ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weź smartfona na cmentarz, przyda się – przykłady

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wszystkich Świętych to jedyne w swoim rodzaju święto w Polsce. Coraz częściej jest ono połączone z zaczynającym się w przededniu Halloween. Jednak dla wielu osób to wciąż czas zadumy i modlitwy za zmarłych. Tradycjonaliści alarmują, aby nie brać smartfonów na cmentarz, gdyż nie są one potrzebne w tym specjalnym czasie. Ja jestem jednak innego zdania. Owszem, powinniśmy zrezygnować wtedy z popularnych komunikatorów, czy portali społecznościowych, jednak smartfon może się przydać. Oto kilka przykładów.

Dojazd komunikacją miejską

W wielu miastach dojazdy na cmentarz są utrudnione. Ponadto ciężko znaleźć miejsce do parkowania w pobliżu nekropolii. Warto zatem udać się w to specjalne miejsce komunikacją miejską. Nieodzowna będzie w tym momencie aplikacja Jakdojade. Zobaczymy w niej aktualne rozkłady wraz z dodatkowymi kursami i liniami, które kursują w tym okresie. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników smartfonów, którzy na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej.

Lokalizacja grobów

W Google Play można znaleźć aplikacje do wyszukiwania grobów. Niestety są one dostępne jedynie dla kilku miast. Wśród nich znajduje się między innymi Szczecin, Olsztyn oraz Koszalin.

Przykładowo Szczecińskie Cmentarze:

to bezpłatna wyszukiwarka miejsc pochówku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Zawiera dane o osobach pochowanych w tej nekropolii od 1945 roku. Opublikowano również opisy cmentarzy w Szczecinie. Przy jej pomocy można odszukać miejsce, w którym pochowana jest wybrana osoba, określić trasę dojścia do grobu od wybranej bramy, zorientować się w terenie przy pomocy nawigacji.

Z kolei Sakralny Poznań:

powstała z myślą o osobach planujących odwiedzić groby swoich bliskich. Ma ona na celu ułatwienie odnalezienia miejsca pochówku konkretnych osób oraz wyszukanie cmentarzy i kościołów w Poznaniu.

Polecam korzystać z tych aplikacji, jeśli nie pamiętamy, gdzie leżą nasi bliscy.

Mapy Google

Aplikację wyszukiwania grobów mogą wesprzeć Mapy Google. Być może zabrzmi to śmiesznie – po co nam Mapy na cmentarzu? Niektóre Nekropolie zajmują dużą powierzchnię, na przykład Cmentarz Centralny w Szczecinie jest trzecim największym cmentarzem w Europie. Ludzie, którzy odwiedzają bliskich nie zawsze orientują się w topografii danej metropolii. Mapy Google z pewnością się przydadzą się w takiej sytuacji.

Zobacz także: Wysyłaj SMSy i odpowiadaj na powiadomienia telefonu wprost w centrum powiadomień Windowsa 10!

Latarka

Banalna, ale nieodzowna funkcja, która wykorzystywana jest przez wielu odwiedzających. Nekropolie wyglądają fantastycznie po zmierzchu. Jednak z drugiej strony z uwagi na słabe oświetlenie, łatwo o problemy. Niejednokrotnie zdarzyło mi się wejść w błoto lub potknąć o wystający korzeń drzewa. Oświetlenie najbliższego otoczenia lampą LED zdecydowanie rozwiązuje problem.

Smartfon zapewne będzie kusił użytkowników będących na cmentarzu, do korzystania z innych funkcji lub aplikacji. Sądzę jednak, że robienie selfie przy grobach, czy łapanie pokemonów w tak specyficzne święto to przesada.

Sprawdź najnowsze wpisy