ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Androida i podrobione Samsungi

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 30 października do 5 listopada 2007 roku.

Oficjalna premiera Androida

Dokładnie 5 listopada 2007 roku po południu Google zaprezentowało pierwszą wersję systemu Android. Plotki na jego temat krążyły kilka lat wcześniej, jednak mówiło się raczej o prezentacji telefonu (roboczo nazwanego gPhone), nikt nie brał pod uwagę systemu operacyjnego. W tamtym czasie nie przewidywano jego sukcesu, na rynku dobrze trzymał się Windows Mobile i Symbian. Informacja o premierze Androida szybko odeszła w niepamięć, przecież w tamtym czasie istniało wiele firm próbujących podbić rynek mobilny. Kto by pomyślał, że niepozorny system wyszukiwarkowego giganta na zawsze odmieni historię…

Donald Tusk pozytywnie o Annie Streżyńskiej

Podczas jednego z wywiadów Donald Tusk pozytywnie wypowiedział się o Annie Streżyńskiej. Chciał, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji funkcjonowała tak, jak Urząd Komunikacji Elektronicznej, którego prezesem była wówczas Streżyńska. Jej starania zostały docenione, dziś ma okazję wykazać się na stanowisku Ministra Cyfryzacji, gdzie również świetnie sobie radzi. Rzadko się zdarza, aby jedna osoba zbierała pozytywne opinie od polityków różnych opcji politycznych, Streżyńskiej się to udało.

Zobacz też: CEPiK, e-dokumenty i nie tylko – kibicujemy Annie Streżyńskiej i Ministerstwu Cyfryzacji

Samsung walczy z podróbkami

Samsung spotkał się z dość poważnym problemem – jego urządzenia były masowo podrabiane. Problem dotyczył zarówno marki Samsung, jak i Anycall, pod którą sprzedawano telefony w Azji. Producenci podróbek podmieniali literki tak, aby nazwa do złudzenia przypominała oryginał. W ten sposób powstały np. marki Samsong, Samsumg i Amycall. Problem był masowy – w Chinach na lokalnych targach odnaleziono 88 różnych modeli podróbek.

Pierwszy modem Sony Ericssona

Sony Ericsson zaprezentował pierwszy modem z własnym logo. Nie ma w tym nic dziwnego, w tamtym czasie operatorzy coraz śmielej startowali z ofertami mobilnego internetu. Oczywiście należało się liczyć z ograniczeniami, takimi jak np. transfer miesięczny ograniczony do 256 lub 512 MB. Bez wątpienia internet mobilny był świetnym wynalazkiem dla osób często przebywających w podróży, jednak operatorzy wciskali go zwykłym klientom jako internet domowy. Efekty były do przewidzenia, wielu do dziś czuje uraz do internetu mobilnego. Ze specyfikacji samego modemu warto wspomnieć, że oferował on transfer danych z zawrotną prędkością 3,6 Mbps (były to czasy świetności łącz 512 Kbps) i 128 MB pamięci dla użytkownika.

Apple ogranicza sprzedaż iPhone’a

Apple zdecydowało się wprowadzić pewne ograniczenia w sprzedaży pierwszego iPhone’a. Zlikwidowano możliwość zapłaty gotówką oraz ograniczono możliwość zakupu wielu iPhone’ów za jednym razem do dwóch sztuk. Dlaczego? Otóż Apple postanowiło walczyć z ludźmi, którzy masowo skupowali iPhone’y, zdejmowali blokadę SIM-lock i odsprzedawali po wyższej cenie.

Sprawdź najnowsze wpisy