Nowości, które znalazły się w Androidzie 8.1 – lista najciekawszych zmian

mm Michał Derej Android 2017-11-01

Pomimo tego, że Android 8.1 nie jest kompletnie nową odsłoną systemu, to wprowadza wiele nowych funkcji. Poniżej przedstawiam Wam wszystkie, moim zdaniem najciekawsze, zmiany, które znaleźć można w tej wersji systemu Google’a.

Nowe menu wyłączania urządzenia

Aktualizacja do Androida 8.1 Oreo to zupełnie nowe menu, z poziomu którego można wyłączyć lub zresetować nasz telefon. Znajduje się ono z prawej strony ekranu, zaraz obok miejsca, w którym znajduje się przycisk Power w Pixelu 2.

Udoskonalony pasek nawigacyjny

Od kilku wersji Android stara się coraz bardziej polepszyć interfejs systemowy, tak, by był on jak najładniejszy. Nowa aktualizacja wprowadza ciekawą zmianę, a mianowicie przygasający pasek nawigacyjny – po pewnym czasie spędzonym w aplikacji biały kolor przycisków lekko zmieni odcień, na nieco bardziej szary i mniej rzucający się w oczy. Zobaczcie to, na poniższym nagraniu.

Nowy easter egg

W Androidzie 8.1 zmianie uległ również systemowy easter egg, który od teraz wyświetla ciasteczko Oreo. Oczywiście dalej można uzyskać dostęp do słynnej ośmiornicy.

Zaktualizowane ikonki aplikacji w pasku szybkiego dostępu

Najnowsza aktualizacja systemu wpłynęła również na niektóre ikony oraz pasek szybkiego dostępu. Od teraz, powiadomienia wysyłane przez system oznaczane będą nową ikoną, która przypomina nieco ciasteczko Oreo. Co więcej, osoby korzystające z gadżetów Bluetooth (np. słuchawek) będą mogły z łatwością podejrzeć stopień naładowania urządzenia – jest on wyświetlany na pasku szybkich ustawień.

Nowy pasek wyszukiwania w aplikacji Ustawienia

W przeszłości wyniki wyświetlane w aplikacji Ustawienia można było filtrować dzięki niewielkiej ikonce przedstawiającej lupę, która znajdowała się w prawym górnym rogu ekranu. W Androidzie 8.1 Google zdecydowało się na zmiany – od teraz ikonka zastąpiona została przez stale wyświetlany pasek wyszukiwania.

Automatyczny tryb nocny

Na całe szczęście wraz z najnowszą aktualizacją Androida funkcja ta przestała być ekskluzywna dla Pixeli – od teraz może z niej skorzystać każdy użytkownik z dowolnym smartfonem. Rozwiązanie to prezentuje się tak, jak możecie zobaczyć na zrzutach ekranu poniżej.

Kilka opcji przeszło do historii

Niestety, wraz z dodawanymi nowymi funkcjami czasem znikają też niektóre stare. Tak stało się m.in. w przypadku przełącznika trybu sRGB oraz opcji, która pozwalała na podtrzymywanie włączonej sieci Wi-Fi nawet wtedy, gdy urządzenie przechodziło w stan uśpienia.

Zobacz też: Ubezpieczanie smartfona w T-Mobile.

Zmiany w powiadomieniach aplikacji

Na pewno wielokrotnie byliście świadkami takiej sytuacji, gdy po włączeniu Internetu w telefonie, urządzenie rozpoczynało synchronizację wszystkich procesów i nieustanne powiadomienia np. z komunikatora powodowały niekończącą się ilość sygnałów dźwiękowych. Na szczęście taka sytuacja to już przeszłość – Android 8.1 ograniczył ilość dźwięków powiadomień, które dana aplikacja może wydać w ciągu sekundy, do jednego.

Jeszcze lepszy wygląd systemu

Android staje się coraz ładniejszy – nowa aktualizacja zaokrągliła ikonki w pasku powiadomień oraz zwiększyła ich odstęp od siebie. Co więcej, zaktualizowane zostały powiadomienia typu Toast – od teraz mają one jasny kolor, więc lepiej dopasowują się do wyglądu systemu.

Ukrywanie powiadomienia o działaniu aplikacji

Android Oreo dodał dość irytujący dla większości użytkowników komunikat, który informuje o działaniu danej aplikacji w tle. Najnowsza wersja systemu pozwala jednak na jego bezproblemowe wyłączenie za pośrednictwem aplikacji Ustawienia.

Menu wyłączania dostosowuje się do tapety

Podczas wyłączania urządzenia za pomocą nowego menu w tle zobaczyć można cieniowane kolory pobrane z aktualnie ustawionej tapety. Wygląda to tak, jak na zrzutach ekranu poniżej.

Sprawdzanie ostatnio otwartych aplikacji

Od teraz sprawdzanie informacji o tym, jakie aplikacje były niedawno otwarte, nie jest żadnym problemem – można to zrobić za pośrednictwem zakładki Ustawienia > Aplikacje.

Potwierdzenie wyłączania danych komórkowych

W najnowszej aktualizacji Google zdecydowało się na implementację potwierdzenia wyłączania danych komórkowych. Nie mam pojęcia, jaki ma to związek z szybkimi ustawieniami, ale pomińmy tę kwestię.

Zmiany w Ambient Display

Wprowadzona w Androidzie 8.0 Oreo funkcja doczekała się zmian – od teraz na urządzeniu wyświetla ona dodatkowo datę oraz nadchodzące alarmy.

Przywracanie danych jest możliwe po konfiguracji

W przeszłości o tym, czy chcemy przywrócić dane z poprzedniego telefonu, byliśmy pytani wyłącznie raz – podczas konfiguracji. Wraz z premierą Androida 8.1 sytuacja ta się zmienia – od teraz stare dane będzie można zaimportować nawet po skończonej konfiguracji urządzenia.

Źródło: AndroidPolice

 

  • Weronika Sz.

  Przydała by się opcja żeby dolne przyciski były w tle e nie na czarnym pasku…

 • stark2991

  Kilka fajnych zmian widzę. Na przykład to ostatnie o przywracaniu kopii – to jest super zmiana jak dla mnie.

 • MarcelloX

  W androidzie 8.1 nie ma trybu nocnego na innych urządzeniach niż Pixel, po prostu pasek zmienia się w zależności od tego czy tapeta jest jasna czy ciemna.

 • korwin

  Nie rozumiem
  „która pozwalała na podtrzymywanie włączonej sieci Wi-Fi nawet wtedy, gdy urządzenie przechodziło w stan uśpienia”
  Jak to tak? To wifi będzie się wyłączać przy przejściu w stan uśpienia, głupota jedną z pierwszych rzeczy to ustawione aby wifi działał zawsze

  • JelNiSław

   Nie. Teraz nie możesz ustawić, żeby Wi-Fi się w wyłączało po zgaszeniu ekranu

   • korwin

    12

 • teges

  Wszystkie zmiany na minus względem Nougat’a.

  • Michał Derej

   Co kto woli :/

  • stark2991

   Niektóre tak, ale absolutnie nie wszystkie 🙂

   • teges

    Na razie nic pozytywnego nie znalazłem.

 • JestemAbdul

  A ja nie rozumiem po co jest to przyciemnianie navbara

  • hejKamil

   To przydatna funkcja dla ekranów typu OLED dzięki której piksele nie będą się tak szybko wypalały

   • Michał Derej

    No i oprócz tego ma także charakter estetyczny oczywiście.

    • JestemAbdul

     Co Ty tu estetycznego widzisz? Ładną animację?

   • JestemAbdul

    Gdzie przydatna? Chyba dla Pixeli

    • stark2991

     Oczywiście że dla Pixeli, a Ty myślałeś że komu taką opcję zrobili?

     • JestemAbdul

      8.1 nie jest tylko dla Pixeli, ale ciiiiiiii, nie mów nikomu, będzie to nasza tajemnica

     • stark2991

      No i? Na razie jest tylko na Pixelach. Teraz wszystkie bezramkowe telefony mają przyciski na ekranie, OLED sukcesywnie zwiększa udziały więc tak, skorzystają też i inni. Ale gdyby Pixel miał IPS to mógłbyś pomarzyć o takiej trosce Google o Twój ekran.

     • JestemAbdul

      No i nic, pomyśl w końcu sam.

  • stark2991

   Oprócz tego co koledzy niżej piszą to można dodać, że w nocy taki pasek będzie mniej irytował obecnością. Jeśli się używa filtrów do przyciemniania ekranu to też się przyda bo navbar się nie przyciemnia przez filtry

   • JestemAbdul

    Rzeczywiście, oczy wypala, jak do tej pory mogliśmy żyć bez tego…

 • natalleos

  nie widzę tu niczego co nie można by samemu zrobić przy pomocy 3th party . Ani nic co mogło by mnie zachęcić , wolał bym informacje o ważniejszych zmianach . To są tylko zmiany kosmetyczne .

  • Filodendron

   Możesz wytłumaczyć, dlaczego stawiasz spacje przed znakami interpunkcyjnymi, oraz dlaczego piszesz „wolał bym”, zamiast „wolałbym”? Bardzo mnie interesuje geneza tych baboli…

   • Miki Gry

    I jeszcze 3th zamiast 3rd

   • klb-300 ver2.1c

    widze iz kolejny polonista na bezrobotnym probuje zaistniec poprzez mentorzenie na niszowych portalach technologicznych:D

    • Filodendron

     Uważasz, że trzeba być „polonistą na bezrobotnym”, żeby irytował sposób pisania, jakiego nigdzie się nie stosuje? Jeśli cię to przerasta (ci widać również po twoim komentarzu: bez wielkiej litery na rozpoczęcie zdania, kropki na jego zakończenie i przecinków w miejscach pauz), tzn., że poległeś na tym podstawowym etapie edukacji. Jeśli więc nie poradziłeś sobie z takim banałem, to jak w ogóle traktować cię jako partnera w dyskusji na bardziej zaawansowane tematy?

     • klb-300 ver2.1c

      pocieszny jestes. zawsze mnie rozbarjaja tacy kolesie – co laza po forach i wyszukuja w postach bledow interpunkcyjnych stylistycznych itp. chyba licza na to ze dopadnie mnie jakas forma refleksji typu: kurcze on ma racje pownienem uzyc tam kropki i zaczac duzej litery.
      powiedz mi tak szczerze czy to jest jakas forma na spedzenie czasu. siedzisz i myslisz co by tu porobic wartosciowego?? juz wiem wejde na forum i bede wytykal ludziom bledy ortograficzne.
      dodam tylo ze swojej strony ze rodzice musza byc z ciebie dumni:D

     • stark2991

      Kolega często przesadza, ale w jednym rację ma – człowieka, który nie potrafi poprawnie napisać zdania ciężko traktować poważnie

     • klb-300 ver2.1c

      skoro tak twierdzisz to wejdz na artykul „Samsung Experience 9 na Androidzie 8 ” i zerknij na tą dyskusje 🙂

     • klb-300 ver2.1c
    • mindla

     Lepsze to niż analfabetyzm, nawet wtórny analfabetyzm.

     • klb-300 ver2.1c

      wow ale to było glebokie.

  • SebaRoz

   Mnie zaciekawiło to 3rd party (albo 3th party) – możesz podać jakieś namiary?x