ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Dotykowy Symbian i premiera nowych Sony Ericssonów

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 6 do 12 listopada 2007 roku.

Nokia tworzy dotykowego Symbiana

Nokia udostępniła podgląd interfejsu, który miał trafić do pierwszych dotykowych smartfonów działających pod kontrolą Symbiana. Z miejsca wywołał on lawinę pozytywnych komentarzy. Niestety, nie jestem w stanie odnaleźć zrzutów ekranu (nie sugerujcie się powyższym obrazkiem), ponieważ strona na której udostępniono podgląd od kilku lat nie istnieje.

Premiera nowych Sony Ericssonów

Sony Ericsson zaprezentował 4 nowe telefony, a wśród nich:

Sony Ericsson k660

SE k660 był dość podstawowym modelem wyposażonym w aparat CyberShot. Posiadał modem HSDPA, Bluetooth z A2DP, aparat 2 Mpx i wyświetlacz 240×320 px. Urządzenie oferowało 32 MB pamięci wbudowanej oraz obsługę kart pamięci M2. W systemie można było znaleźć preinstalowane mapy Google. Niestety, nie oznacza to, że k660 został wyposażony w moduł GPS.

Sony Ericsson W890

Specyfikacja jest bardzo podobna, ważnymi wyszczególnienia zmianami jest pamięć 28 MB (również wspierana przez karty pamięci M2) aparat 3,2 Mpx i głośniki stereo.

Sony Ericsson W960

Spółka zaprezentowała także coś, co dziś nazwalibyśmy flagowcem. Model W960 został wyposażony w modem HSDPA, Bluetooth, WiFi, aparat 3,2 Mpx i 8 GB pamięci wewnętrznej. Ponad to telefon został wyposażony w dotykowy wyświetlacz.

Sony Ericsson W380

W380 był prostym telefonem z klapką. Urządzenie zostało wyposażone w modem 2G, Bluetooth, aparat 1,3 Mpx, 14 MB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej kartami pamięci M2) i skromny wyświetlacz 1,9” 176×220 px. Jako że był to model z klapką, został wyposażony także w drugi wyświetlacz OLED 36×128 px.

Samsung rozpoczął prace nad AMOLEDami dla telefonów

Samsung postanowił umożliwić montaż wyświetlaczy AMOLED w telefonach. Z tego powodu poinformował o rozpoczęciu pracy nad sterownikiem wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych. Nowy DDI (Display Driver IC) miał obsługiwać maksymalną rozdzielczość 240×320 px oraz paletę 16 milionów kolorów. Prezes Samsung Electronics powiedział wtedy:

Spodziewamy się, że w przyszłości ekrany tego typu będą instalowane w szerokiej gamie przenośnych urządzeń wymagających wysokiej rozdzielczości.

Kto by pomyślał, że jego przewidywania będą tak trafne…

RIM pozwało LG

W swoim czasie BlackBerry rozdawało karty na rynku i walczyło o swoje interesy. Z tego powodu producent postanowił pozwać LG za korzystanie z wyrazów black, berry i pearl. RIM zaatakowało LG po tym, jak producent postanowił wypuścić do sprzedaży 2 nowe modele – BlackCherry i Strawberry. Co ciekawe nie był to pierwszy taki przypadek, w 2006 roku RIM pozwał Samsunga, za wypuszczenie telefonu nazwanego BlackJack. Cóż, w przeciwieństwie do telefonów BlackBerry nazwy te są dziś w powszechnym użyciu.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy