Ekran krawędziowy na wybranych telefonach z serii Galaxy (S6 Edge, S7 Edge, S8, S8+, Note8) to bardzo ciekawie rozwiązanie, dzięki któremu możemy szybko uzyskać dostęp do często używanych funkcji systemu. Niestety, wraz z powiększaniem się wyświetlaczy problemem może być namierzenie uchwytu, który pozwala na dostęp do aplikacji krawędziowych. Teoretycznie wielkość tą można regulować za pomocą ustawień systemowych, ale nawet po ustawieniu wartości na maksymalną może być ona za mała dla niektórych użytkowników. W tym poradniku pokażę Wam, jak dostosować rozmiar uchwytu aplikacji krawędziowych do Waszych potrzeb.

Jak zwiększyć rozmiar uchwytu aplikacji krawędziowych na Samsungach za pomocą ADB?

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Aby zwiększyć rozmiar uchwytu aplikacji krawędziowych skorzystaj z następującej komendy: settings put global edge_handle_size_percent wartość_procentowa, gdzie w polu „wartość_procentowa” należy wpisać odpowiednią dla siebie liczbę. Dla przykładu – wpisując „100.00” uchwyt ekranu krawędziowego będzie zajmował całą krawędź urządzenia, a podanie wartości „50.00” spowoduje, że zajęta będzie wyłącznie połowa krawędzi.
 8. Gotowe! Od teraz uchwyt ekranu krawędziowego będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Zobacz też: Klient YouTube’a z ciemnym motywem i bez reklam? Poznajcie iYTBP!

Jak zwiększyć rozmiar uchwytu aplikacji krawędziowych na Samsungach za pomocą emulatora konsoli?

 1. Upewnij się, że Twój telefon jest zrootowany.
 2. Na swoim urządzeniu zainstaluj wybrany emulator konsoli, w moim przypadku będzie to Termux.
 3. Nadaj konsoli uprawnienia roota następującą komendą: su
 4. Aby zwiększyć rozmiar uchwytu aplikacji krawędziowych skorzystaj z następującej komendy: adb shell settings put global edge_handle_size_percent wartość_procentowa, gdzie w polu „wartość_procentowa” należy wpisać odpowiednią dla siebie liczbę. Dla przykładu – wpisując „100.00” uchwyt ekranu krawędziowego będzie zajmował całą krawędź urządzenia, a podanie wartości „50.00” spowoduje, że zajęta będzie wyłącznie połowa krawędzi.
 5. Gotowe! Od teraz uchwyt ekranu krawędziowego będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Zapraszamy do naszej grupy Facebookowej – szybkie porady, pomoc w wyborze smartfona, ciekawostki, promocje oraz konkursy.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.