Pomimo tego, że Android 8.1 nie jest kompletnie nową odsłoną systemu, to wprowadza wiele nowych funkcji. Poniżej przedstawiam Wam wszystkie, moim zdaniem najciekawsze, zmiany, które znaleźć można w tej wersji systemu Google’a.

Nowe menu wyłączania urządzenia

Aktualizacja do Androida 8.1 Oreo to zupełnie nowe menu, z poziomu którego można wyłączyć lub zresetować nasz telefon. Znajduje się ono z prawej strony ekranu, zaraz obok miejsca, w którym znajduje się przycisk Power w Pixelu 2.

Udoskonalony pasek nawigacyjny

Od kilku wersji Android stara się coraz bardziej polepszyć interfejs systemowy, tak, by był on jak najładniejszy. Nowa aktualizacja wprowadza ciekawą zmianę, a mianowicie przygasający pasek nawigacyjny – po pewnym czasie spędzonym w aplikacji biały kolor przycisków lekko zmieni odcień, na nieco bardziej szary i mniej rzucający się w oczy. Zobaczcie to, na poniższym nagraniu.

Nowy easter egg

W Androidzie 8.1 zmianie uległ również systemowy easter egg, który od teraz wyświetla ciasteczko Oreo. Oczywiście dalej można uzyskać dostęp do słynnej ośmiornicy.

Zaktualizowane ikonki aplikacji w pasku szybkiego dostępu

Najnowsza aktualizacja systemu wpłynęła również na niektóre ikony oraz pasek szybkiego dostępu. Od teraz, powiadomienia wysyłane przez system oznaczane będą nową ikoną, która przypomina nieco ciasteczko Oreo. Co więcej, osoby korzystające z gadżetów Bluetooth (np. słuchawek) będą mogły z łatwością podejrzeć stopień naładowania urządzenia – jest on wyświetlany na pasku szybkich ustawień.

Nowy pasek wyszukiwania w aplikacji Ustawienia

W przeszłości wyniki wyświetlane w aplikacji Ustawienia można było filtrować dzięki niewielkiej ikonce przedstawiającej lupę, która znajdowała się w prawym górnym rogu ekranu. W Androidzie 8.1 Google zdecydowało się na zmiany – od teraz ikonka zastąpiona została przez stale wyświetlany pasek wyszukiwania.

Automatyczny tryb nocny

Na całe szczęście wraz z najnowszą aktualizacją Androida funkcja ta przestała być ekskluzywna dla Pixeli – od teraz może z niej skorzystać każdy użytkownik z dowolnym smartfonem. Rozwiązanie to prezentuje się tak, jak możecie zobaczyć na zrzutach ekranu poniżej.

Kilka opcji przeszło do historii

Niestety, wraz z dodawanymi nowymi funkcjami czasem znikają też niektóre stare. Tak stało się m.in. w przypadku przełącznika trybu sRGB oraz opcji, która pozwalała na podtrzymywanie włączonej sieci Wi-Fi nawet wtedy, gdy urządzenie przechodziło w stan uśpienia.

Zobacz też: Ubezpieczanie smartfona w T-Mobile.

Zmiany w powiadomieniach aplikacji

Na pewno wielokrotnie byliście świadkami takiej sytuacji, gdy po włączeniu Internetu w telefonie, urządzenie rozpoczynało synchronizację wszystkich procesów i nieustanne powiadomienia np. z komunikatora powodowały niekończącą się ilość sygnałów dźwiękowych. Na szczęście taka sytuacja to już przeszłość – Android 8.1 ograniczył ilość dźwięków powiadomień, które dana aplikacja może wydać w ciągu sekundy, do jednego.

Jeszcze lepszy wygląd systemu

Android staje się coraz ładniejszy – nowa aktualizacja zaokrągliła ikonki w pasku powiadomień oraz zwiększyła ich odstęp od siebie. Co więcej, zaktualizowane zostały powiadomienia typu Toast – od teraz mają one jasny kolor, więc lepiej dopasowują się do wyglądu systemu.

Ukrywanie powiadomienia o działaniu aplikacji

Android Oreo dodał dość irytujący dla większości użytkowników komunikat, który informuje o działaniu danej aplikacji w tle. Najnowsza wersja systemu pozwala jednak na jego bezproblemowe wyłączenie za pośrednictwem aplikacji Ustawienia.

Menu wyłączania dostosowuje się do tapety

Podczas wyłączania urządzenia za pomocą nowego menu w tle zobaczyć można cieniowane kolory pobrane z aktualnie ustawionej tapety. Wygląda to tak, jak na zrzutach ekranu poniżej.

Sprawdzanie ostatnio otwartych aplikacji

Od teraz sprawdzanie informacji o tym, jakie aplikacje były niedawno otwarte, nie jest żadnym problemem – można to zrobić za pośrednictwem zakładki Ustawienia > Aplikacje.

Potwierdzenie wyłączania danych komórkowych

W najnowszej aktualizacji Google zdecydowało się na implementację potwierdzenia wyłączania danych komórkowych. Nie mam pojęcia, jaki ma to związek z szybkimi ustawieniami, ale pomińmy tę kwestię.

Zmiany w Ambient Display

Wprowadzona w Androidzie 8.0 Oreo funkcja doczekała się zmian – od teraz na urządzeniu wyświetla ona dodatkowo datę oraz nadchodzące alarmy.

Przywracanie danych jest możliwe po konfiguracji

W przeszłości o tym, czy chcemy przywrócić dane z poprzedniego telefonu, byliśmy pytani wyłącznie raz – podczas konfiguracji. Wraz z premierą Androida 8.1 sytuacja ta się zmienia – od teraz stare dane będzie można zaimportować nawet po skończonej konfiguracji urządzenia.

Źródło: AndroidPolice

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.