PlayWay. Rozgrywka rozpocznie się w głębi piekła bez wspomnień o przeszłości. Specjalna umiejętność kontrolowania ludzi i demonów, pozwoli bohaterowi przetrwać w ekstremalnych warunkach. Eksplorując wrogie środowisko i wchodząc w interakcję z innymi znużonymi duszami, bohater zrozumie, że jest tylko jeden sposób, aby uciec z piekła.

Trailery do Agony obejrzało na YouTube ponad 15 milionów osób. Szykuje się zatem kolejny hitowy, polski horror. Jego premiera zapowiedziana jest na 30 marca 2018 roku na PC, PS4 i Xbox One.

Sprawdź najnowsze wpisy