Czy kiedykolwiek pojawi się alternatywa dla Androida i iOS?

Łukasz Pająk Artykuły 2017-10-18

Nigdy nie mieliśmy dużego wyboru systemów operacyjnych, choć przez ostatnie kilkanaście lat wiele firm próbowało swoich sił. Kiedyś rządził Windows Mobile i Symbian. Swój kawałek tortu miało BlackBerry znane jeszcze jako RIM. Nie można też zapomnieć o Windows Phone, Bada OS lub Maemo (MeeGo). Dzisiaj rynkiem rządzi Android (85%). Patrząc na obecny podział mobilnego rynku to nawet iOS (14,7%) wydaje się jakby nic nie znaczył. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę producentów. Wtedy Apple jest w czołówce, choć w takim zestawieniu też zaczyna tracić swoją pozycję.

Pożegnajmy nieobecnych

Microsoft niedawno ogłosił koniec Windows 10 Mobile. Amerykanie nie poradzili sobie pod naporem Google i Apple, mimo że „Okienka” miały ogromny potencjał. Od początku istnienia multimedialnego Windowsa na urządzenia mobilne można było wytykać błędy firmie:

 • zamknięcie się na konkretne, stare podzespoły
 • kłótnie z Google – afery z YouTubem
 • Microsoft nie zachęcał w żaden sposób programistów do tworzenia aplikacji na Windows Phone/Mobile
 • likwidacja marki Nokia, pozostawienie Lumia
 • niezrozumiałe posunięcia z blokowaniem aktualizacji dla poszczególnych modeli

Zapewne Wy sami jesteście w stanie wymienić kolejne punkty, które sprawiły, że dzisiaj nie korzystacie z „Okienek”. Windows Phone nie odniósł sukcesu w skali światowej. Mimo to, w Polsce był dość popularny. Podobne błędy popełniła Nokia z Symbianem, a później z Maemo (MeeGo) czy też BlackBerry. Wszystkie te firmy przespały moment, gdy smartfony nie były dedykowane wyłącznie odbiorcom biznesowym. Multimedialny szał rozpoczął Apple z iPhone’ami, a Google udało się naprowadzić Androida na tę ścieżkę – z początku „Robocik” też miał służyć przede wszystkim do pracy. Dzisiaj oczekujemy uniwersalnych urządzeń mobilnych i takie otrzymujemy. Jeśli dany model ukierunkowuje się na daną grupę odbiorców to z pewnością nie zostanie królem sprzedaży. Przykładem mogą być BlackBerry Priv, odmiany Zoom od Samsunga.

Czy jest miejsce na kolejnego gracza?

Wbrew pozorom tak, ale nie da się wygrać z Androidem i iOS z dnia na dzień. To oznacza ogromne inwestycje, aby biznes stał się dochodowy. Wiele osób upatrywało duże nadzieje w Samsungu, który po porażce z Bada OS nie złożył broni. Koreańczycy stworzyli kolejny system – Tizen. Dzisiaj nie jest on popularny na smartfonach. Dominuje głównie na smartwatchach, gdzie i tak wygrywa Apple:

 • Apple Watch: 57%
 • Tizen: 19%
 • Android Wear: 18%
 • Inne: 6%

Samsung nie faworyzuje swojego systemu na rynku smartfonów. Raz na rok wypuszcza nowe urządzenie i jest ono dedykowane coraz mniej wymagającym użytkownikom. Tegoroczny model Z4 to niska półka. W zeszłym roku poznaliśmy Z2, który był jeszcze słabszy. Widoczny powyżej Z3 z 2015 roku też nie porywał – nawet w momencie premiery. Koreańczycy – póki co – nie chcą zawojować mobilnego rynku Tizenem. Wciąż pozostaje Android i iOS. Pojawiały się różne dystrybucje Linuksa w mobilnych wydaniach (Ubuntu), Sailfish, nawet Mozilla stworzyła swój system (Firefox OS). Tylko że żadna wielka firma nie stała nad tymi projektami, więc zapał szybko zniknął, a zaczyna pojawiać się wymagania finansowe. Microsoft najprawdopodobniej definitywnie zrezygnował z tworzenia mobilnego oprogramowania – teraz firma skupia się na udostępnianiu swoich usług. Ogromne szanse na sukces miało BlackBerry, które oferowało kompatybilność z aplikacjami z Androida. Jednak toporność oprogramowania „Jeżyny” nie zachęcała do współpracy w czasach, gdy oczekujemy prostoty.

Czy znajdzie się odpowiednia firma, która mogłaby zaistnieć na mobilnym rynku?

Duży potencjał ma Amazon, ale czy ta firma ma jakikolwiek interes w konkurowaniu z Google i Apple? Na obecnym etapie rozwoju nie. W końcu znajdziemy dedykowany sklep z aplikacjami od Amazonu. Długo szukałem innej korporacji, która mogłaby i miała podstawy do tego, żeby konkurować z Androidem oraz iOS. Jedyny mój pomysł to Steam. Wbrew pozorom jest to platforma, z którą mierzy się Sony (PlayStation) oraz Microsoft (Xbox). Ten ostatni swoją konsolę również traktuje jakby zaraz miała przestać istnieć, ale to zupełnie osobny temat.

Zobacz też: Nokia 8 stała się jeszcze lepsza!

Rozwój sieci 5G może sprawić, że nie będziemy potrzebowali sprzętu z najwyższej półki, aby grać w najbardziej wymagające tytuły. Wszystko będzie się odbywało na zasadzie strumieniowego przesyłania. Nie jedna firma już tego próbowała, ale ograniczeniem była niska przepustowość łącza i duże opóźnienia. Teraz Steam może na poważnie pomyśleć o stworzeniu swojej platformy do gier dla mobilnych graczy w formie systemu lub… aplikacji na Androida. Wracamy do punktu wyjścia. Możemy brać pod uwagę różne startupy i akcje crowdfundingowe, ale czy zainwestowalibyście w wizję pogromcy dzisiejszych liderów? Gdzie baza aplikacji? Gdzie sprzęt?

Wielki podział Androida

„Robocik” nie ma sobie równych w statystykach. Jednak coraz częściej dzieli się go na różne wydania. Samsung ma swoje Experience, Xiaomi MIUI, Meizu Flyme, OnePlus Oxygen i tak można wymieniać w nieskończoność. Wciąż podstawą jest system Google, ale zmodyfikowany w tak drastyczny sposób, że często można go pomylić z iOS. Wynika to z otwartości kodu Androida – skorzystać z niego może każdy, a płaci się wyłącznie za używanie usług Play i innych licencji. Idąc tym tokiem myślenia dojdziemy do sytuacji, która obecnie panuje na rynku komputerów osobistych. Jeden, zamknięty system (Windows – iOS) i wiele wydań jednej platformy (Linuks – Android). Czy to dobre rozwiązanie? Dalsze zróżnicowanie pomiędzy nakładkami producentów urządzeń z „Robocikiem” może do tego doprowadzić. Jednak co z aktualizacjami, za które w dalszym ciągu odpowiadać będzie Google – przynajmniej za bazę. Być może projekt Treble będzie pewnym zalążkiem przyspieszenia wydawania nowych wersji systemu, ale to już zbyt odległe dywagacje. • Miłosz

  „Ten ostatni swoją konsolę również traktuje jakby zaraz miała przestać istnieć, ale to zupełnie osobny temat.” Skąd taki wniosek drogi autorze? Biorąc pod uwagę, że zaraz ma być Xbox One X, to jakoś nie sądzę aby zaraz miał przestać istnieć.

 • mozilla007

  MS wcale nie upadł bo nie poradził sobie z naporem innych, A tylko dlatego że system do dziś dnia nie wyszedł z wczesnej fazy Alpha. Tylko to była jedna wina i nie oferuje do dziś dzień funkcjonalności znanej z tamtych czasow.

 • maxprzemo

  Myślę że jedynym dużym graczem który mógł by spróbować swoich sił z mobilnym system operacyjnym jest Facebook. Społeczność ma, zaplecze techniczne jako tako też. Usługi w chmurze musieli by trochę rozbudować i mogą startować.
  Ja osobiście wolałbym mobilnego linuksa. Ale to był by projekt niszowy nie zagroził by największym graczom.

  • Łukasz Pająk

   Na Facebooku już to napisałem, ale powtórzę, że to właśnie strzał w 10, który kompletnie mi z głowy wyleciał podczas pisania tekstu.

  • Znając ich dotychczasowe „dzieła” to kijem bym nie tknął takiego systemu.

 • łukasz Jedryszczyk

  Zrobienie systemu to najmniejszy problem pomijając też aplikacje które będą potrzebne to najważniejsze są usługi ktoś musiał by zrobić np nawigacje a myślę że ciężko było by przekonać firmy by się w to bawiły ?

 • Sebastian Błaszczyk

  Ja bym chciał takiego systemu, gdzie działają na nim i aplikacje z Androida i aplikacje z IOS, i przede wszystkim żeby miał mnóstwo opcji konfiguracji.

 • Zdzisław Dyrman

  Tak jak na desktopach jest duopol Windows/MacOS tak w mobile mamy Android/iOS i raczej to się nie zmieni. No zawsze będzie istnieć jakaś alternatywa ale nigdy nie wyjdzie ona z niszy.

  • Łukasz Pająk

   Nie zapominaj o Linuxach 🙂

   • Zdzisław Dyrman

    Linux to właśnie ta niszowa alternatywa o której wspomniałem.

 • Fuchsia OS będzie mieć bardzo duże szanse jak wyjdzie.

  • Adrian Kijek

   Sama nazwa zabije ten system

   • Nie wiadomo czy to jest nazwa kodowa czy nie.

   • stark2991

    W takim razie nigdy się nie ożenisz, panie Kijek 😉

    • Adrian Kijek

     Nie trafione zona i dwie wspaniale coreczki:-)

     • stark2991

      No popatrz, to tak jakby sam sobie zaprzeczyłeś teraz 🙂

  • Łukasz Pająk

   To wciąż Google.

 • Tomasz Korzeniowski

  Szczerze jak słyszę steam i system mobilny ogarnia mnie śmiech. Po co to i na co to? Mieliby sprzedawać gry mobilne? Zaraz potem swój system wypuści uplay, origin, gog, g2a i bethesda launcher?

  • Łukasz Pająk

   Steam jest po prostu liderem.

   • Tomasz Korzeniowski

    Tylko nie tej branży, to tak jak ja bym oczekiwał od waszej redakcji,że też wypuścicie swój system operacyjny bo zajmujecie się czymś innym. Więc to oczywiste skoro sklep z grami ma mieć to Wy musicie z racji, że bliżej macie do branży mobilnej.

    • Łukasz Pająk

     My nie jesteśmy tak bogatą firmą :). Zmiana branży nie jest aż tak wielka w przypadku Steama.

 • radeon hade

  Modlę się aby wreszcie był jakiś konkurent dla androida

 • Adrian Kijek

  Na ta chwile mysle ze co by sie nie pojawilo zostalo by zmiazdzone przez ios czy androida. Szanse mial windows mobile ale podstawa dobrego systemu jest zaplecze z aplikacjami a sklep windowsa byl ubogi i moim zdaniem to go zabilox