Tim Cook majątek

Świetne wyniki Apple. Kolejne rekordy nadchodzą

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Dwa dni temu Apple ogłosiło wyniki finansowe za trzeci kwartał kalendarzowy i czwarty fiskalny 2017 roku. Spółka po raz kolejny pobiła średnie oczekiwania analityków.

Zobacz więcej: Mamy iPhone’a X!

Wyniki są znakomite!

Apple zanotowało przychód w wysokości $52,6 miliarda oraz zysk netto $10,7 miliarda. Rok temu było to odpowiednio $46,9 miliarda i $9 miliardów. Przychody i zyski przypadające na jedną akcję były rekordami spółki za czwarty kwartał fiskalny, chociaż ogólny zysk był niższy niż w 2015 roku.

Marża brutto za kwartał wyniosła 37,9%, w porównaniu do 38% w poprzednim kwartale. Sprzedaż zagraniczna stanowiła 62% przychodów. Apple zadeklarowało wypłatę dywidendy w wysokości $0,63 na akcję, która zostanie wypłacona akcjonariuszom 16 listopada.

Odświeżone produkty sprzedają się świetnie

Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo sprzedała 46,7 miliona iPhone’ów, co stanowi wzrost w stosunku do 45,5 miliona w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Widać, że informacje na temat słabej sprzedaży iPhone’a 8 nie sprawdziły się. Choć na pewno na tak dobry wynik ma też wpływ największa gama smartfonów w historii Apple. Kolejny świetny kwartał ma przed sobą iPad. Wprowadzenie wiosną nowych modeli: 9,7-calowego iPada oraz nowych modeli Pro było strzałem w dziesiątkę. Sprzedaż iPadów wyniosła 10,3 miliona i jest to wynik o milion lepszy niż rok temu. Coraz lepiej na rynku radzą sobie komputery Mac. Sprzedano ich 5,4 miliona, wobec 4,9 miliona w analogicznym kwartale 2016 roku. Sukces Apple zawdzięcza przede wszystkim nowym MacBookom Pro, ale także MacBookom i komputerom stacjonarnym iMac. Wszystkie te modele zostały odświeżone w czerwcu. Przychód ze sprzedaży tej kategorii był najwyższy w historii – wyniósł $7,1 miliarda.

Tim Cook podał kilka ciekawych informacji i zdementował niektóre plotki. Nieprawdą okazały się informacje niektórych analityków o sprzedaży iPhone’a 7, wyższej niż premierowych smartfonów. Najlepiej jak co roku, w ostatnim miesiącu, sprzedawały się najnowsze modele, czyli tym razem 8 i 8 Plus. Apple Watch odnotował wzrost sprzedaży o ponad 50% już trzeci kwartał z rzędu. Jednak cały czas dane sprzedaży tego produktu nie są raportowane. Najwyższe w historii były też przychody ze sklepu App Store. Nie podano jednak dokładnych liczb. Bardzo dużym powodzeniem według Tima Cooka, cieszy się Apple Music. Liczba użytkowników tego serwisu wzrosła rok do roku o 75%. Dodajmy jednak, że mimo ogromnej bazy użytkowników sprzętów z iOS, Apple Music cały czas nie może dogonić Spotify. Amerykanie mają też 210 milionów klientów płacących za usługi chmury iCloud.

Apple może kupić każdego?

Amerykanie mają w gotówce niesamowitą kwotę $268,9 miliarda. Na kontach w USA znajduje się bardzo niewielka kwota – „jedynie” $17 miliardów. Reszta zgromadzona jest na kontach za granicą. Cały czas nie jest wiadome co firma zrobi z pieniędzmi.

Rekordowa wartość spółki

Po ogłoszeniu wyników kurs akcji Apple wzrósł w notowaniach pozasesyjnych o ponad 4%. Przy takim kursie amerykańska firma była warta rekordowe $900 miliardów.

Podobnie jak Apple, świetne wyniki za ostatni kwartał podał ostatnio Samsung. Przeczytacie o tym więcej we wpisie Adama.

Kolejny kwartał będzie jeszcze lepszy

Prognozy na kolejny kwartał są szalenie optymistyczne, ale też możliwe do zrealizowania. Do sprzedaży wchodzi przecież najważniejszy produkt Apple od wielu lat – iPhone X. Zainteresowanie smartfonem i gigantyczne kolejki przed sklepami świadczą, że będzie kolejnym hitem. Wtedy spółka na pewno osiągnie planowany przychów w wysokości $84-$87 miliarda.

Źródło: Apple, MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy