ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Recykling smartfonów według Samsunga – koparka BitCoinów, monitorowanie ryb

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Uwielbiamy kupować nowinki technologiczne, więc nic dziwnego, że decydujemy się na wymianę swojego smartfona co kilka lat. Jedni robią to rzadziej, inni nawet kilka razy do roku, lecz łączy nas jedno – w większości przypadków stare urządzenie nie jest sprzedawane, lecz trafia do szuflady, gdzie spędza resztę swojego życia. Warto jednak pamiętać, że nawet dwuletni smartfon nadal jest urządzeniem naprawdę dobrym pod względem wydajności, więc warto go jakoś wykorzystać. Na niedawnej konferencji, która odbyła się w San Francisco, Samsung przedstawił nam swoje metody na recykling elektronicznych gadżetów dzięki programowi Upcycling.

Koparka BitCoinów

Jednym z najciekawszych zaprezentowanych przykładów jest koparka BitCoinów stworzona z 40 połączonych ze sobą urządzeń Galaxy S5. Niestety przedstawiciele koreańskiego giganta nie chcieli odpowiadać na wszystkie pytania fanów na temat tego urządzenia, jednak z udostępnionych informacji wynika, że osiem urządzeń Galaxy S5 jest w stanie zapewnić lepszą moc obliczeniową niż komputer stacjonarny z procesorem Intel i7-2600 przy znacznie niższym zapotrzebowaniu na prąd.

Niestety, dopóki dana osoba nie posiada dużej ilości nieużywanych smartfonów Galaxy S5 to rozwiązanie to może traktować wyłącznie jako ciekawostkę – koszt zakupu tych urządzeń przy obecnym kursie BitCoina zwróciłby się dopiero za kilkadziesiąt lat pracy. Wszystkie inne informacje na temat tej inicjatywy możecie zobaczyć na powyższej grafice informacyjnej.

Domowy monitoring

Jeśli przypadkowo nie posiadacie czterdziestu egzemplarzy danego urządzenia, to dużo lepszą alternatywą wydaje się skonstruowanie np. domowego systemu rozpoznawania osób, które chcą odwiedzić nasz dom. W tym celu wystarczy wykorzystać stary telefon (np. Galaxy S3) z funkcją rozpoznawania twarzy i zamontować go przed wejściem do domu, np. w formie widocznej powyżej sowy. Muszę przyznać, że efekt robi wrażenie.

Zobacz też: Skaner linii papilarnych w Galaxy S9?

Monitorowanie rybek w akwarium

Kolejnym przedstawionym rozwiązaniem jest funkcja monitorowania warunków panujących w akwarium. Dzięki zestawowi czujników, które podłączone są do telefonu, który działa w formie wyświetlacza, właściciel rybek może bezproblemowo kontrolować m.in. temperaturę wody, a wszystkie informacje są dodatkowo wyświetlane w formie wykresów.

Jak będzie działał program Samsung Upcycling?

Powyższe sposoby wykorzystania swojego starego telefonu to tylko przykłady – dzięki programowi Samsung Upcycling każdy użytkownik będzie mógł samodzielnie ponownie zagospodarować swój sprzęt. Zasada działania tego rozwiązania jest naprawdę prosta – dzięki serwisowi, który aktualnie jest wciąż przygotowywany, właściciel starego urządzenia z serii Samsung Galaxy będzie mógł pobrać oprogramowanie, dzięki któremu usunie Androida ze swojego telefonu i wgra specjalnie przygotowany system, który posłuży do wybranego przez niego celu. Platforma będzie otwarta, co oznacza, że każdy użytkownik będzie mógł na niej opublikować przygotowany przez siebie projekt, dzięki czemu inni właściciele urządzeń Galaxy będą mogli pobrać gotowe rozwiązanie. Niestety nie jest znana dokładna data premiery tej platformy, ale czekam na nią z niecierpliwością – to może być coś naprawdę wielkiego.

Źródło: Motherboard

Źródło zdjęć: Kyle Wiens

Sprawdź najnowsze wpisy